Jeżeli cierpisz na krótkowzroczność, przedmioty znajdujące się w oddali wydają się rozmazane, natomiast te znajdujące się blisko są widziane wyraźnie. Krótkowzroczność występuje wtedy, gdy trafiające do oka światło nie skupia się dokładnie na tylnej jego części. Jej przyczyną może być nadmierna wypukłość rogówki w stosunku do długości oka.
Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie. W niektórych regionach cierpi na nią ponad połowa populacji. Miopia, powszechnie nazywana krótkowzrocznością, bierze się ze zbyt wysokiej mocy refrakcyjnej oka (zdolności do załamywania światła) w stosunku do jego długości. Innymi słowy, promienie świetlne skupiają (ogniskują) się, zanim dotrą do siatkówki, ponieważ oko ma zbyt dużą zdolność skupiającą, zwaną inaczej mocą optyczną.
To powoduje, że przedmioty odległe wydają się zamazane, ponieważ światło nie skupia się na siatkówce, z której nerw wzrokowy przekazuje obraz do mózgu.
Przepisywane przez lekarza soczewki oraz moc refrakcyjna krótkowzroczności mają wartość podawaną w dioptriach ujemnych (minus). Im wyższa liczba dioptrii, tym większa wada refrakcyjna. W zależności od nasilenia krótkowzroczności możesz widzieć wyraźnie wyłącznie przedmioty znajdujące się w odległości kilkunastu centymetrów od Ciebie, a w łagodniejszych przypadkach do kilku metrów.
Promienie światła są załamywane przez rogówkę (1) i soczewkę oka (2) w taki sposób, że ognisko (3) znajduje się przed siatkówką (4).
Krótkowzroczność zwykle pojawia się u dzieci w wieku 6–12 lat. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady wzroku jest wyższe, jeżeli jedno lub oboje rodziców także cierpi na krótkowzroczność. Choć każdy jest inny, wada ta zwykle pogłębia się stopniowo co roku, a czasem częściej, aż do późnej nastoletniości. W tym wieku wada refrakcyjna osiąga zwykle swoją maksymalną wartość. W rzadkich przypadkach krótkowzroczność może nadal się pogłębiać.
Choć nie da się zapobiec krótkowzroczności, ponieważ wada ta jest dziedziczna lub pojawia się w okresach szybkiego wzrostu, prowadzone obecnie badania skupiają się na spowalnianiu rozwoju tej wady.
Najczęstsze objawy krótkowzroczności
Głęboka krótkowzroczność może prowadzić także do dalszych zmian degeneracyjnych w tylnej części oka, takich jak odklejenie siatkówki. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie i leczenie tej wady wzroku. Zarówno okulista, jak i optometrysta mogą rozpoznać krótkowzroczność na podstawie prostego badania wzroku. Miopia to wada wzroku i dopóki nie jest głęboka, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Oko jest nadal zdrowe, ale wymaga pomocy okulistycznej.
Krótkowzroczność można korygować na kilka sposobów. O dostępnych dla Ciebie możliwościach możesz porozmawiać z okulistą lub optometrystą.
Ponad połowa ludzi na świecie korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, by móc lepiej widzieć. Dla wielu osób mogą być one najlepszym rozwiązaniem. Obecnie istnieje wiele różnych soczewek okularowych i kontaktowych spełniających szereg potrzeb pacjentów.
Wielu użytkowników okularów i soczewek kontaktowych nie lubi jednak ich nosić i uważa, że zależność od nich przeszkadza im w codziennym życiu.
Wiele osób chce widzieć – dobrze widzieć bez okularów lub soczewek kontaktowych. Rozwiązaniem alternatywnym dla korzystania z okularów i soczewek kontaktowych może być laserowa korekcja wzroku. Skonsultuj się z okulistą, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia.