SMILE jest najnowszą i małoinwazyjną metodą laserowej korekcji wzroku

SMILE

Małoinwazyjny zabieg laserowej korekcji wzroku

Zabieg SMILE koryguje krótkowzroczność i astygmatyzm, a także połączenie obu tych wad refrakcji przy zastosowaniu jedynie niewielkiego nacięcia na powierzchni rogówki. Ta wysoce precyzyjna procedura jest najnowszym wynikiem postępów w laserowej chirurgii wad refrakcji.

  • Co to jest SMILE?

    SMILE

    Małoinwazyjny zabieg chirurgiczny do korekcji wzroku

    Loading the player...

    Sprawdź jak metoda SMILE leczy wady refrakcji.

    Metoda SMILE (Small Incision Lenticule Extraction, usunięcie soczewki przez drobne nacięcie) wykorzystuje laser femtosekundowy o wysokiej precyzji i szybkości, którym kształtuje się rogówkę. Laser wycina wewnątrz rogówki niewielki fragment tkanki w kształcie soczewki. Czynność ta trwa średnio 23 sekundy. Następnie chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie w przedniej części oka. To powoduje zmianę kształtu rogówki i koryguje wadę refrakcyjną.

    SMILE jest najnowszą metodą laserowej korekcji wzroku. Ten zaawansowany zabieg umożliwia małoinwazyjną korekcję niektórych wad wzroku. Do maja 2017 roku metodą SMILE wyleczono krótkowzroczność i/lub astygmatyzm w ponad 1 milionie oczu w ponad 60 krajach na całym świecie.

    Zabieg SMILE może być rozwiązaniem dla wielu osób z różnymi wadami wzroku – od łagodnych wad refrakcji po głęboką krótkowzroczność i astygmatyzm.

    Charakterystyka

    Zabieg jednoetapowy Zabieg SMILE przeprowadza się za pomocą pojedynczego krótkiego pulsu i szybkich powtórzeń pulsów lasera femtosekundowego. Laser wybiera cienką warstwę tuż pod powierzchnią oka, jednocześnie tworząc niewielki otwór na powierzchni oka. Laser działa cicho i szybko, nie powodując powstania zapachów. Ponadto, pacjent pozostaje w jednym miejscu od początku do końca.

    Tylko laser femtosekundowy: Zabieg SMILE wykonywany jest za pomocą lasera femtosekundowego, który jest zaprogramowany na pominięcie górnych warstw rogówki, skupienie się na określonej warstwie wewnętrznej rogówki i wycięcie w niej soczewki:

    • Bez wycinania zewnętrznej warstwy rogówki 
    • Tylko bardzo małe nacięcie na powierzchni oka

    Zabieg ma mniejszy wpływ na nerwy rogówki, które stymulują gruczoły łzowe, przez co lepiej nawilżają one oko. Po zabiegu SMILE skutki uboczne takie jak zespół suchego oka występują rzadko.

    Korzyści

    Małoinwazyjny zabieg: Przy zabiegu SMILE na powierzchni oka wykonuje się nacięcie o szerokości zaledwie 2–4 mm. Przez otwór wyjmowana jest cienka soczewka ukształtowana laserem wewnątrz rogówki.

    Utrzymanie stabilności oka: W metodzie SMILE wszystkie górne warstwy rogówki są właściwie nienaruszone – to one najbardziej przyczyniają się do stabilności rogówki.

    Zasady kwalifikacji: Zabieg SMILE pozwala korygować krótkowzroczność, astygmatyzm lub połączenie obu tych wad, ale nie jest jeszcze sposobem leczenia dalekowzroczności. Podobnie jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wad wzroku najpierw musisz przejść szczegółowe badanie oka, które pozwoli stwierdzić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu. Jeżeli cierpisz na łagodną, umiarkowaną, a nawet ciężką krótkowzroczność, metoda SMILE może być odpowiednia dla Ciebie.

    Możliwe skutki uboczne

    Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, laserowa korekcja wzroku nie jest pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój lekarz wyjaśni Ci wszystkie potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.

    Po zabiegu mogą wystąpić pewne skutki uboczne.

    Nad- lub niedokorekcja:
    Nad- lub niedokorekcja może wystąpić po każdym zabiegu laserowym. Nie każdy uzyskuje idealny rezultat refrakcyjny po laserowej korekcji wzroku. Stopień skorygowania wady może być różny w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Po zabiegu może pozostać wada resztkowa, która może w niektórych przypadkach wymagać korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Jeżeli jednak niedokorekcja jest znacząca, lekarz może zalecić przeprowadzenie ponownego zabiegu. Leczenie za pomocą kropli do oczu lub noszenie miękkich soczewek kontaktowych przez kilka miesięcy może pomóc w leczeniu nadkorekcji.

    Inne możliwe powikłania i skutki uboczne zabiegu SMILE oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.

  • Etapy zabiegu

    SMILE

    Jak stwierdzić, czy SMILE to metoda dla Ciebie

    Porozmawiaj z okulistą na temat laserowej korekcji wzroku, a także innych rozwiązań możliwych w przypadku Twojej wady. Twój lekarz zdecyduje, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu SMILE po przeprowadzeniu kilku badań diagnostycznych. Wspólnie z lekarzem możecie ustalić, która opcja najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

    Przygotowanie do zabiegu

    Co robić w przeddzień i w dzień zabiegu

    Lekarze zwykle polecają swoim pacjentom:

    • Zrezygnowanie z noszenia twardych soczewek kontaktowych na co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek na dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać wyniki badań diagnostycznych przeprowadzanych przed zabiegiem.
    • Rezygnację z makijażu, perfum i balsamów w dniu poprzedzającym zabieg. Produkty te mogą pozostawiać drobinki wokół oka i rzęs, zwiększając ryzyko infekcji. 
    • Zorganizowanie sobie transportu po zabiegu, a najlepiej również na kilka kolejnych dni.
       

    Zabieg chirurgiczny:

    Jakie są etapy zabiegu SMILE

    Kobieta na łóżku operacyjnym przed zabiegiem SMILE

    Znieczulenie oka

    Aby ograniczyć ból podczas zabiegu, do oka podawane są krople znieczulające. Rozwieracz powiek zapobiega mruganiu podczas zabiegu.

    Laser femtosekundowy tworzy soczewkę

    Utworzenie soczewki i wykonanie nacięcia

    Po znieczuleniu oka należy je unieruchomić do zabiegu. Dokonuje się tego za pomocą szkła kontaktowego, które jest delikatnie umieszczane na oku i połączone z urządzeniem laserowym. Podczas tej czynności możesz odczuwać niewielkie ciśnienie. Po unieruchomieniu oka laser kształtuje soczewkę w istocie właściwej rogówki, która stanowi jej wewnętrzną warstwę, a także wykonuje nacięcie dostępowe na powierzchni rogówki, nie przekraczające 4 mm szerokości.

    Soczewka zostaje usunięta

    Usunięcie soczewki

    Chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie wykonane laserem.

    Oko samo goi się po zabiegu

    Skorygowana wada refrakcyjna

    Usunięcie soczewki zmienia kształt rogówki, korygując wadę refrakcji. Nacięcie jest tak małe, że po pewnym czasie uszczelni się samo.

    Po zabiegu

    Gojenie przy minimalnym dyskomforcie

    Po zabiegu zaleca się, aby nie pocierać operowanego oka, odpoczywać i nie przemęczać się. Lekarz może zalecić noszenie przez tydzień opaski na oko do snu, aby nie dopuścić do przypadkowego zadrapania oka przed zagojeniem. Lekarze zazwyczaj wymagają od pacjenta stawienia się na badanie kontrolne w następnym dniu oraz miesiąc po zabiegu.

    SMILE to zabieg małoinwazyjny, co oznacza, że w okresie gojenia dyskomfort jest zwykle minimalny. W większości przypadków ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu jednego tygodnia od zabiegu. Po zabiegu SMILE pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport w zaledwie kilka dni po operacji.

  • Pytania i odpowiedzi

    Często zadawane pytania dotyczące zabiegu SMILE

    Laserowa korekcja wzroku przy minimalnym dyskomforcie

    • Kto może poddać się zabiegowi SMILE?

      Obecnie metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność, astygmatyzm i połączenie obu tych wad. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych metod laserowej korekcji wad wzroku najpierw musisz przejść szczegółowe badanie oka, które pozwoli stwierdzić, czy zabieg ten jest dla Ciebie odpowiedni. Ustalając, czy SMILE jest metodą odpowiednią dla Ciebie, lekarz bierze pod uwagę między innymi charakter i stopień wady refrakcji, a także krzywiznę i grubość rogówki.

      Ważne są także Twój zawód i zainteresowania. Jeżeli często uprawiasz sporty kontaktowe, Twój lekarz może zalecić Ci skorzystanie z zabiegu SMILE zamiast innych metod laserowej korekcji wzroku. Twój lekarz udzieli Ci odpowiednich wskazówek po przeprowadzeniu szczegółowego badania.

    • Zabieg PRK/LASEK również nie wymaga tworzenia płatka w rogówce. Czym zabiegi te różnią się od metody SMILE?

      W przypadku zabiegów PRK/LASEK górna warstwa rogówki (nabłonek) usuwana jest ręcznie. Następnie odsłonięte głębsze warstwy rogówki są kształtowane na nowo za pomocą lasera excimerowego.

      Zabiegi PRK/LASEK wymagają długiego czasu gojenia i wiążą się z pewnym dyskomfortem do czasu stabilizacji ostatecznego efektu. Więcej czasu zajmuje także stabilizacja ostrości wzroku. Ponadto, zabieg PRK/LASEK nie jest zwykle zalecany do leczenia znacznej krótkowzroczności.  

    • Mój okulista nigdy nie słyszał o metodzie SMILE. Czy jest ona mało popularna?

      SMILE jest najnowszą zdobyczą laserowej korekcji wzroku, dostępną od 2011 roku. Technika tego zabiegu jest znana i uznawana przez stowarzyszenia lekarskie związane z refrakcyjnymi operacjami laserowymi oczu. Popularność zabiegu SMILE stale rośnie, ale potrzeba na to nieco czasu, szczególnie wśród specjalistów okulistyki ogólnej. Ponad 1000 chirurgów wyleczyło już z powodzeniem ponad 750 tysięcy oczu dzięki metodzie SMILE.

    • Czy SMILE to sprawdzona metoda?

      Technologia lasera femtosekundowego jest potwierdzona klinicznie i jest stosowana w zabiegach LASIK oraz w operacjach usunięcia zaćmy. SMILE to najnowszy zabieg opracowany do wykonywania za pomocą tej technologii laserowej. Zabiegi SMILE wykonywane były od 2007 roku w ramach badań klinicznych, a na rynku dostępne są od 2011 roku. Pierwszy pacjenci poddani zabiegowi SMILE byli monitorowani przez ponad pięć lat po operacji. Metoda SMILE przyjęła się już w wielu krajach na całym świecie.