Kobieta w okularach patrząca na przedmiot w pobliżu

Dalekowzroczność (nadwzroczność)

Życie z dalekowzrocznością

W przypadku dalekowzroczności przedmioty znajdujące się blisko wydają się rozmazane, zaś te znajdujące się w oddali są widziane wyraźnie. Dalekowzroczność występuje wtedy, gdy trafiające do oka światło odbite od znajdującego się blisko przedmiotu nie jest dokładnie skupione. Jej przyczyną może nadmierne spłaszczenie rogówki w stosunku do długości oka.

Jak widzi świat osoba z dalekowzrocznością

Przedmioty znajdujące się w oddali są widziane wyraźnie, natomiast te w pobliżu wydają się rozmazane.

Co to jest dalekowzroczność?

Jeżeli masz dalekowzroczność, przedmioty znajdujące się w oddali zwykle wydają się ostre, jednak w ciężkich przypadkach nawet one mogą być rozmazane. Wada ta, powszechnie nazywana dalekowzrocznością, bierze się ze zbyt niskiej mocy refrakcyjnej oka (zdolności do załamywania światła).

Rogówka i naturalna soczewka normalnie załamują docierające do oka promienie światła tak, że skupiają się one w jednym ognisku znajdującym się dokładnie na siatkówce, czyli na warstwie światłoczułych komórek wyściełających tylną część oka. Oko z dalekowzrocznością załamuje światło w ognisku znajdującym się za siatkówką. To powoduje problemy ze wzrokiem, szczególnie w przypadku prób skupiania wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko. Zamazanie pojawia się dlatego, że światło nie skupia się na siatkówce, z której nerw wzrokowy przekazuje obraz do mózgu.

Przepisywane przez lekarza soczewki oraz moc refrakcyjna dalekowzroczności mają wartość podawaną w dioptriach dodatnich (plus). Im wyższa liczba dioptrii, tym większa wada refrakcyjna. 

 

Umiejscowienie ogniska w przypadku dalekowzroczności

Promienie światła są załamywane przez rogówkę i soczewkę oka w taki sposób, że ognisko znajduje się za siatkówką.

Przyczyny dalekowzroczności

Dalekowzroczność można mieć od urodzenia lub od dziecka, ale powoduje ona problemy wśród niewielkiego odsetka osób przed 40. rokiem życia. Potem liczba osób na nią cierpiących rośnie. Elastyczność soczewki naturalnej w młodym wieku jest w stanie skompensować dalekowzroczność poprzez zmianę kształtu i skupianie promieni światła dokładnie na siatkówce. Zdolność tę nazywa się akomodacją.

Około 40. roku życia naturalna soczewka może stracić elastyczność, co prowadzi do utraty zdolności kompensacji istniejącej wady refrakcyjnej. Niewielka dalekowzroczność staje się bardziej zauważalna i może wymagać używania okularów do czytania, ponieważ skupianie wzroku na przedmiotach w pobliżu staje się trudniejsze.

Wada ta jest często dziedziczna, ale w rzadkich przypadkach może także pojawić się w wyniku różnych chorób miejscowych lub układowych. 

 

 

Objawy dalekowzroczności

Jeżeli cierpisz na niewielką dalekowzroczność, możesz nie zauważyć pogorszenia wzroku. Nieskorygowana dalekowzroczność może jednak negatywnie wpływać na Twoją jakość życia.

Najczęstsze objawy dalekowzroczności

  • bóle głowy wynikające z przemęczenia oczu po długotrwałym czytaniu, pisaniu lub pracy na komputerze
  • trudności w koncentracji i skupianiu wzroku na przedmiotach znajdujących się w pobliżu
  • zmęczenie lub pieczenie oczu
  • rozdrażnienie lub niepokój przy próbach koncentracji

Regularne badanie wzroku u specjalisty jest ważne. Okulista lub optometrysta może łatwo zdiagnozować dalekowzroczność w ramach podstawowego badania wzroku.

Dalekowzroczność to wada wzroku, a nie choroba. Oko jest nadal zdrowe, ale wymaga pomocy okulistycznej.

Metody korekcji dalekowzroczności

Dalekowzroczność można korygować na kilka sposobów. O dostępnych dla Ciebie możliwościach możesz porozmawiać z okulistą lub optometrystą. Najczęściej stosuje się następujące metody:

  • Okulary są prostym sposobem na poprawę ostrości wzroku. Okulary korekcyjne eliminują wady refrakcyjne poprzez zmianą kąta, pod którym promienie światła dostają się do oka. W zależności od stylu i budżetu możesz wybierać spośród mnóstwa oprawek i soczewek okularowych.
  • Soczewki kontaktowe działają na tej samej zasadzie, co okulary korekcyjne. Soczewki kontaktowe różnią się od siebie materiałem wykonania (soczewki twarde i miękkie) oraz czasem użytkowania (jednorazowe jednodniowe lub soczewki o wydłużonym czasie stosowania). Warto jednak pamiętać, że korzystanie z soczewek kontaktowych wiąże się z pewnym ryzykiem.
  • Laserowa korekcja wzroku  to kolejna metoda leczenia dalekowzroczności. Wady refrakcji można korygować za pomocą zabiegów LASIK oraz PRK/LASEK . W tej chwili dalekowzroczności nie da się leczyć za pomocą zabiegu SMILE. Jednak podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne obarczone są pewnym ryzykiem.
  • Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej (IOL) to kolejna metoda, którą lekarz może zalecić niektórym pacjentom z myślą o skorygowaniu dalekowzroczności. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego w miejsce soczewki naturalnej wszczepiana jest soczewka sztuczna. Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej to zabieg wykonywany często u pacjentów cierpiących na zaćmę, zaś refrakcyjna wymiana soczewki dotyczy pacjentów bez zaćmy. Lekarz zaleci Ci skorzystanie z tego zabiegu, jeśli będzie on dla Ciebie odpowiedni, a także poda właściwy dla Ciebie i Twojej wady refrakcyjnej rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej (ang. intraocular lens, IOL). Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, operacja ta jest obarczona pewnym ryzykiem.
  • Fakijna soczewka wewnątrzgałkowa (ang. phakic intraocular lens, PIOL) to sztuczna soczewka, którą wszczepia się obok istniejącej soczewki naturalnej w ramach zabiegu chirurgii refrakcyjnej do zmiany mocy optycznej oka. Podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, operacja ta jest obarczona pewnym ryzykiem.
Kobieta w okularach patrząca na swój smartfon

Środki okulistyczne

Życie z okularami i soczewkami kontaktowymi

Ponad połowa ludzi na świecie korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, by móc lepiej widzieć. Dla wielu osób mogą być one najlepszym rozwiązaniem. Obecnie istnieje wiele różnych soczewek okularowych i kontaktowych spełniających szereg potrzeb pacjentów okulistycznych.

Wielu użytkowników okularów i soczewek kontaktowych nie lubi jednak ich nosić i uważa, że zależność od nich przeszkadza im w codziennym życiu.

Wiele osób chce widzieć – dobrze widzieć bez okularów lub soczewek kontaktowych. Rozwiązaniem alternatywnym do korzystania z okularów i soczewek kontaktowych może być laserowa korekcja wzroku. Skonsultuj się z okulistą, który pomoże ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb i stylu życia.