Przyczyną astygmatyzmu jest nieidealnie okrągły kształt rogówki lub naturalnej soczewki. Z powodu nierównomiernego kształtu trafiające do oka światło nie skupia się jednolicie na tylnej części oka.
Przedmioty znajdujące się w oddali są widziane wyraźnie, natomiast te w pobliżu wydają się rozmazane.
Jeżeli cierpisz na astygmatyzm, krzywizna przezroczystej przedniej części Twojego oka, nazywanej rogówką, może nie być idealnie okrągła. Kształt rogówki może być podłużny, podobny do piłki do rugby. Z kolei zdrowa rogówka ma jednolity kształt jak piłka do koszykówki.
Asymetria występująca w astygmatyzmie może polegać na istnieniu różnego rodzaju spłaszczeń i wypukłości rogówki, w zależności od rodzaju rozpoznanego astygmatyzmu. Z powodu nierówności światło dostające się do oka nie jest ostro ogniskowane na siatkówce.
Oprócz tej ogólnej klasyfikacji występują także trzy rodzaje astygmatyzmu"
Zamiast jednego ogniska jak w przypadku normalnego wzroku światło nie tworzy jednego przejrzystego obrazu na siatkówce, czyli na warstwie światłoczułych komórek wyściełających tylną część oka. Bez dobrze skupionego obrazu na siatkówce informacje przesyłane do mózgu przez nerw wzrokowy mogą powodować zamazanie, przekrzywienie lub zniekształcenie obrazu przedmiotów znajdujących się blisko i daleko.
Podobnie jak krótko- i dalekowzroczność astygmatyzm jest wadą refrakcji: Oko nie skupia światła poprawnie na siatkówce. Przyczyną tego jest zwykle nieidealnie okrągły kształt rogówki.
Powodem astygmatyzmu może być także nieokrągła naturalna soczewka oka (astygmatyzm soczewkowy). Może on być objawem choroby nazywanej stożkiem rogówki, którą rozpoznaje się po bardzo nieregularnym kształcie rogówki.
Astygmatyzm można mieć od urodzenia lub od dziecka, ale może on także pojawić się w wyniku urazu lub choroby. Jeżeli jedno lub oboje rodziców ma astygmatyzm, ryzyko wystąpienia astygmatyzmu u dziecka jest większe.
W zależności od ciężkości astygmatyzmu przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko mogą wydawać się rozmazane, przekrzywione lub zniekształcone.
Astygmatyzm może wpływać na wzrok na różne sposoby w zależności od ukształtowania rogówki: Wzrok może być zniekształcony w kierunku poziomym, pionowym i/lub skośnie. Wada ta może występować samodzielnie albo może towarzyszyć jej krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Typowe objawy nieskorygowanego astygmatyzmu mogą obejmować przeciążenie wzroku i bóle głowy, które pojawiają się zwykle po czytaniu lub innych czynności wymagających długotrwałego patrzenia, takich jak praca na komputerze. Bardzo częstym objawem jest mrużenie oczu.
Zwykły astygmatyzm to wada wzroku, a nie choroba. Oko jest nadal zdrowe. Okulista lub optometrysta może rozpoznać astygmatyzm w ramach rutynowego badania wzroku. Jeżeli zostanie u Ciebie zdiagnozowany astygmatyzm, prawdopodobnie będziesz potrzebować okularów, soczewek kontaktowych lub laserowej operacji wzroku.
Astygmatyzm można korygować na kilka sposobów. O dostępnych dla Ciebie możliwościach możesz porozmawiać z okulistą lub optometrystą.
Okulary mogą Ci ułatwić wykonywanie tak prostych czynności jak robienie zdjęć.
Ponad połowa ludzi na świecie korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, by móc lepiej widzieć. Dla wielu osób mogą być one najlepszym rozwiązaniem. Obecnie istnieje wiele różnych soczewek okularowych i kontaktowych spełniających szereg potrzeb pacjentów okulistycznych.
Wielu użytkowników okularów i soczewek kontaktowych nie lubi jednak ich nosić i uważa, że zależność od nich przeszkadza im w codziennym życiu.
Wiele osób chce widzieć – dobrze widzieć bez okularów lub soczewek kontaktowych. Możliwym rozwiązaniem alternatywnym do korzystania z okularów i soczewek kontaktowych może być laserowa korekcja wzroku. Skonsultuj się z okulistą, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia.