Lekarz rozmawia z kobietą w okularach

Znalezienie właściwej kliniki

Porównanie zabiegów i klinik przed wyborem tych, które będą potencjalnie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb

Dwa ważne czynniki decydujące o skuteczności zabiegu: Wybór odpowiedniego chirurga, przy którym pacjent czuje się najbardziej komfortowo, a także ustalenie najbardziej właściwego rodzaju zabiegu laserowej korekcji dla danej wady refrakcyjnej. Rozmowa z innymi pacjentami o ich doświadczeniach oraz przeprowadzenie własnych poszukiwań w połączeniu z konsultacją u okulisty może pomóc w łatwiejszym podjęciu decyzji.

Wybór lekarza

Ważnym elementem decyzji o poddaniu się zabiegowi laserowej korekcji wzroku jest znalezienie odpowiedniego lekarza i kliniki. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników: Wśród nich znajdują się między innymi: doświadczenie, fachowa wiedza i wyposażenie. Wysłuchanie opinii różnych chirurgów lub zebranie rekomendacji od znajomych może pomóc w wyborze lekarza najlepiej pasującego do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podczas konsultacji należy zapytać lekarza o jego doświadczenie, oferowane zabiegi oraz o inne czynniki istotne w procesie decyzyjnym. Podczas tej wizyty prawdopodobnie będziesz musiał(-a) wypełnić kilka kwestionariuszy w celu sprawdzenia, czy kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku.

Jak rozróżnić poszczególne kliniki

Pacjent rozmawia z lekarzem

Twój lekarz może udzielić odpowiedzi na Twoje pytania

Doświadczenie lekarza

Każdy lekarz ma własne wyjątkowe doświadczenie w dziedzinie chirurgii laserowej oka. Lekarze mają także swoje preferencje i w zależności od tego mogą Ci oni zaproponować różne zabiegi. Wiele klinik i szpitali organizuje spotkania informacyjne dotyczące zabiegów laserowej korekcji wad wzroku i oferowanych zabiegów. Spróbuj poszukać takiego wydarzenia, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.  

Koszty leczenia

Koszt laserowej korekcji wzroku ma bez wątpienia wpływ na decyzję o wyborze zabiegu. Podczas konsultacji pracownik kliniki powinien wyjaśnić Ci, jaka jest cena zabiegu i co obejmuje: Czy zawiera koszt opieki przed zabiegiem i po nim, czy tylko koszt zabiegu? W niektórych materiałach reklamowych podawane ceny mogą zawierać wyłącznie koszt leczenia jednego oka.

Rozważając różne opcje leczenia, warto pamiętać, że najtańszy zabieg może nie zawsze być najlepszym wyborem. 

 

Zadawanie pytań

Rozmowa w cztery oczy z chirurgiem okulistą pomoże Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku i po nim. To także dobra okazja, aby zadać lekarzowi lub przedstawicielowi kliniki nurtujące Cię pytania. 

Lista kontrolna na konsultację z lekarzem

Ilość informacji dotyczących laserowej korekcji wzroku może być oszałamiająca. Podczas konsultacji z lekarzami będziesz musiał(-a) przedrzeć się przez mnóstwo broszur, pakietów edukacyjnych oraz informacji. Oto szereg zagadnień, o które możesz zapytać potencjalnego chirurga podczas podejmowania decyzji.

Lekarz i pacjent

Skonsultuj się z lekarzem, aby znaleźć najlepszy zabieg dla swojej wady refrakcyjnej

 • Ich doświadczenie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku
 • Rodzaje oferowanych zabiegów laserowej korekcji wzroku 
 • Lokalizacja zabiegu
 • Czas trwania zabiegu
 • Zasady kwalifikowania się do laserowej korekcji wzroku
 • Odpowiedniość różnych rodzajów oferowanych zabiegów laserowej korekcji wzroku
 • Potencjalne powikłania po zabiegu przy obecnej liczbie dioptrii
 • Oczekiwania dotyczące okresu po zabiegu
 • Jakie są koszty i co obejmują
   

Wybór zabiegu laserowej korekcji wzroku

W ramach laserowej korekcji wzroku oferowane są trzy opcje leczenia: Wszystkie te zabiegi, mimo różnic dotyczących rodzaju zastosowanego lasera i procedury, charakteryzują się podobną skutecznością w poprawianiu wzroku pacjentów. Każda z trzech dostępnych opcji spełnia różne wymagania.

W zależności od Twojej wady refrakcyjnej jeden rodzaj zabiegu może być dla Ciebie bardziej odpowiedni niż inne. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, który rodzaj laserowej korekcji wzroku jest jego zdaniem najlepszy dla Ciebie.

Porównaj trzy zabiegi – PRK/LASEK, LASIK i SMILE.