Lekarz wyjaśniający koszty pacjentowi

Koszty laserowej korekcji wzroku

Jaką rolę powinna odgrywać cena

Jeżeli rozważasz poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, najczęściej mogą pojawić się następujące pytania dotyczące kosztów: Ile będzie kosztować zabieg? Czy zabieg droższy jest także lepszy? Czy moje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty zabiegu? Czy koszt zabiegu chirurgicznego jest korzystny w stosunku do innych pomocy korygującymi wzrok?

Laserowa korekcja wzroku nie ma standardowej ceny. Jej koszt zależy bowiem od szeregu czynników. Refundacja kosztów laserowej korekcji wzroku z ubezpieczenia zdrowotnego zależy od przepisów lokalnych.

Dla wielu pacjentów laserowa korekcja wzroku stanowi inwestycję w zdrowe oczy, której koszt rozważają w porównaniu do kwot wydawanych zwykle na okulary, soczewki kontaktowe i produkty pielęgnacyjne.

Wspólnie z lekarzem możecie ustalić, jaki rodzaj korekcji wzroku będzie najlepszy dla spełnienia Twoich potrzeb związanych ze wzrokiem i Twoim stylem życia.

Im droższe, tym lepsze?

Przy wyborze lekarza i kliniki do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku oprócz ceny warto jest wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Wyjątkowo niska cena lub porównanie wyłącznie cen nominalnych może nie uwzględniać wszystkich odpowiednich czynników.

Młody mężczyzna w okularach patrzący na ofertę

Koszty laserowej korekcji wzroku mogą być różne w poszczególnych klinikach.

Koszt laserowej operacji oczu może zależeć od kilku czynników:

 • Procedury leczenia 
 • Wykorzystanej technologii
 • Ciężkości wady wzroku 
 • Lokalizacji
 • Opieki przed zabiegiem i po nim
 • Usług wliczonych w cenę

Jeżeli bierzesz pod uwagę laserową operację oka, należy skonsultować się z lekarzem oraz z zakładem ubezpieczeń zdrowotnych, aby omówić zasady kwalifikacji do zabiegu, jego przebieg i potencjalne ryzyko. W razie pytań dotyczących kosztów lub zabiegu warto jest umówić się na spotkanie z doradcą, aby uzyskać dodatkowe informacje. Przy wyborze lekarza należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i fachową wiedzę. Wspólnie z lekarzem możecie ustalić, która opcja będzie najlepsza dla Ciebie. Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi na wszystkie pytania możesz podjąć przemyślaną decyzję.

Czynniki do rozważenia przy wyborze kliniki

Każdy inaczej ocenia to, co jest dla nich najważniejsze w zabiegu laserowej korekcji wzroku. Niektórzy pacjenci wolą skorzystać z kliniki, która znajduje się blisko, zaś dla innych ważny jest szybki termin operacji. Większość pacjentów przy wyborze kliniki kieruje się jednak poniższymi czynnikami. To, co jest dla Ciebie ważne, a także Twoje oczekiwania dotyczące zabiegu zależą od Ciebie.

 • Fachowa wiedza: Specjalizacja, kwalifikacje i szkolenia w dziedzinie laserowej korekcji wzroku
 • Doświadczenie: Ogólna liczba przeprowadzonych operacji i uzyskanych wyników
 • Dostępność: Możliwość spotkania się na konsultacji z potencjalnym lekarzem, a także tuż przed zabiegiem oraz elastyczność terminów wizyt u lekarza (np. możliwość umawiania się na wizyty wieczorem, jeżeli pracujesz zawodowo)
 • Oferta: Czy Twój lekarz oferuje wszystkie zabiegi, abyś mógł/mogła wybrać właściwe dla siebie leczenie
 • Placówka: Czy stan techniczny spełnia wymagania przepisów prawa
 • Zaufanie: Czy Twoim zdaniem lekarz odpowiada szczerze na wszystkie Twoje pytania
 • Cena: Czy cena obejmuje opiekę przed zabiegiem i po nim – i w jakim zakresie

Czy moje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty zabiegu?

Refundacja kosztów operacji z ubezpieczenia zdrowotnego zależy od ubezpieczyciela i przepisów lokalnych. Laserowa korekcja wzroku często nie jest uważana za konieczną z medycznego punktu widzenia, dlatego ubezpieczenie zdrowotne często nie pokrywa kosztów operacji.

Rozważając operację oczu, skonsultuj się z lekarzem oraz ubezpieczycielem zapewniającym Ci ubezpieczenie zdrowotne. Być może dowiesz się, że koszt zabiegu może zostać częściowo zrefundowany lub że można go odliczyć od podatku. Niektórzy lekarze oferują także możliwość rozłożenia płatności na raty, aby ułatwić Ci pokrycie kosztów.