PRK/LASEK
Zabieg na powierzchni oka
See how PRK treats refractive errors
PRK, keratektomia fotorefrakcyjna (ang. photorefractive keratectomy), była pierwszą metodą laserowej korekcji wzroku, która pojawiła się pod koniec lat 80. XX wieku. Przed powstaniem metody LASIK tysiące pacjentów wyleczono za pomocą metody PRK. Zabiegi PRK/LASEK nadal są odpowiednie dla osób z łagodną krótkowzrocznością (miopią), dalekowzrocznością (hiperopią), astygmatyzmem, a także dla osób z innymi wadami wzroku.
Niektórzy pacjenci wolą metodę PRK/LASEK od LASIK mimo dłuższej rekonwalescencji i dyskomfortu po zabiegu, aby uniknąć wycinania płatka. Zabiegi PRK/LASEK są także zazwyczaj najtańszą opcją laserowej korekcji wzroku.
Metody PRK i LASEK często uważa się za jedno i to samo, ale różnią się one nieznacznie pierwszym etapem. Podczas obu zabiegów usuwa się zewnętrzną górną warstwę komórek (nabłonek) oka za pomocą roztworu alkoholu, co powoduje odsłonięcie głębszej warstwy rogówki dla lasera. W metodzie PRK warstwa ta jest całkowicie usuwana. Z kolei w metodzie LASEK jest ona odsuwana na bok, a następnie odkładana na oko po zabiegu.
Podczas laserowej korekcji wzroku laser modeluje rogówkę tak, aby docierające promienie światła były prawidłowo skupianie na siatkówce tworząc ostry obraz. Na koniec zakłada się na oko soczewkę opatrunkową, do czasu odbudowania się nabłonka zwykle po kilku dniach. Pełne wyzdrowienie zajmuje co najmniej miesiąc – dłużej niż w przypadku pozostałych metod laserowej korekcji wzroku.
Charakterystyka
Usunięcie nabłonka: Roztwór alkoholu rozluźnia cienką zewnętrzną warstwę oka.
Kształtowanie powierzchni: Zaprogramowany laser usuwa tkankę rogówki, aby skorygować wadę refrakcji.
Długi powrót do zdrowia: Po zabiegu lekarz założy na oko opatrunkową soczewkę kontaktową, która pomaga w gojeniu. Zwykle zdejmuje się ją po tygodniu. Stabilizacja wzroku może zająć co najmniej miesiąc.
Korzyści
Bardziej elastyczne zasady kwalifikacji Zabieg może być także odpowiedni w przypadku cieńszej rogówki. W metodzie PRK/LASEK usuwana jest najbardziej zewnętrzna warstwa oka, pozostawiając możliwie jak największą ilość tkanki, która jest kształtowana przez laser.
Brak powikłań związanych z wyłonieniem płatka: W metodzie PRK/LASEK możliwość wystąpienia związanych z płatkiem powikłań w trakcie zabiegu lub po nim została wyeliminowana: Nie ma ryzyka przemieszczenia się płatka.
Możliwe skutki uboczne
Jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, żadna interwencja nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój okulista wyjaśni Ci potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.
Zamglenie jest jednym ze skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zabiegu: Ponieważ technika PRK/LASEK polega na zastosowaniu lasera na powierzchni, zamglenie lub blizna są jednymi z poważniejszych potencjalnych powikłań. Zamglenie wygląda jak delikatnie mleczny obszar na rogówce pacjenta. Zwykle zamglenie nie jest trwałe i można je wyleczyć za pomocą kropli do oczu.
Inne możliwe powikłania i skutki uboczne zabiegu PRK/LASEK oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.