Kobieta rozmawiająca z lekarką

Pytania i odpowiedzi

Istnieje wiele pytań dotyczących laserowej korekcji wzroku. Na tej stronie znajdują się ogólne informacje dotyczące laserowej korekcji wzroku, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dodatkowe informacje i odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące Twojego przypadku i kwalifikacji do zabiegu.

 • Ogólne
  • Czy jestem odpowiednim(-ą) kandydatem/kandydatką do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

   Jeżeli przez ostatni rok, stan Twojego wzroku był stabilny, co zwykle następuje po ukończeniu 18 roku życia, nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jesteś zdrów/zdrowa i nie jesteś w ciąży, możesz kwalifikować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest dla Cebie odpowiedni.

  • Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli?

   W prawie wszystkich przypadkach zabieg jest praktycznie bezbolesny. Oko zostanie znieczulone za pomocą kropli. W niektórych momentach podczas zabiegu możesz czuć pewien nacisk wokół oka. Przez kilka godzin po zabiegu możesz mieć wrażenie ciała obcego w oku.

 • SMILE
  • Kto może poddać się zabiegowi SMILE?

   Obecnie metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność, astygmatyzm i połączenie obu tych wad. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych metod laserowej korekcji wad wzroku najpierw musisz przejść szczegółowe badanie oczu, które pozwoli stwierdzić, czy zabieg ten jest dla Ciebie odpowiedni. Ustalając, czy SMILE jest metodą odpowiednią dla Ciebie, lekarz bierze pod uwagę między innymi charakter i stopień wady refrakcji, a także krzywiznę i grubość rogówki.

   Ważne są także Twój zawód i zainteresowania. Jeżeli często uprawiasz sporty kontaktowe, Twój lekarz może zalecić Ci skorzystanie z zabiegu SMILE zamiast innych metod laserowej korekcji wzroku. Twój lekarz udzieli Ci odpowiednich wskazówek po przeprowadzeniu szczegółowego badania.

  • Zabieg PRK/LASEK również nie wymaga tworzenia płatka w rogówce. Czym zabiegi te różnią się od metody SMILE?

   W przypadku zabiegów PRK/LASEK górna warstwa rogówki (nabłonek) usuwana jest ręcznie. Następnie, odsłonięte głębsze warstwy rogówki są kształtowane na nowo za pomocą lasera excimerowego.

   Zabiegi PRK/LASEK wymagają długiego czasu gojenia i wiążą się z pewnym dyskomfortem do czasu stabilizacji ostatecznego efektu. Więcej czasu zajmuje także stabilizacja ostrości wzroku. Ponadto, zabieg PRK/LASEK nie jest zwykle zalecany do leczenia znacznej krótkowzroczności.

  • Mój okulista nigdy nie słyszał o metodzie SMILE. Czy jest ona mało popularna?

   SMILE jest najnowszą metodą laserowej korekcji wzroku, dostępną od 2012 roku. Technika tego zabiegu jest znana i uznawana przez stowarzyszenia lekarskie związane z refrakcyjnymi operacjami laserowymi oczu. Popularność zabiegu SMILE stale rośnie, ale potrzeba na to nieco czasu, szczególnie wśród specjalistów okulistyki ogólnej. Ponad 1000 chirurgów wyleczyło już z powodzeniem ponad 1 milion oczu dzięki metodzie SMILE.

  • Czy SMILE to sprawdzona metoda?

   Technologia lasera femtosekundowego jest potwierdzona klinicznie i jest stosowana w zabiegach LASIK oraz w operacjach usunięcia zaćmy. SMILE to najnowszy zabieg opracowany do wykonywania za pomocą tej technologii laserowej. Zabiegi SMILE wykonywane były od 2007 roku w ramach badań klinicznych, a na rynku dostępne są od 2011 roku. Pierwsi pacjenci poddani zabiegowi SMILE byli monitorowani przez ponad pięć lat po operacji. Metoda SMILE przyjęła się już w wielu krajach na całym świecie.

 • LASIK
  • Jaką przewagę ma Femto-LASIK nad klasyczną metodą LASIK?

   Różnica między zabiegiem Femto-LASIK a klasyczną metodą LASIK polega na sposobie tworzenia płatka w rogówce. Do wycięcia płatka w metodzie Femto-LASIK wykorzystywany jest laser. W metodzie klasycznej chirurg otwiera rogówkę ręcznie za pomocą mikrokeratomu. Laser umożliwia bardziej precyzyjne i przewidywalne cięcie płatka niż utworzenie go ręcznie za pomocą urządzenia mechanicznego. Chirurdzy okuliści są jednak podzieleni na temat tego, która metoda jest lepsza od drugiej. A zatem wybór jednej z nich zależy od aktualnych warunków pacjenta oraz od preferencji lekarza.

 • PRK/LASEK
  • Na czym polega różnica między technikami PRK/LASEK i LASIK?

   Między tymi dwoma rodzajami laserowej korekcji wzroku istnieją dwie poważne różnice. Pierwszą jest metoda odsłonięcia wewnętrznej warstwy rogówki. W metodzie LASEK lekarz za pomocą roztworu alkoholu rozluźnia nabłonek, który zostaje tymczasowo odsunięty na bok. Podczas zabiegu LASEK lekarz usuwa laserem tkankę rogówki odsłoniętą spod nabłonka.

   Z kolei w metodzie LASIK za pomocą urządzenia mechanicznego lub lasera wycinany jest płatek, który zostaje odsłonięty na czas zabiegu, a po jego wykonaniu zostaje odłożony na miejsce. Warstwa tkanki usuwana metodą LASIK znajduje się w tak zwanej istocie właściwej rogówki, która stanowi jej wewnętrzną warstwę.

   Drugą różnicą jest czas rekonwalescencji i wrażenia pacjenta. Zabieg LASIK zwykle wiąże się z krótszym czasem gojenia i mniejszym dyskomfortem.

  • Mam cienką rogówkę. Czy to oznacza, że powinienem/powinnam skorzystać z metody PRK/LASEK zamiast SMILE lub LASIK?

   To zależy. Wybór najbardziej odpowiedniej metody zależy od Twojej wady wzroku oraz innych schorzeń współwystępujących, takich jak zespół suchego oka. Jeżeli nie kwalifikujesz się do zabiegu LASIK, rozwiązaniem dla Ciebie może być metoda PRK/LASEK lub SMILE. Zabiegi te mogą być odpowiednie dla osób z cienką rogówką lub z cięższymi przypadkami krótkowzroczności. Kandydatami do tych metod mogą być osoby, u których ryzyko powikłań związanych z płatkiem jest wyższe (np. osoby uprawiające zawody, sporty lub hobby, które są forsowne lub kontaktowe). Skonsultuj się z okulistą, aby dowiedzieć się, który zabieg laserowej korekcji wzroku będzie jego zdaniem najlepszy w Twoim przypadku.