Lekarz używający lasera podczas laserowej korekcji wzroku

PRK/LASEK

Laserowa korekcja wzroku na powierzchni oka

Podczas zabiegu PRK/LASEK cienka warstwa komórek usuwana jest z górnej części oka, aby laser mógł zmienić kształt znajdującej się pod nią rogówki. Zabieg ten może być metodą odpowiednią dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu LASIK lub poszukują najtańszej metody laserowej korekcji wzroku.

  • Co to jest PRK/LASEK?

    PRK/LASEK

    Zabieg na powierzchni oka

    Loading the player...

    See how PRK treats refractive errors

    PRK, keratektomia fotorefrakcyjna (ang. photorefractive keratectomy), była pierwszą metodą laserowej korekcji wzroku, która pojawiła się pod koniec lat 80. XX wieku. Przed powstaniem metody LASIK tysiące pacjentów wyleczono za pomocą metody PRK. Zabiegi PRK/LASEK nadal są odpowiednie dla osób z łagodną krótkowzrocznością (miopią), dalekowzrocznością (hiperopią), astygmatyzmem, a także dla osób z innymi wadami wzroku.

    Niektórzy pacjenci wolą metodę PRK/LASEK od LASIK mimo dłuższej rekonwalescencji i dyskomfortu po zabiegu, aby uniknąć wycinania płatka. Zabiegi PRK/LASEK są także zazwyczaj najtańszą opcją laserowej korekcji wzroku.

    Metody PRK i LASEK często uważa się za jedno i to samo, ale różnią się one nieznacznie pierwszym etapem. Podczas obu zabiegów usuwa się zewnętrzną górną warstwę komórek (nabłonek) oka za pomocą roztworu alkoholu, co powoduje odsłonięcie głębszej warstwy rogówki dla lasera. W metodzie PRK warstwa ta jest całkowicie usuwana. Z kolei w metodzie LASEK jest ona odsuwana na bok, a następnie odkładana na oko po zabiegu.

    Podczas laserowej korekcji wzroku laser modeluje rogówkę tak, aby docierające promienie światła były prawidłowo skupianie na siatkówce tworząc ostry obraz. Na koniec zakłada się na oko soczewkę opatrunkową, do czasu odbudowania się nabłonka zwykle po kilku dniach. Pełne wyzdrowienie zajmuje co najmniej miesiąc – dłużej niż w przypadku pozostałych metod laserowej korekcji wzroku.

    Charakterystyka

    Usunięcie nabłonka: Roztwór alkoholu rozluźnia cienką zewnętrzną warstwę oka.

    Kształtowanie powierzchni: Zaprogramowany laser usuwa tkankę rogówki, aby skorygować wadę refrakcji.

    Długi powrót do zdrowia: Po zabiegu lekarz założy na oko opatrunkową soczewkę kontaktową, która pomaga w gojeniu. Zwykle zdejmuje się ją po tygodniu. Stabilizacja wzroku może zająć co najmniej miesiąc.

    Korzyści

    Bardziej elastyczne zasady kwalifikacji Zabieg może być także odpowiedni w przypadku cieńszej rogówki. W metodzie PRK/LASEK usuwana jest najbardziej zewnętrzna warstwa oka, pozostawiając możliwie jak największą ilość tkanki, która jest kształtowana przez laser.

    Brak powikłań związanych z wyłonieniem płatka: W metodzie PRK/LASEK możliwość wystąpienia związanych z płatkiem powikłań w trakcie zabiegu lub po nim została wyeliminowana: Nie ma ryzyka przemieszczenia się płatka.

    Możliwe skutki uboczne

    Jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, żadna interwencja nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój okulista wyjaśni Ci potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.

    Zamglenie jest jednym ze skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zabiegu: Ponieważ technika PRK/LASEK polega na zastosowaniu lasera na powierzchni, zamglenie lub blizna są jednymi z poważniejszych potencjalnych powikłań. Zamglenie wygląda jak delikatnie mleczny obszar na rogówce pacjenta. Zwykle zamglenie nie jest trwałe i można je wyleczyć za pomocą kropli do oczu.

    Inne możliwe powikłania i skutki uboczne zabiegu PRK/LASEK oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.

     

  • Etapy zabiegu

    PRK

    Jak stwierdzić, czy PRK to metoda dla Ciebie

    Porozmawiaj z okulistą na temat laserowej korekcji wzroku, a także innych rozwiązań możliwych w przypadku Twojej wady. Twój lekarz zdecyduje, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu PRK po przeprowadzeniu kilku badań diagnostycznych. Wspólnie z lekarzem możecie ustalić, która opcja najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

    Przygotowanie do zabiegu

    Co robić w przeddzień i w dzień zabiegu

    Lekarze zwykle polecają swoim pacjentom:

    • Zrezygnowanie z noszenia twardych soczewek kontaktowych na co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek na dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać wyniki badań diagnostycznych przeprowadzanych przed zabiegiem.
    • Rezygnację z makijażu, perfum i balsamów w dniu poprzedzającym zabieg. Produkty te mogą pozostawiać drobinki wokół oka i rzęs, zwiększając ryzyko infekcji. 
    • Zorganizowanie sobie transportu po zabiegu, a najlepiej również na kilka kolejnych dni.
       

    Zabieg chirurgiczny

    Jakie są etapy zabiegu PRK/LASEK

    Kobieta na łóżku operacyjnym przed zabiegiem PRK/LASEK

    Znieczulenie oka

    Aby ograniczyć ból podczas zabiegu, do oka podawane są krople, które je znieczulają. Rozwieracz powiek zapobiega mruganiu podczas zabiegu.

    Nabłonek rozpuszczony zostaje za pomocą roztworu alkoholu

    Rozpuszczenie nabłonka

    Lekarz zastosuje kilka kropel roztworu alkoholu, w celu rozpuszczenia nabłonka.

    Usunięcie nabłonka

    Usunięcie nabłonka

    Nabłonek usuwany jest za pomocą specjalnego narzędzia. W metodzie PRK warstwa ta jest całkowicie usuwana. Z kolei w metodzie LASEK jest ona odsuwana na bok, a po zabiegu ponownie odkładana na oko.

    Laser excimerowy kształtuje tkankę rogówki

    Ukształtowanie rogówki

    W zależności od budowy oka laser ukształtuje tkankę rogówki. Nowy kształt rogówki skoryguje sposób poruszania się światła przez rogówkę, aby umożliwić ostre widzenie.

    Laser excimerowy kształtuje tkankę rogówki

    Opatrunkowa soczewka kontaktowa

    Po ingerencji lasera lekarz aplikuje na rogówkę kilka kropli płynu łagodzącego i oczyszczającego. Po zabiegu lekarz umieści na oku opatrunkową soczewkę kontaktową, która pomoże w gojeniu i zapewni komfort.

    Po zabiegu

    Długi powrót do zdrowia, minimalny dyskomfort

    Po zabiegu zaleca się:

    • Stosowanie kropli do oczu przez kilka dni po zabiegu, aby pomóc zapobiec infekcji i złagodzić suchość oka
    • Unikanie forsownych sportów kontaktowych przez co najmniej tydzień
    • Unikanie pocierania operowanego oka, odpoczynek i nieprzemęczanie się
    • Noszenie przez tydzień opaski na oko do snu, aby nie dopuścić do przemieszczenia płatka i dalszego podrażnienia
    • Powstrzymanie się od pracy przez pierwszy tydzień

    Po zabiegu możesz czuć dyskomfort w oku, pieczenie i swędzenie. Zwykle nowa warstwa komórek odrasta w ciągu 4–5 dni. Po tym czasie Twój lekarz wyjmie opatrunkową soczewkę kontaktową. Ustabilizowanie się wzroku zajmuje około miesiąca. Lekarz wymaga zwykle wizyty kontrolnej pierwszego dnia po zabiegu oraz po 4–5 dniach. Kolejna wizyta kontrolna odbywa się najczęściej po upływie miesiąca. 

     

  • Pytania i odpowiedzi

    Często zadawane pytania dotyczące zabiegu PRK/LASEK

    • Na czym polega różnica między technikami LASEK i LASIK?

      Między tymi dwoma rodzajami laserowej korekcji wzroku istnieją dwie poważne różnice. Pierwszą jest metoda odsłonięcia wewnętrznej warstwy rogówki. W metodzie LASEK lekarz za pomocą roztworu alkoholu rozluźnia nabłonek, który zostaje tymczasowo odsunięty na bok. Podczas zabiegu LASEK lekarz usuwa laserem tkankę rogówki odsłoniętą spod nabłonka.

      Z kolei w metodzie LASIK za pomocą urządzenia mechanicznego lub lasera wycinany jest płatek, który zostaje odsłonięty na czas zabiegu, a po jego wykonaniu zostaje odłożony na miejsce. Warstwa tkanki usuwana metodą LASIK znajduje się w tak zwanej istocie właściwej rogówki, która stanowi jej wewnętrzną warstwę.

      Drugą różnicą jest czas rekonwalescencji i wrażenia pacjenta. Zabieg LASIK zwykle wiąże się z krótszym czasem gojenia i mniejszym dyskomfortem.

    • Mam cienką rogówkę. Czy to oznacza, że powinienem/powinnam skorzystać z metody PRK zamiast SMILE i LASIK?

      To zależy. Wybór najbardziej odpowiedniej metody zależy od Twojej wady wzroku oraz innych schorzeń współwystępujących, takich jak zespół suchego oka. Jeżeli nie kwalifikujesz się do zabiegu LASIK, rozwiązaniem dla Ciebie może być metoda PRK/LASEK lub SMILE. Zabiegi te mogą być odpowiednie dla osób z cienką rogówką lub z cięższymi przypadkami krótkowzroczności. Kandydatami do tych metod mogą być osoby, u których ryzyko powikłań związanych z płatkiem jest wyższe (np. osoby uprawiające zawody, sporty lub hobby, które są forsowne lub kontaktowe). Skonsultuj się z okulistą, aby dowiedzieć się, który zabieg laserowej korekcji wzroku będzie jego zdaniem najlepszy w Twoim przypadku.