SMILE
Małoinwazyjny zabieg chirurgiczny do korekcji wzroku
Sprawdź jak metoda SMILE leczy wady refrakcji.
Metoda SMILE (Small Incision Lenticule Extraction, usunięcie soczewki przez drobne nacięcie) wykorzystuje laser femtosekundowy o wysokiej precyzji i szybkości, którym kształtuje się rogówkę. Laser wycina wewnątrz rogówki niewielki fragment tkanki w kształcie soczewki. Czynność ta trwa średnio 23 sekundy. Następnie chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie w przedniej części oka. To powoduje zmianę kształtu rogówki i koryguje wadę refrakcyjną.
SMILE jest najnowszą metodą laserowej korekcji wzroku. Ten zaawansowany zabieg umożliwia małoinwazyjną korekcję niektórych wad wzroku. Do maja 2017 roku metodą SMILE wyleczono krótkowzroczność i/lub astygmatyzm w ponad 1 milionie oczu w ponad 60 krajach na całym świecie.
Zabieg SMILE może być rozwiązaniem dla wielu osób z różnymi wadami wzroku – od łagodnych wad refrakcji po głęboką krótkowzroczność i astygmatyzm.
Charakterystyka
Zabieg jednoetapowy Zabieg SMILE przeprowadza się za pomocą pojedynczego krótkiego pulsu i szybkich powtórzeń pulsów lasera femtosekundowego. Laser wybiera cienką warstwę tuż pod powierzchnią oka, jednocześnie tworząc niewielki otwór na powierzchni oka. Laser działa cicho i szybko, nie powodując powstania zapachów. Ponadto, pacjent pozostaje w jednym miejscu od początku do końca.
Tylko laser femtosekundowy: Zabieg SMILE wykonywany jest za pomocą lasera femtosekundowego, który jest zaprogramowany na pominięcie górnych warstw rogówki, skupienie się na określonej warstwie wewnętrznej rogówki i wycięcie w niej soczewki:
- Bez wycinania zewnętrznej warstwy rogówki
- Tylko bardzo małe nacięcie na powierzchni oka
Zabieg ma mniejszy wpływ na nerwy rogówki, które stymulują gruczoły łzowe, przez co lepiej nawilżają one oko. Po zabiegu SMILE skutki uboczne takie jak zespół suchego oka występują rzadko.
Korzyści
Małoinwazyjny zabieg: Przy zabiegu SMILE na powierzchni oka wykonuje się nacięcie o szerokości zaledwie 2–4 mm. Przez otwór wyjmowana jest cienka soczewka ukształtowana laserem wewnątrz rogówki.
Utrzymanie stabilności oka: W metodzie SMILE wszystkie górne warstwy rogówki są właściwie nienaruszone – to one najbardziej przyczyniają się do stabilności rogówki.
Zasady kwalifikacji: Zabieg SMILE pozwala korygować krótkowzroczność, astygmatyzm lub połączenie obu tych wad, ale nie jest jeszcze sposobem leczenia dalekowzroczności. Podobnie jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wad wzroku najpierw musisz przejść szczegółowe badanie oka, które pozwoli stwierdzić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu. Jeżeli cierpisz na łagodną, umiarkowaną, a nawet ciężką krótkowzroczność, metoda SMILE może być odpowiednia dla Ciebie.
Możliwe skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, laserowa korekcja wzroku nie jest pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój lekarz wyjaśni Ci wszystkie potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji.
Po zabiegu mogą wystąpić pewne skutki uboczne.
Nad- lub niedokorekcja:
Nad- lub niedokorekcja może wystąpić po każdym zabiegu laserowym. Nie każdy uzyskuje idealny rezultat refrakcyjny po laserowej korekcji wzroku. Stopień skorygowania wady może być różny w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Po zabiegu może pozostać wada resztkowa, która może w niektórych przypadkach wymagać korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Jeżeli jednak niedokorekcja jest znacząca, lekarz może zalecić przeprowadzenie ponownego zabiegu. Leczenie za pomocą kropli do oczu lub noszenie miękkich soczewek kontaktowych przez kilka miesięcy może pomóc w leczeniu nadkorekcji.
Inne możliwe powikłania i skutki uboczne zabiegu SMILE oraz alternatywne metody laserowej korekcji wzroku opisano na stronie zawierającej wykaz potencjalnych zagrożeń.