Badanie wzroku pacjenta przez okulistę

Astygmatyzm

Przedmioty znajdujące się blisko i daleko mogą wydawać się zamazane, przekrzywione lub zniekształcone

Przyczyną astygmatyzmu jest nieidealnie okrągły kształt rogówki lub naturalnej soczewki. Z powodu nierównomiernego kształtu trafiające do oka światło nie skupia się jednolicie na tylnej części oka.

Jak widzi świat osoba z dalekowzrocznością

Przedmioty znajdujące się w oddali są widziane wyraźnie, natomiast te w pobliżu wydają się rozmazane.

Co to jest astygmatyzm?

Jeżeli cierpisz na astygmatyzm, krzywizna przezroczystej przedniej części Twojego oka, nazywanej rogówką, może nie być idealnie okrągła. Kształt rogówki może być podłużny, podobny do piłki do rugby. Z kolei zdrowa rogówka ma jednolity kształt jak piłka do koszykówki.

Asymetria występująca w astygmatyzmie może polegać na istnieniu różnego rodzaju spłaszczeń i wypukłości rogówki, w zależności od rodzaju rozpoznanego astygmatyzmu. Z powodu nierówności światło dostające się do oka nie jest ostro ogniskowane na siatkówce.

  • Astygmatyzm regularny występuje wtedy, gdy rogówka jest jednolicie zakrzywiona w jednym określonym kierunku.
  • Astygmatyzm nieregularny występuje wtedy, gdy krzywizna rogówki jest nieregularna i nierówna na całej powierzchni oka.

Oprócz tej ogólnej klasyfikacji występują także trzy rodzaje astygmatyzmu"

  • Astygmatyzm krótkowzroczny
  • Astygmatyzm dalekowzroczny
  • Astygmatyzm mieszany

Zamiast jednego ogniska jak w przypadku normalnego wzroku światło nie tworzy jednego przejrzystego obrazu na siatkówce, czyli na warstwie światłoczułych komórek wyściełających tylną część oka. Bez dobrze skupionego obrazu na siatkówce informacje przesyłane do mózgu przez nerw wzrokowy mogą powodować zamazanie, przekrzywienie lub zniekształcenie obrazu przedmiotów znajdujących się blisko i daleko.

Przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzmowi nie da się zapobiec

Podobnie jak krótko- i dalekowzroczność astygmatyzm jest wadą refrakcji: Oko nie skupia światła poprawnie na siatkówce. Przyczyną tego jest zwykle nieidealnie okrągły kształt rogówki.

Powodem astygmatyzmu może być także nieokrągła naturalna soczewka oka (astygmatyzm soczewkowy). Może on być objawem choroby nazywanej stożkiem rogówki, którą rozpoznaje się po bardzo nieregularnym kształcie rogówki.

Astygmatyzm można mieć od urodzenia lub od dziecka, ale może on także pojawić się w wyniku urazu lub choroby. Jeżeli jedno lub oboje rodziców ma astygmatyzm, ryzyko wystąpienia astygmatyzmu u dziecka jest większe.

Badanie wzroku może pomóc w ustaleniu ciężkości astygmatyzmu.

W zależności od ciężkości astygmatyzmu przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko mogą wydawać się rozmazane, przekrzywione lub zniekształcone.

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm może wpływać na wzrok na różne sposoby w zależności od ukształtowania rogówki: Wzrok może być zniekształcony w kierunku poziomym, pionowym i/lub skośnie. Wada ta może występować samodzielnie albo może towarzyszyć jej krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Typowe objawy nieskorygowanego astygmatyzmu mogą obejmować przeciążenie wzroku i bóle głowy, które pojawiają się zwykle po czytaniu lub innych czynności wymagających długotrwałego patrzenia, takich jak praca na komputerze. Bardzo częstym objawem jest mrużenie oczu.

Zwykły astygmatyzm to wada wzroku, a nie choroba. Oko jest nadal zdrowe. Okulista lub optometrysta może rozpoznać astygmatyzm w ramach rutynowego badania wzroku. Jeżeli zostanie u Ciebie zdiagnozowany astygmatyzm, prawdopodobnie będziesz potrzebować okularów, soczewek kontaktowych lub laserowej operacji wzroku.

Metody korekcji astygmatyzmu

Astygmatyzm można korygować na kilka sposobów. O dostępnych dla Ciebie możliwościach możesz porozmawiać z okulistą lub optometrystą.

  • Okulary mogą być wygodnym sposobem na poprawę wzroku. Okulary korekcyjne eliminują wady refrakcyjne poprzez zmianę kąta, pod którym promienie światła dostają się do oka. W przypadku astygmatyzmu do okularów dodaje się wartość cylindra o określonej osi. W zależności od stylu i budżetu możesz wybierać spośród wielu oprawek i soczewek okularowych.
  • Soczewki kontaktowe działają na tej samej zasadzie, co okulary korekcyjne. Soczewki kontaktowe różnią się od siebie materiałem wykonania oraz czasem użytkowania. W przypadku astygmatyzmu dostępne są toryczne soczewki kontaktowe ukształtowane w odpowiedni sposób. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z soczewek kontaktowych wiąże się z pewnym ryzykiem.
  • Laserowa korekcja wzroku to kolejna metoda leczenia astygmatyzmu. Jeżeli Twój astygmatyzm ma wartość średnią lub wysoką, lekarz może zalecić Ci skorzystanie z zabiegu SMILE, LASIK lub PRK/LASEK. Zabiegi te mają wysoką skuteczność. Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, laserowa korekcja refrakcji jest obarczona pewnym ryzykiem.
  • Wymiana  soczewki wewnątrzgałkowej to kolejna metoda, którą lekarz może zalecić niektórym pacjentom z myślą o skorygowaniu astygmatyzmu. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego w miejsce soczewki naturalnej wszczepiana jest soczewka sztuczna. Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej to zabieg wykonywany często u pacjentów cierpiących na zaćmę, zaś refrakcyjna wymiana soczewki dotyczy pacjentów bez zaćmy. Lekarz zaleci Ci skorzystanie z tego zabiegu, jeśli będzie on dla Ciebie odpowiedni, a także poda właściwy dla Ciebie i Twojej wady refrakcyjnej rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej (ang. intraocular lens, IOL). Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, operacja ta jest obarczona pewnym ryzykiem.
Okulary i soczewki kontaktowe mogą poprawić Twoją jakość życia.

Okulary mogą Ci ułatwić wykonywanie tak prostych czynności jak robienie zdjęć.

Środki okulistyczne

Życie z okularami i soczewkami kontaktowymi

Ponad połowa ludzi na świecie korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, by móc lepiej widzieć. Dla wielu osób mogą być one najlepszym rozwiązaniem. Obecnie istnieje wiele różnych soczewek okularowych i kontaktowych spełniających szereg potrzeb pacjentów okulistycznych.

Wielu użytkowników okularów i soczewek kontaktowych nie lubi jednak ich nosić i uważa, że zależność od nich przeszkadza im w codziennym życiu.

Wiele osób chce widzieć – dobrze widzieć bez okularów lub soczewek kontaktowych. Możliwym rozwiązaniem alternatywnym do korzystania z okularów i soczewek kontaktowych może być laserowa korekcja wzroku. Skonsultuj się z okulistą, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia.