Czas powrotu do zdrowia i odczucia z tym związane są różne po zabiegach SMILE, LASIK i PRK/LASEK. Przed operacją warto zwrócić się do okulisty z prośbą o objaśnienie indywidualnego planu powrotu do zdrowia. Informacje od lekarza pomogą Ci zrozumieć, czego możesz spodziewać się po zabiegu, a także rozpoznać potencjalne powikłania.
Proces gojenia przebiega zasadniczo bez powikłań, jeżeli zadbasz o odpoczynek, ograniczysz niektóre aktywności, takie jak pływanie i sporty kontaktowe, oraz jeśli będziesz stosować przepisane Ci krople do oczu.
Kobieta przygotowana na laserową korekcję wzroku
Większość lekarzy zaleca przestrzeganie następujących zasad po zabiegu, aby ułatwić gojenie:
Choć poprawa wzroku powinna być odczuwalna już tego samego dnia po zabiegu, normalne jest delikatne zamglenie obrazu i wrażliwość oczu na światło przez pierwsze 24 godziny.
Zaraz po zabiegu koniecznie pozwól swoim oczom jak najdłużej odpoczywać
Chociaż powrót do zdrowia po laserowej korekcji wzroku zwykle następuje szybko i bez większych powikłań, warto pamiętać o kilku zasadach, by zapewnić sobie optymalne gojenie. Pamiętaj: Czas powrotu do zdrowia może być nieco inny u każdego pacjenta.
Uczucie dyskomfortu po zabiegu zwykle ustępuje w ciągu pierwszych kilku dni. Należy poprosić lekarza o zalecenia dotyczące konkretnego zabiegu i Twojego stylu życia.
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zwykle następnego dnia po zabiegu
Pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu odbywa się zwykle w jeden lub dwa dni po zabiegu. Podczas tej wizyty lekarz sprawdzi, jak goi się oko.
W zależności od tego, jak oko zaczyna się goić, możesz otrzymać zalecenie stosowania kropli do oczu, aby zapobiec infekcji lub poprawić stan ich nawilżenia. Po wstępnej kontroli, lekarz zaleci przeprowadzenie kolejnej wizyty (w następnym tygodniu, lub miesiącu), aby sprawdzić wzrok i skontrolować proces gojenia.
Po skutecznej laserowej korekcji wzroku nie będziesz już potrzebować starych okularów korekcyjnych. Zamiast pozwolić, aby zbierały kurz na półce, albo wyrzucać je, pomyśl o oddaniu ich w szczytnym celu.
285 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu wad wzroku, lecz nie każdy ma równy dostęp do odpowiedniej opieki okulistycznej. Pomyśl o oddaniu swoich okularów organizacjom w okolicy lub w regionie, które przekazują je potem osobom potrzebującym.