Lekarz pomaga pacjentowi przed zabiegiem LASIK

LASIK

Szeroko stosowana metoda laserowej korekcji wzroku

Zabieg LASIK leczy wadę refrakcji poprzez odgięcie górnej warstwy oka i ukształtowanie znajdującej się pod spodem tkanki na nowo. W przypadku zastosowania lasera femtosekundowego taki rodzaj zabiegu nazywa się Femto-LASIK.

  • Co to jest LASIK?

    LASIK

    Odgięcie górnej warstwy i zmiana kształtu znajdującej się pod spodem tkanki

    Loading the player...

    Sprawdź jak metoda LASIK leczy wady refrakcji

    LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis, miejscowa keratomiloza za pomocą lasera) to laserowy zabieg korekcyjny służący do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Od czasu opracowania metody LASIK na początku lat 90. XX wieku jest ona najpopularniejszym sposobem chirurgicznej korekcji wad refrakcyjnych. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, w metodzie LASIK leczy się wadę refrakcji poprzez ukształtowanie rogówki w sposób korygujący sposób skupiania światła w tylnej części oka.

    W metodzie LASIK chirurg wycina cienki fragment tkanki z przodu oka, tworząc płatek, aby odsłonić wewnętrzne warstwy rogówki dla lasera. Chirurg użyje w tym celu albo narzędzia mechanicznego, nazywanego mikrokeratomem, albo lasera femtosekundowego. W przypadku zastosowania lasera femtosekundowego taki rodzaj zabiegu nazywa się Femto-LASIK. Po odwinięciu płatka rogówka kształtowana jest za pomocą lasera excimerowego poprzez usunięcie odsłoniętej tkanki. Zabieg Femto-LASIK/LASIK kończy się, kiedy chirurg zamyka płatek, odkładając go do pozycji początkowej.

    Charakterystyka

    Zabieg płatkowy: Chirurg tworzy płatek ręcznie lub za pomocą lasera. Górna warstwa oka zostaje otwarta, aby odsłonić wewnętrzną warstwę rogówki.

    Laserowa precyzja: Po odwinięciu płatka dana wada refrakcyjna oka korygowana jest za pomocą lasera excimerowego. Laser usuwa jedynie konieczną tkankę, pozostawiając otaczającą tkankę w stanie nienaruszonym.

    Korzyści

    Doświadczenie: LASIK jest standardem leczenia od ponad 20 lat. Wielu chirurgów ma bardzo duże doświadczenie w stosowaniu tej metody.

    Szybki powrót do zdrowia: Zazwyczaj wzrok wyostrza się w ciągu kilku godzin po zabiegu i stopniowo stabilizuje się na przestrzeni następnych tygodni.

    Dostępność: LASIK to obecnie najbardziej popularna i najczęściej wykonywana forma laserowej korekcji wzroku. Prawie każda klinika oferująca laserową korekcję wzroku posiada technologię umożliwiającą zastosowanie tej metody.

    Możliwe skutki uboczne

    Jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, żadna interwencja nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój okulista wyjaśni Ci wszystkie potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.

    Po zabiegu mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne.

    Powikłania dotyczące płatka: Mogą one obejmować zakażenie po zabiegu, zapalenie oraz przemieszczenie płatka. Chociaż płatek zwykle przykleja się z powrotem do oka po zabiegu, nie łączy się trwale z tkanką rogówki. Ponieważ płatek zwyczajnie leży na oku, istnieje niewielkie ryzyko jego przemieszczenia, szczególnie przy uprawianiu sportów kontaktowych i innych aktywności.

    Zespół suchego oka: Objaw ten może wystąpić po zabiegu korekcyjnym LASIK. Nerwy przecięte podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą ograniczyć częstość mrugania i/lub przekazywać niewystarczająco silne sygnały do kanalików łzowych. Rzadsze mruganie powoduje, że ciecz łzowa w oku paruje szybciej niż normalnie, co powoduje słabsze nawilżenie oka i jego suchość. Suchość oka po zabiegu LASIK może powodować dyskomfort i skutkować nieoptymalnym stanem wzroku, ale zazwyczaj z czasem ustępuje lub ulega poprawie.

    Inne częste powikłania i skutki uboczne zabiegu LASIK oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.

  • Etapy zabiegu

    LASIK

    Jak stwierdzić, czy LASIK to metoda dla ciebie

    Porozmawiaj z okulistą na temat laserowej korekcji wzroku, a także innych rozwiązań możliwych w przypadku Twojej wady. Twój lekarz zdecyduje, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu LASIK po przeprowadzeniu kilku badań diagnostycznych. Wspólnie z lekarzem możecie ustalić, która opcja najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

    Przygotowanie do zabiegu

    Co robić w przeddzień i w dzień zabiegu

    Lekarze zwykle polecają swoim pacjentom:

    • Zrezygnowanie z noszenia twardych soczewek kontaktowych na co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek na dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać wyniki badań diagnostycznych przeprowadzanych przed zabiegiem. 
    • Rezygnację z makijażu, perfum i balsamów w dniu poprzedzającym zabieg. Produkty te mogą pozostawiać drobinki wokół oka i rzęs, zwiększając ryzyko infekcji. 
    • Zorganizowanie sobie transportu po zabiegu, jeżeli zwykle sam(-a) prowadzisz auto, a najlepiej również na kilka kolejnych dni.
       

    Zabieg chirurgiczny

    Jakie są etapy zabiegu LASIK

    Kobieta na łóżku operacyjnym przed zabiegiem LASIK

    Znieczulenie oka

    Aby ograniczyć ból podczas zabiegu, do oka podawane są krople, które je znieczulają. Rozwieracz powiek zapobiega mruganiu podczas zabiegu.

    Laser femtosekundowy wycina cienki płatek

    Unieruchomienie oka i utworzenie płatka

    Po znieczuleniu oka należy je unieruchomić do zabiegu. Dokonuje się tego za pomocą szkła kontaktowego lub pierścienia ssącego, który jest delikatnie umieszczany na oku. Podczas tej czynności możesz odczuwać niewielkie ciśnienie. Po unieruchomieniu oka lekarz odetnie cienką warstwę tkanki z górnej części oka za pomocą albo urządzenia mechanicznego (mikrokeratomu), albo lasera femtosekundowego.

    Przenoszenie pacjenta między laserami

    Zmiana lasera na excimerowy

    Po utworzeniu płatka pacjent zostanie przeniesiony pod laser excimerowy w celu przeprowadzenia kolejnego etapu procedury. Następnie lekarz otworzy górną warstwę oka – zostaje ona odchylona jak otwarta okładka książki, aby odsłonić rogówkę.

    Laser excimerowy kształtuje tkankę rogówki

    Kształtowanie rogówki

    Laser ukształtuje tkankę rogówki w celu skorygowania wady refrakcyjnej. W zależności od zastosowanego lasera możesz słyszeć dźwięki lub czuć zapachy. Lasery excimerowe są wyposażone w system śledzenia oka, który podąża za okiem i kompensuje jego ruchy podczas zabiegu.

    Płatek na swoim pierwotnym miejscu

    Odłożenie płatka

    Chirurg odkłada płatek na miejsce. W ciągu kilku godzin płatek przykleja się do znajdującej się pod spodem tkanki bez konieczności stosowania szwów.

    Po zabiegu

    Odpoczywaj, aby szybko powrócić do zdrowia

    Po zabiegu zaleca się:

    • Unikanie pocierania operowanego oka, odpoczynek i nieprzemęczanie się
    • Noszenie okularów ochronnych w dniu następnym po zabiegu, aby nie dopuścić do przypadkowego przemieszczenia płatka poprzez pocieranie oka
    • Noszenie przez tydzień opaski na oko do snu, aby nie dopuścić do przemieszczenia płatka
    • Stosowanie kropli do oczu przez kilka dni po zabiegu, aby zapobiec infekcji i złagodzić suchość oka
    • Unikanie forsownych sportów kontaktowych przez co najmniej dwa tygodnie

    Płatek powinien się ustabilizować w ciągu kilku dni, ale wzrok może bywać niestabilny przez kilka kolejnych miesięcy po zabiegu. Lekarze zazwyczaj wymagają od pacjenta stawienia się na badanie kontrolne w następnym dniu oraz miesiąc po zabiegu.

  • Pytania i odpowiedzi

    Często zadawane pytania dotyczące zabiegu LASIK

    • Jaką przewagę ma Femto-LASIK nad klasyczną metodą LASIK?

      Różnica między zabiegiem Femto-LASIK a klasyczną metodą LASIK polega na sposobie tworzenia płatka w rogówce. Do wycięcia płatka w metodzie Femto-LASIK wykorzystywany jest laser. W metodzie klasycznej chirurg otwiera rogówkę ręcznie za pomocą mikrokeratomu. Laser umożliwia bardziej precyzyjne i przewidywalne cięcie płatka niż utworzenie go ręcznie za pomocą urządzenia mechanicznego. Chirurdzy okuliści są jednak podzieleni na temat tego, która metoda jest lepsza od drugiej. A zatem wybór jednej z nich zależy od aktualnych warunków pacjenta oraz od preferencji lekarza.