Kobieta bez okularów patrząca w dal

Po zabiegu

Czego się spodziewać po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Czas powrotu do zdrowia i odczucia z tym związane są różne po zabiegach SMILE, LASIK i PRK/LASEK. Przed operacją warto zwrócić się do okulisty z prośbą o objaśnienie indywidualnego planu powrotu do zdrowia. Informacje od lekarza pomogą Ci zrozumieć, czego możesz spodziewać się po zabiegu, a także rozpoznać potencjalne powikłania.

Proces gojenia przebiega zasadniczo bez powikłań, jeżeli zadbasz o odpoczynek, ograniczysz niektóre aktywności, takie jak pływanie i sporty kontaktowe, oraz jeśli będziesz stosować przepisane Ci krople do oczu.

Kobieta w żółtej koszuli na łóżku zabiegowym

Kobieta przygotowana na laserową korekcję wzroku

Pierwsze kroki po zabiegu

Większość lekarzy zaleca przestrzeganie następujących zasad po zabiegu, aby ułatwić gojenie:

  • Po zabiegu skorzystaj z alternatywnej metody transportu
  • Spróbuj udać się na długą drzemkę, aby pozwolić zamkniętym oczom na odpoczynek
  • Powstrzymaj chęć tarcia oczu, kiedy Cię swędzą
  • Poproś lekarza o krople do oczu lub łagodny lek przeciwbólowy wydawany bez recepty, jeżeli czujesz niewielki dyskomfort lub ból 
  • Opisz lekarzowi swoje objawy podczas wizyty kontrolnej po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Choć poprawa wzroku powinna być odczuwalna już tego samego dnia po zabiegu, normalne jest delikatne zamglenie obrazu i wrażliwość oczu na światło przez pierwsze 24 godziny.

Pacjent z otwartymi oczami

Zaraz po zabiegu koniecznie pozwól swoim oczom jak najdłużej odpoczywać

Wskazówki dotyczące optymalnego gojenia

Chociaż powrót do zdrowia po laserowej korekcji wzroku zwykle następuje szybko i bez większych powikłań, warto pamiętać o kilku zasadach, by zapewnić sobie optymalne gojenie. Pamiętaj: Czas powrotu do zdrowia może być nieco inny u każdego pacjenta.

  • W zależności od rodzaju zabiegu lekarz może zalecić Ci wzięcie kilku dni urlopu.
  • Zaleca się spanie przez pewien czas z opaską na oko otrzymaną po zabiegu, aby nie dopuścić do zadrapania oka podczas snu.
  • Przerwa w uprawianiu sportu i aktywnościach o wysokiej intensywności pomaga w procesie rekonwalescencji. 
  • Przez pewien czas po zabiegu należy unikać stosowania kremów i nakładania makijażu. Czas ten zależy również od wybranej metody leczenia.
  • Przez pewien czas po zabiegu należy unikać pływania i korzystania z sauny.

Uczucie dyskomfortu po zabiegu zwykle ustępuje w ciągu pierwszych kilku dni. Należy poprosić lekarza o zalecenia dotyczące konkretnego zabiegu i Twojego stylu życia.

Kobieta na badaniu wzroku

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zwykle następnego dnia po zabiegu

Wizyty kontrolne po zabiegu

Pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu odbywa się zwykle w jeden lub dwa dni po zabiegu. Podczas tej wizyty lekarz sprawdzi, jak goi się oko.

W zależności od tego, jak oko zaczyna się goić, możesz otrzymać zalecenie stosowania kropli do oczu, aby zapobiec infekcji lub poprawić stan ich nawilżenia. Po wstępnej kontroli, lekarz zaleci przeprowadzenie kolejnej wizyty (w następnym tygodniu, lub miesiącu), aby sprawdzić wzrok i skontrolować proces gojenia.

Pomyśl o oddaniu starych okularów w szczytnym celu

Oddaj okulary w szczytnym celu

Po skutecznej laserowej korekcji wzroku nie będziesz już potrzebować starych okularów korekcyjnych. Zamiast pozwolić, aby zbierały kurz na półce, albo wyrzucać je, pomyśl o oddaniu ich w szczytnym celu.

285 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu wad wzroku, lecz nie każdy ma równy dostęp do odpowiedniej opieki okulistycznej. Pomyśl o oddaniu swoich okularów organizacjom w okolicy lub w regionie, które przekazują je potem osobom potrzebującym.

Czytaj dalej