Rozmawiający mężczyzna i kobieta

Potencjalne ryzyko związane z laserową korekcją wzroku

Skutki uboczne

  • Ryzyko

    Operacje chirurgii laserowej oka są popularnymi zabiegami o dowiedzionej skuteczności klinicznej. Jednak podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, laserowa korekcja wzroku nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Tylko Twój okulista może wyjaśnić Ci indywidualne ryzyko i stwierdzić, czy możesz skorzystać z leczenia laserowego. Niektóre możliwe powikłania:

    Kobieta jadąca nocą samochodem

    Nad- lub niedokorekcja

    Nie każdy uzyskuje idealny rezultat refrakcyjny po laserowej korekcji wzroku. Stopień skorygowania wady może być różny w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Po zabiegu może pozostać wada resztkowa, która może w niektórych przypadkach wymagać korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. W takim przypadku można rozważyć kolejny zabieg w celu skorygowania resztkowej wady refrakcyjnej.

    Zaburzenia widzenia nocą:

    Ten potencjalny skutek uboczny opisuje się jako problemy z widzeniem w nocy lub z prowadzeniem samochodu w nocy z powodu poblasku lub aureoli wokół świecących w ciemności świateł. Problem ten występuje najczęściej krótko po operacji i stopniowo zanika w większości przypadków.

    Przymglenie wzroku:

    W przypadku przymglenia wzroku wszystko może wydawać się mgliste. Problem ten występuje częściej u pacjentów, którzy mieli silną krótkowzroczność.

    Podwójne widzenie:

    Pacjenci rzadko skarżą się na podwójne widzenie po zabiegu laserowej korekcji wzroku i zwykle dotyczy widzenia dodatkowego widma wokół przedmiotów. Objaw ten należy odróżnić od widzenia podwójnego, fachowo nazywanego diplopią, kiedy oczy nie współpracują z sobą odpowiednio lub kiedy mózg ma problem z połączeniem obrazów w jeden.

    Kobieta otrzymująca krople znieczulające

    Zespół suchego oka:

    Suchość oka występuje dość często krótko po laserowej korekcji wzroku i stopniowo ustępuje u większości pacjentów. Niektórzy uważają ją wręcz za część procesu gojenia. Objaw ten zwykle leczy się sztucznymi łzami lub innymi metodami. Ryzyko wystąpienia suchości oka po zabiegu jest wyższe u pacjentów, którzy cierpieli na zespół suchego oka przed operacją. Suchość oka może powodować dyskomfort i zamazane widzenie. Przed rozważeniem zabiegu należy zbadać pacjenta pod kątem zespołu suchego oka.

    Uwypuklenie rogówki:

    To bardzo rzadkie zjawisko nazywane jest rozdęciem rogówki i występuje, gdy przednia część oka ulega osłabieniu i zaczyna się uwypuklać. Wówczas do przywrócenia właściwej jakości wzroku konieczne mogą być okulary, soczewki kontaktowe lub przeszczep rogówki. Zjawisko to przypomina schorzenie nazywane stożkiem rogówki. Rozdęcie może wystąpić w dowolnym momencie – zaraz po zabiegu, ale także wiele lat po nim. Dokładne badanie przed zabiegiem powinno ograniczyć ryzyko wystąpienia rozdęcia po laserowej korekcji wzroku.

    Zakażenie:

    Istnieje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia pooperacyjnego zakażenia oka. W przypadku zaczerwienienia oka, bólu oka lub utraty wzroku należy koniecznie skonsultować się z chirurgiem. Zakażenie można wyleczyć, jeżeli zostanie wcześnie wykryte. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte niezwłocznie, zakażenie może spowodować poważne uszkodzenia. Krople do oczu przepisane po zabiegu przez lekarza mogą pomóc zapobiec zakażeniu.

    Powikłania dotyczące płatka:

    Powikłania dotyczące płatka mogą wystąpić po zabiegu LASIK, podczas którego w rogówce wyłania się płatek. Mogą one obejmować zakażenie, zapalenie oraz przemieszczenie płatka. Leczenie powikłań związanych z płatkiem może wymagać stosowania kropli do oczu lub dodatkowej operacji.

  • Fakty i mity
    • Mit: SMILE, LASIK i PRK nie są prawdziwymi zabiegami chirurgicznymi.

      Fakt: Choć zabiegi te zajmują zaledwie kilka minut i wykonywane są za pomocą lasera, polegają one na interwencji chirurgicznej, która z natury obarczona jest ryzykiem i możliwością powikłań. W razie pytań dotyczących ryzyka i powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku warto skonsultować się z okulistą.

    • Mit: Po laserowej korekcji wzroku okulary nie są potrzebne.

      Fakt: Znakomita większość ludzi, którzy przeszli zabieg laserowej korekcji wzroku, nie potrzebuje okularów po operacji. Jednak w niektórych przypadkach konieczne mogą być okulary lub soczewki kontaktowe, a nawet kolejny zabieg laserowy. Ponadto prezbiopia, czyli naturalna zmiana jakości wzroku związana z wiekiem, może również wymagać okularów do czytania lub dodatkowego zabiegu, który umożliwi czytanie drobnego druku.

    • Mit: Technologia stale się rozwija. Trzeba zaczekać na kolejną generację.

      Fakt: Postęp technologiczny zawsze będzie następował, ale nie oznacza to, że obecne urządzenia będą mniej skuteczne albo powodować więcej powikłań niż urządzenia przyszłości. Wszystkie urządzenia laserowe obecnie dopuszczone do stosowania zostały przebadane klinicznie, a ich wysoki standard bezpieczeństwa i skuteczności został potwierdzony. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonał się wielki postęp technologiczny. Zabiegi laserowe, w tym metody SMILE, LASIK i PRK/LASEK, wykazały bardzo wysoką skuteczność przy bardzo niskim wskaźniku powikłań.

    • Mit: Jestem za młody(-a) lub za stary(-a) na laserową operację wzroku.

      Fakt: Choć wiek może być jednym z czynników, znacznie ważniejsze przy kwalifikacji do zabiegu jest to, czy Twoje oczy są zdrowe, a stan Twojego wzroku jest stabilny. Wady wzroku stabilizują się zazwyczaj dopiero w późnej nastoletniości. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku innym ważnym czynnikiem jest prezbiopia, która polega na naturalnej utracie zdolności do widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Istnieją rozwiązania laserowe, takie jak mikromonowizja (ang. Laser Blended Vision), które mogą zrównoważyć skutki prezbiopii. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jesteś odpowiednim kandydatem.

    • Mit: Zabieg laserowy jest bolesny.

      Fakt: Prawie wszyscy pacjenci opisują zabieg jako bezbolesny. Krople znieczulające całkowicie znieczulają oko. Podczas niektórych etapów zabiegu możesz odczuwać nacisk wokół oka. Po zabiegu zdarza się dyskomfort, ale jego nasilenie zależy od zabiegu i indywidualnego przypadku. Na przykład zabieg obejmujący ablację powierzchni oka może powodować większy dyskomfort niż wyłonienie płatka lub małoinwazyjna laserowa korekcja wzroku.