Prezbiopia (inaczej starczowzroczność) to naturalne pogorszenie wzroku z wiekiem, które zwykle pojawia się po 40. roku życia. Proces starzenia powoduje, że naturalna soczewka traci elastyczność, a przez to zdolność do skupiania wzroku na przedmiotach znajdujących się na różnych odległościach. W rezultacie przedmioty znajdujące się blisko wydają się zamazane.
Przedmioty znajdujące się w oddali są widziane wyraźnie, natomiast te w pobliżu wydają się rozmazane.
Prezbiopia to schorzenie związane z wiekiem, które powoduje, że przedmioty w pobliżu znajdują się rozmazane. W młodości naturalna soczewka jest elastyczna i potrafi zmieniać kształt, aby móc skupiać wzrok zarówno na bliskich, jak i odległych przedmiotach. Proces ten zwany jest akomodacją oka. Z wiekiem akomodacja nie działa już tak sprawnie. Naturalna soczewka stopniowo twardnieje, traci elastyczność, a przez to zdolność do zmiany kształtu i skupiania światła bezpośrednio na siatkówce oka. Z tego powodu ognisko znajduje się za soczewką, co powoduje rozmazanie obrazu.
W przypadku prezbiopii promienie światła są załamywane przez rogówkę (1) i soczewkę oka (2), ale ognisko (3) światła dostającego się do oka znajduje się za siatkówką (4).
Schorzenie to pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia, ale dokładny moment pozostaje sprawą indywidualną. Pogorszenie wzroku może wydawać się nagłe, ale brak elastyczności naturalnej soczewki, który powoduje prezbiopię, postępuje przez szereg lat.
Moment pojawienia się prezbiopii oraz stopień jej nasilenia zależą od indywidualnych uwarunkowań anatomicznych i wcześniej istniejących wad wzroku.
Prezbiopię możesz rozpoznać, kiedy czytanie drobnego druku z bliska staje się trudne.
Okulista lub optometrysta może łatwo zdiagnozować prezbiopię w ramach podstawowego badania wzroku. Prezbiopię można rozpoznać także samemu po jej najczęstszych objawach takich jak:
Inne objawy mogą obejmować bóle głowy i przemęczenie oczu. Warto regularnie wykonywać badania wzroku u okulisty lub optometrysty.
Prezbiopię można korygować na kilka sposobów. O dostępnych dla ciebie możliwościach możesz porozmawiać ze swoim okulistą. Najczęściej stosuje się następujące metody:
Po rozpoznaniu u Ciebie prezbiopii możesz skorzystać z różnych opcji leczenia.
Ponad połowa ludzi na świecie korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, by móc lepiej widzieć. U wielu osób problem ten pojawia się po 40. roku życia, kiedy pogorszenie stanu soczewki naturalnej powoduje potrzebę korzystania z okularów do czytania.
Dla wielu osób mogą być one najlepszym rozwiązaniem, a obecnie – dzięki postępom technologii medycznej – istnieje wiele metod spełniających szereg potrzeb pacjentów okulistycznych. Soczewki dwuogniskowe i zabiegi chirurgiczne takie jak tradycyjna monowizja lub wymiana soczewki wewnątrzgałkowej stanowią alternatywne rozwiązania problemu prezbiopii, chociaż mogą negatywnie wpływać na zdolność rozróżniania poszczególnych dystansów. Jednak zastosowanie soczewek trójogniskowych i zabiegu Laser Blended Vision umożliwia łatwe skupianie wzroku na wszystkich dystansach.
Dlatego też możliwym rozwiązaniem alternatywnym do korzystania z okularów i soczewek kontaktowych może być laserowa korekcja wzroku. Skonsultuj się z okulistą, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia.