Kobieta bez okularów patrząca w dal

Przygotowanie do zabiegu

Lista kontrolna, abyś miał(-a) pewność, że nic Ci nie umknęło

Poddanie się laserowej korekcji wzroku nie jest decyzją łatwą. To normalne, że możesz mieć obawy: Zastanawiasz się, co dokładnie będzie działo się podczas operacji, i jakie wiąże się z nią ryzyko. Przed wejściem do sali operacyjnej warto jest znaleźć właściwego lekarza i uzyskać od niego wyczerpujące informacje na temat różnych dostępnych możliwości. Po ustaleniu terminu operacji przygotowanie do niej jest łatwe. Lista kontrolna pomoże Ci pamiętać o wszystkich czynnościach koniecznych do wykonania przed korekcją wady wzroku.

Co należy zrobić przed zabiegiem

Kobieta z laptopem
  • Znalezienie lekarza: W znalezieniu właściwej kliniki może pomóc rozmowa z osobami, które już przeszły laserową korekcję wzroku, a także przeszukiwanie Internetu i innych źródeł pod kątem pozytywnych opinii i rekomendacji.
  • Badanie wzroku: Podczas pierwszej wizyty należy skonsultować się z optometrystą lub okulistą w sprawie wady refrakcyjnej, a także poddać się badaniu wzroku. Potem warto spotkać się z lekarzami lub przedstawicielami kliniki, aby zapytać ich o możliwości korekcji wzroku. 
  • Rozwianie wątpliwości: Wiele klinik udziela odpowiedzi na pytania pacjentów telefonicznie. Rodzaj wady refrakcyjnej oraz indywidualny styl życia są ważnymi czynnikami przy wyborze metody leczenia najlepiej dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że preferowana przez Ciebie opcja jest dostępna.
Mężczyzna rozmawiający z lekarzem
  • Wybierz zabieg: Należy koniecznie porozmawiać z okulistą, jakiego rodzaju zabieg chirurgii laserowej oka najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.
  • Zaplanuj operację: Po dokonaniu tych czynności możesz ustalić termin zabiegu w klinice.
  • Zrezygnuj z soczewek kontaktowych: Zaleca się zrezygnowanie z noszenia soczewek kontaktowych na co najmniej 2–3 tygodnie (zależnie od materiału, z którego wykonane są soczewki) przed zabiegiem.
  • Przygotuj się na rekonwalescencję po zabiegu: Przygotowanie do rekonwalescencji po zabiegu może obejmować wzięcie urlopu w pracy w terminie operacji, zorganizowanie sobie transportu do domu oraz towarzystwa osoby, która pomoże w codziennych czynnościach.