Pacjent poszukujący informacji o kosztach zabiegu usunięcia zaćmy

Koszty zabiegu usunięcia zaćmy

Jaką rolę powinna odgrywać cena

Jeżeli rozważasz korekcję wzroku, pamiętaj, że nie ma jednej standardowej ceny za zabieg usunięcia zaćmy. Ceny mogą różnić się znacznie w zależności od różnych czynników. Choć początkowo ceny mogą Ci się wydać zniechęcające, pamiętaj, że jest to najprawdopodobniej jednorazowa inwestycja w Twój wzrok, a co ważniejsze – prawdopodobnie pokrywa ją Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

Czy moje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty zabiegu?

Refundacja kosztów zabiegu usunięcia zaćmy z ubezpieczenia zdrowotnego zależy od ubezpieczyciela, a także od systemu krajowego lub regionalnego. Podstawowy zabieg usunięcia zaćmy jest często uważany za konieczny z medycznego punktu widzenia, dlatego ubezpieczenie zdrowotne często pokrywa jego koszt. Jeżeli jednak planujesz skorzystać z soczewek wewnątrzgałkowych do korekcji prezbiopii, porozmawiaj ze swoim ubezpieczycielem, aby ustalić, czy jest gotów pokryć koszty takiego „pakietu premium”, czy nie.

Rozważając dostępne opcje, skonsultuj się z lekarzem oraz ubezpieczycielem zapewniającym Ci ubezpieczenie zdrowotne. Niektórzy lekarze oferują także możliwość rozłożenia płatności na raty, aby ułatwić Ci pokrycie kosztów zabiegu usunięcia zaćmy.

Konsultacja z okulistą

Czynniki kosztowe do rozważenia

Koszt zabiegu usunięcia zaćmy może zależeć od kilku czynników: 

 • Procedury leczenia 
 • Rodzaju zastosowanej soczewki wewnątrzgałkowej
 • Lokalizacji
 • Opieki przed zabiegiem i po nim
 • Usług wliczonych do ceny

Jeżeli masz pytania dotyczące cen, zalecamy indywidualną konsultację lub osobisty kontakt telefoniczny z kliniką. Podczas spotkania z okulistą lub przedstawicielem kliniki możesz zapytać także o to, czy cena dotyczy tylko jednego oka, czy obu, jakie badania zostały wliczone w cenę oraz jakie dodatkowe usługi są oferowane przez klinikę.

Para poszukująca właściwej kliniki

Czynniki do rozważenia przy wyborze kliniki

Każdy inaczej ocenia to, co jest dla niego najważniejsze w zabiegu usunięcia zaćmy. Niektóry pacjenci wolą skorzystać z kliniki, która znajduje się blisko, zaś dla innych ważniejszy jest szybki termin operacji. Wielu pacjentów przy wyborze kliniki kieruje się jednak poniższymi czynnikami:

 • Specjalizacja: Ukierunkowanie kliniki oraz szczegółowe kwalifikacje i szkolenia chirurga
 • Doświadczenie: Ogólna liczba przeprowadzonych operacji
 • Dostępność: Możliwość spotkania się z potencjalnym lekarzem na konsultacji, a także tuż przed zabiegiem oraz elastyczność terminów wizyt u lekarza (np. możliwość umawiania się na wizyty wieczorem, jeżeli pracujesz zawodowo)
 • Oferta: Jakie rodzaje  soczewek wewnątrzgałkowych są oferowane i jak znaleźć te właściwe
 • Relacje: Czy czujesz się komfortowo w obecności lekarza oraz czy zadowalają Cię odpowiedzi udzielane przez niego na Twoje pytania
 • Cena: Czy cena obejmuje opiekę przed zabiegiem i po nim – i w jakim zakresie
 • Rekomendacje: Czy klinika jest dobrze oceniania i polecana przez okulistów lub pacjentów
 • Lokalizacja: Odległość od Twojego miejsca zamieszkania może podnieść ogólne koszty zabiegu o dodatkowe wydatki na podróż i nocleg. W zależności od tego, w jakim mieszkasz regionie lub kraju, ubezpieczenie zdrowotne może pokrywać całość lub część kosztów leczenia
Lekarz rozmawia z pacjentem na temat soczewek

Czynniki do rozważenia przy wyborze rodzaju soczewki

Jedną z podstawowych różnic związanych z rezultatem zabiegu jest rodzaj soczewki wszczepionej w miejsce Twojej soczewki naturalnej. Obecnie istnieje kilka rodzajów dostępnych soczewek wewnątrzgałkowych.

Oprócz standardowych jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, zwykle pokrywanych z ubezpieczenia zdrowotnego, istnieją także bardziej zaawansowane soczewki wewnątrzgałkowe, które zapewniają dodatkowe ogniska. Umożliwiają one pacjentom ostre widzenie na różnych dystansach.Do tej kategorii należą  soczewki dwuogniskowe, soczewki o wydłużonej ogniskowej oraz trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe i zazwyczaj ich koszty nie są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaawansowane soczewki wewnątrzgałkowe miewają także dodatkowe funkcje, które pozwalają na lepsze dopasowanie ich do niepowtarzalnych wymagań każdego pacjenta; należą do nich m.in.  soczewki asferyczne i toryczne. Służą one do poprawy kontrastu i korekcji astygmatyzmu.

Ogólnie można powiedzieć, że im wyższy jest poziom niezależności od okularów i lepsza jakość wzroku zapewniana przez soczewkę wewnątrzgałkową, tym wyższa jest cena implantu. Należy także pamiętać o kosztach okularów i innych środków okulistycznych, które trzeba będzie pokryć, jeżeli wybierzesz soczewkę, która nie zapewni Ci niezależności od okularów.