Lekarz rozmawia z pacjentem cierpiącym na zaćmę

Gdy zaczynasz widzieć niewyraźnie

Zaćma i jej leczenie

Leczenie zaćmy – Nowoczesne zabiegi, nowe możliwości

ZEISS Medical Technology dla pacjentów

Firma ZEISS, będąca wiodącym dostawcą technologii medycznych posiadającym kilkadziesiąt lat doświadczenia w optyce precyzyjnej, pomogła już przywrócić wzrok milionom pacjentów na całym świecie. Nasze urządzenia są wykorzystywane w najróżniejszych zabiegach chirurgii oka wykonywanych codziennie na świecie.

Wierzymy, że naszym obowiązkiem jest informowanie pacjentów o zaćmie, która jest jedną z najczęstszych chorób oczu, oraz o metodach jej leczenia. Opracowaliśmy tę stronę internetową, aby pomóc Ci w znalezieniu przydatnych informacji na temat wzroku w ogóle, a w szczególności na temat zaćmy i nowoczesnych metod jej leczenia.

Zaćma – normalny proces starzenia

Co trzeba wiedzieć

Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów w organizmie człowieka. Odgrywa kluczową rolę w naszym życiu, pomagając nam gromadzić informacje o otaczającym świecie i dostrzegać jego piękno. Dlatego właśnie dobry wzrok jest niezwykle cenny i ma ogromny wpływ na naszą jakość życia. Zaburzenia wzroku spowodowane starzeniem lub chorobami nie pozwalają się w pełni cieszyć życiem.

Zaćma to obecnie najczęstsza przyczyna pogorszenia jakości wzroku. Jest ona wynikiem naturalnego procesu starzenia i prędzej czy później dotyka większości osób. Objawy zaćmy pojawiają się stopniowo. Pacjenci mogą zorientować się, że mają zaćmę, dopiero gdy zamazany wzrok znacząco utrudni im codzienne funkcjonowanie. Nieleczona zaćma może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Dobra wiadomość jest taka, że zaćmę można łatwo i skutecznie leczyć za pomocą bezpiecznego, rutynowego zabiegu. Obecnie dostępne są jednak nowoczesne technologie umożliwiające przywrócenie wzroku z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań i potrzeb pacjenta.

Oko

Jak działa wzrok

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych i złożonych narządów zmysłów. Umożliwia ono rozpoznawanie otaczających nas informacji wzrokowych. Pod wieloma względami ludzkie oko działa jak aparat cyfrowy.

Co to jest zaćma?

Objawy podmiotowe i przedmiotowe

Zaćma to częsta przyczyna stopniowego pogarszania się wzroku. Z czasem soczewka mętnieje i traci przejrzystość – podobnie jak przez zamglone okno trudno przez nią patrzeć. Początkowo objawy są ledwie zauważalne, ale z czasem się nasilają.

Nowoczesne leczenie zaćmy

Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej

Zaćmy nie da się wyleczyć za pomocą leków ani skorygować okularami. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest chirurgiczna wymiana zmętniałej soczewki. Jest to popularny zabieg: bezpieczny, dobrze znany i skuteczny.

Wybór soczewki do leczenia zaćmy

Która soczewka wewnątrzgałkowa jest dla Ciebie odpowiednia

Zmętniała z powodu zaćmy soczewka wymaga chirurgicznej wymiany na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). Istnieje kilka rodzajów dostępnych soczewek wewnątrzgałkowych. Dowiedz się, który z nich mógłby być dla Ciebie odpowiedni.