Zabiegi chirurgii laserowej oka

Jakie są różnice?

Zabiegi chirurgii laserowej oka

Jak działają?

Rogówka i naturalna soczewka skupiają odbierane światło na tylnej części oka. Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, powstają wtedy, gdy światło nie jest załamywane poprawnie.

Laserowa korekcja wzroku polega na poprawieniu sposobu, w jaki światło dociera do tylnej części oka poprzez zmianę kształtu rogówki.

Trzy generacje chirurgii laserowej oka

Jakie są różnice?

Technologia laserowa i zabiegi medyczne korygujące wady refrakcji zostały potwierdzone naukowo i były badane klinicznie przez kilkadziesiąt lat.

Trzy generacje laserowej korekcji wzroku to: PRK/LASEK, LASIK oraz SMILE. Kliniki i okuliści mogą spośród tych trzech metod wybrać najbardziej odpowiedni zabieg dla każdego ze swoich pacjentów.

Loading the player...

All three generations of refractive laser procedures have a high success rates, see how they differ in the video

Trzy generacje – Wszystkie poprawiające wzrok

1. generacja: PRK

Pierwotna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku

Pierwotna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku

PRK/LASEK to zabieg wymagający wykorzystania najmniejszej ilości sprzętu do wykonania laserowej korekcji wzroku, co często przekłada się na jego bardziej przystępną cenę. Zabieg ten jest popularny w niektórych krajach, choć w innych metodę PRK/LASEK wykonuje się rzadko i tylko pod warunkiem, że danej wady nie można skorygować innymi sposobami.

Podczas tego zabiegu cienka warstwa komórek usuwana jest z górnej części oka, co przygotowuje je do faktycznego zabiegu, którym jest zmiana kształtu rogówki za pomocą lasera. Zabieg ten może być metodą odpowiednią dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu LASIK lub chcą uniknąć tworzenia płatka.

Informacje o PRK/LASEK

2. generacja: LASIK

Najczęstszy zabieg laserowej korekcji wzroku

Najczęstszy zabieg laserowej korekcji wzroku

LASIK to najczęściej stosowana obecnie metoda korygowania się krótkowzroczności, astygmatyzmu, połączenia obu tych wad i dalekowzroczności. Od lat 90. XX wieku tą metodą skorygowano wzrok u ponad 35 milionów ludzi na całym świecie.

Zabieg ten leczy wadę refrakcji poprzez otwarcie górnej warstwy oka i ukształtowanie znajdującej się pod spodem tkanki na nowo.

Informacje o LASIK

3. generacja: SMILE

Małoiwazyjna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku

Małoiwazyjna bezpłatkowa metoda laserowej korekcji wzroku

SMILE to minimalnie inwazyjna bezpłatkowa metoda leczenia, która szybko zyskuje na popularności i oferowana jest w coraz większej liczbie klinik. Służy ona do korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu lub obu tych wad jednocześnie.

Zabieg SMILE koryguje wady refrakcji bez konieczności tworzenia i odchylania płatka rogówki – nadmiar tkanki usuwa się poprzez niewielkie nacięcie rogówki. Ta wysoce precyzyjna procedura jest najnowszym wynikiem postępów w laserowej chirurgii wad refrakcji.

Informacje o SMILE

Czytaj dalej

Porównanie zabiegów

Chociaż wszystkie trzy generacje refrakcyjnych zabiegów laserowych charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności, różnią się zakresem wskazań i uzyskiwanymi korzyściami.

Porównaj trzy generacje

Informacje o SMILE

Metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność i astygmatyzm w małoinwazyjny sposób. Zabieg ten jest najnowszym wynikiem postępów w laserowej chirurgii wad refrakcji.

Dowiedz się więcej o metodzie SMILE

Informacje o LASIK

Standardowa metoda korekcji wad refrakcyjnych. Nazywa się go zabiegiem płatkowym i można go przeprowadzić za pomocą lasera i ostrza mechanicznego lub wyłącznie za pomocą lasera.

Dowiedz się więcej o metodzie LASIK

Informacje o PRK

Zabieg ten jest odpowiedni dla osób, które oczekują rozwiązania ekonomicznego i chcą uniknąć powikłań związanych z płatkiem mimo dłuższego okresu rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej o metodzie PRK