Badania kontrolne po zabiegu usunięcia zaćmy

Po zabiegu

Czego się spodziewać po zabiegu usunięcia zaćmy

Powrót do zdrowia po zabiegu usunięcia zaćmy trwa względnie krótko – kilka dni, maksymalnie do miesiąca. Tak naprawdę zależy to od pacjenta. Zaraz po zabiegu zauważysz znaczną poprawę wzroku. Możesz jednak doświadczać zamglenia i czuć dyskomfort. Oko może potrzebować kilku dni na dostosowanie się i uzyskanie poprawy wzroku. Soczewki dwuogniskowe i trójogniskowe zwykle wymagają dłuższego czasu adaptacji – kilku tygodni lub miesięcy – do pełnej poprawy wzroku.

Aby zapewnić sobie optymalny powrót do zdrowia, postępuj zgodnie z poleceniami lekarza dotyczącymi ochrony oka po zabiegu i stawiaj się na badania kontrolne.

Pacjent rozmawia z okulistą

Pierwsze kroki po zabiegu

Po zabiegu przestrzegaj poniższych zasad:

  • Poproś kogoś o odwiezienie Cię do domu po zabiegu.
  • Spróbuj udać się na długą drzemkę po zabiegu, aby pozwolić zamkniętym oczom na odpoczynek.
  • Powstrzymaj chęć tarcia oczu, kiedy Cię swędzą.
  • Jeżeli czujesz dyskomfort lub niewielki ból, poproś lekarza o krople do oczu lub zastosuj łagodny lek przeciwbólowy wydawany bez recepty.
  • Podczas wizyty kontrolnej po zabiegu opowiedz lekarzowi o swoich objawach.

Lekarz przepisuje krople do oczu pacjentowi

Zaraz po zabiegu

Po zabiegu lekarz może zalecić Ci noszenie opaski lub innego rodzaju osłony na oko przez kilka dni. Lekarz może przepisać Ci także krople do oczu lub inne leki, które pomogą zapobiec zakażeniu i kontrolować ciśnienie w gałce ocznej. Pamiętaj, aby stosować leki ściśle z zaleceniami. 

Starsza para relaksuje się

Relaks sprzyja powrotowi do zdrowia

Lekarz może zalecić Ci odpoczynek i unikanie forsownych czynności, takich jak skłony, podnoszenie ciężarów czy ćwiczenia fizyczne, a także unikanie przeciążania oczu przez kilka tygodni. Należy także powstrzymać się od tarcia oczu i powodowania w nich wzrostu ciśnienia związanego np. z kichaniem. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy unikać pływania i korzystania z kąpieli w wannie/jacuzzi, aby ograniczyć ryzyko zakażenia. Nie wolno także narażać oczu na kontakt z brudem, kurzem i wiatrem. Trzeba również powstrzymać się od mycia włosów.

Praca na komputerze lub oglądanie telewizji przez krótki czas powinno być możliwe już w ciągu kilku godzin po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu należy jednak unikać czytania i innych czynności, które mogą przeciążać oczy.

Kontrolne badanie wzroku

Wizyty kontrolne

Zwykle lekarz chce obejrzeć oko w ciągu 24 godzin po zabiegu. Podczas tej wizyty lekarz sprawdzi wzrok i zmierzy ciśnienie w gałce ocznej. Poinstruuje Cię także, jak stosować przepisane krople do oczu. Zaraz po zabiegu wzrok może być rozmazany, ale w ciągu kilku pierwszych dni ulegnie poprawie.

W kolejnych tygodniach umawiane są zwykle dodatkowe badania, które umożliwiają monitorowanie procesu gojenia aż do uzyskania pełnej stabilizacji wzroku. W zależności od rodzaju zastosowanej soczewki wewnątrzgałkowej, zwykle w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu odbywa się od jednej do czterech wizyt kontrolnych. Ostatnia wizyta kontrolna odbywa się mniej więcej miesiąc po zabiegu usunięcia zaćmy.  

Regularne badania u okulisty

Regularne badania

Po badaniach kontrolnych konieczne będą tylko okresowe wizyty u okulisty, tak jak przed zabiegiem.

Jeżeli wymagasz zabiegu usunięcia zaćmy w obu oczach, lekarz zwykle odczeka od kilku dni do nawet dwóch tygodni z wykonaniem drugiej operacji, aby wcześniej zoperowane oko miało szansę się zagoić.

Jeżeli po zabiegu nadal konieczne będzie noszenie okularów korekcyjnych, powinny zostać one przepisane dopiero cztery do sześciu tygodni po operacji.

Poinformuj lekarza, jeżeli pojawią się następujące objawy:

  • silny ból w oku
  • ponowne zaczerwienienie w oku
  • nietypowy ból głowy lub nudności
  • znaczne pogorszenie wzroku
  • rozbłyski świetlne lub znaczny wzrost ilości mętów w oku