Kobieta z systemem do laserowej korekcji wzroku

Dzień zabiegu

Poszczególne etapy zabiegu

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa krótko. Sama operacja zajmuje od kilku minut do pół godziny w zależności od zastosowanej metody.

Oto przewodnik opisujący każdy etap przeciętnej operacji wzroku: Od przybycia do kliniki chirurgii oka aż po wyjście z sali operacyjnej.

Przygotowanie w dniu zabiegu

Kobieta w okularach

W dniu zabiegu większość lekarzy zaleca pacjentom:

  • Rezygnację z makijażu, perfum i balsamów w dniu zabiegu oraz w dniu poprzedzającym. Produkty te mogą pozostawiać drobinki wokół oka i rzęs, zwiększając ryzyko infekcji.
  • Włóż zwykłą, wygodną odzież.
  • Zjedź lekki posiłek i zadbaj o nawodnienie, aby zapewnić stabilne krążenie podczas zabiegu.
  • Zorganizuj sobie transport do domu po zabiegu.

Czego się spodziewać w sali operacyjnej

Pacjent przechodzący laserową korekcję wzroku
Podczas zabiegu pacjenci są przytomni. Zabieg jest przy tym jednak bezbolesny. W tym celu oko znieczula się za pomocą kropki znieczulających. Lekarz zakłada pacjentowi rozwieracz powieki, więc nie musisz się martwić, że mrugniesz podczas zabiegu.
 
Niektórzy pacjenci odczuwają niewielki nacisk na oko podczas wyłaniania płatka rogówki oraz przy usuwaniu górnej warstwy komórek. Kiedy uruchomi się laser, możesz usłyszeć dźwięk kliknięcia przy pulsach lasera.
 
Podczas laserowego usuwania tkanki przy kształtowaniu rogówki w ramach zabiegu LASIK oraz PRK/LASEK, możesz poczuć zapach podobny do tego podczas korzystania z suszarki do włosów, w zależności od zastosowanego urządzenia laserowego.
 
Ostatni krok laserowej korekcji wzroku jest różny w zależności od rodzaju zabiegu. W metodzie LASIK płatek zostanie odłożony z powrotem na oko. U pacjentów poddanych zabiegowi PRK/LASEK lekarz umieści na oku opatrunkową soczewkę kontaktową, która pomoże w gojeniu.

Po zabiegu

Wychodząc z sali operacyjnej, pacjenci mogą mieć założoną opaskę na operowane oko na pierwszych kilka godzin po zabiegu, która chroni je przed przypadkowym urazem. Niektórzy pacjenci zgłaszają dyskomfort zaraz po zabiegu. Możesz odczuwać pieczenie oka lub mieć uczucie, że znajduje się w nim ciało obce. Jeżeli dyskomfort jest zbyt duży, lekarz może zalecić zastosowanie łagodnego środka przeciwbólowego. W ciągu kilku kolejnych dni i tygodni wzrok będzie się nadal poprawiał i stabilizował.