Rogówka i naturalna soczewka skupiają odbierane światło na tylnej części oka. Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, powstają wtedy, gdy światło nie jest załamywane poprawnie.
Laserowa korekcja wzroku polega na poprawieniu sposobu, w jaki światło dociera do tylnej części oka poprzez zmianę kształtu rogówki.
Technologia laserowa i zabiegi medyczne korygujące wady refrakcji zostały potwierdzone naukowo i były badane klinicznie przez kilkadziesiąt lat.
Trzy generacje laserowej korekcji wzroku to: PRK/LASEK, LASIK oraz SMILE. Kliniki i okuliści mogą spośród tych trzech metod wybrać najbardziej odpowiedni zabieg dla każdego ze swoich pacjentów.
All three generations of refractive laser procedures have a high success rates, see how they differ in the video
Pierwotna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku
PRK/LASEK to zabieg wymagający wykorzystania najmniejszej ilości sprzętu do wykonania laserowej korekcji wzroku, co często przekłada się na jego bardziej przystępną cenę. Zabieg ten jest popularny w niektórych krajach, choć w innych metodę PRK/LASEK wykonuje się rzadko i tylko pod warunkiem, że danej wady nie można skorygować innymi sposobami.
Podczas tego zabiegu cienka warstwa komórek usuwana jest z górnej części oka, co przygotowuje je do faktycznego zabiegu, którym jest zmiana kształtu rogówki za pomocą lasera. Zabieg ten może być metodą odpowiednią dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu LASIK lub chcą uniknąć tworzenia płatka.
Najczęstszy zabieg laserowej korekcji wzroku
LASIK to najczęściej stosowana obecnie metoda korygowania się krótkowzroczności, astygmatyzmu, połączenia obu tych wad i dalekowzroczności. Od lat 90. XX wieku tą metodą skorygowano wzrok u ponad 35 milionów ludzi na całym świecie.
Zabieg ten leczy wadę refrakcji poprzez otwarcie górnej warstwy oka i ukształtowanie znajdującej się pod spodem tkanki na nowo.
Małoiwazyjna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku
SMILE to minimalnie inwazyjna bezpłatkowa metoda leczenia, która szybko zyskuje na popularności i oferowana jest w coraz większej liczbie klinik. Służy ona do korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu lub obu tych wad jednocześnie.
Zabieg SMILE koryguje wady refrakcji bez konieczności tworzenia i odchylania płatka rogówki – nadmiar tkanki usuwa się poprzez niewielkie nacięcie rogówki. Ta wysoce precyzyjna procedura jest najnowszym wynikiem postępów w laserowej chirurgii wad refrakcji.