LASIK
Odgięcie górnej warstwy i zmiana kształtu znajdującej się pod spodem tkanki
Sprawdź jak metoda LASIK leczy wady refrakcji
LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis, miejscowa keratomiloza za pomocą lasera) to laserowy zabieg korekcyjny służący do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Od czasu opracowania metody LASIK na początku lat 90. XX wieku jest ona najpopularniejszym sposobem chirurgicznej korekcji wad refrakcyjnych. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, w metodzie LASIK leczy się wadę refrakcji poprzez ukształtowanie rogówki w sposób korygujący sposób skupiania światła w tylnej części oka.
W metodzie LASIK chirurg wycina cienki fragment tkanki z przodu oka, tworząc płatek, aby odsłonić wewnętrzne warstwy rogówki dla lasera. Chirurg użyje w tym celu albo narzędzia mechanicznego, nazywanego mikrokeratomem, albo lasera femtosekundowego. W przypadku zastosowania lasera femtosekundowego taki rodzaj zabiegu nazywa się Femto-LASIK. Po odwinięciu płatka rogówka kształtowana jest za pomocą lasera excimerowego poprzez usunięcie odsłoniętej tkanki. Zabieg Femto-LASIK/LASIK kończy się, kiedy chirurg zamyka płatek, odkładając go do pozycji początkowej.
Charakterystyka
Zabieg płatkowy: Chirurg tworzy płatek ręcznie lub za pomocą lasera. Górna warstwa oka zostaje otwarta, aby odsłonić wewnętrzną warstwę rogówki.
Laserowa precyzja: Po odwinięciu płatka dana wada refrakcyjna oka korygowana jest za pomocą lasera excimerowego. Laser usuwa jedynie konieczną tkankę, pozostawiając otaczającą tkankę w stanie nienaruszonym.
Korzyści
Doświadczenie: LASIK jest standardem leczenia od ponad 20 lat. Wielu chirurgów ma bardzo duże doświadczenie w stosowaniu tej metody.
Szybki powrót do zdrowia: Zazwyczaj wzrok wyostrza się w ciągu kilku godzin po zabiegu i stopniowo stabilizuje się na przestrzeni następnych tygodni.
Dostępność: LASIK to obecnie najbardziej popularna i najczęściej wykonywana forma laserowej korekcji wzroku. Prawie każda klinika oferująca laserową korekcję wzroku posiada technologię umożliwiającą zastosowanie tej metody.
Możliwe skutki uboczne
Jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, żadna interwencja nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój okulista wyjaśni Ci wszystkie potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.
Po zabiegu mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne.
Powikłania dotyczące płatka: Mogą one obejmować zakażenie po zabiegu, zapalenie oraz przemieszczenie płatka. Chociaż płatek zwykle przykleja się z powrotem do oka po zabiegu, nie łączy się trwale z tkanką rogówki. Ponieważ płatek zwyczajnie leży na oku, istnieje niewielkie ryzyko jego przemieszczenia, szczególnie przy uprawianiu sportów kontaktowych i innych aktywności.
Zespół suchego oka: Objaw ten może wystąpić po zabiegu korekcyjnym LASIK. Nerwy przecięte podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą ograniczyć częstość mrugania i/lub przekazywać niewystarczająco silne sygnały do kanalików łzowych. Rzadsze mruganie powoduje, że ciecz łzowa w oku paruje szybciej niż normalnie, co powoduje słabsze nawilżenie oka i jego suchość. Suchość oka po zabiegu LASIK może powodować dyskomfort i skutkować nieoptymalnym stanem wzroku, ale zazwyczaj z czasem ustępuje lub ulega poprawie.
Inne częste powikłania i skutki uboczne zabiegu LASIK oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.