Zabieg usunięcia zaćmy

Poddanie się zabiegowi usunięcia zaćmy

Jak przebiega leczenie

Zabieg usunięcia zaćmy przez wiele lat okazał się bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Ponieważ jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny na świecie, jest on rutynowo wykonywany zazwyczaj ambulatoryjnie. Trwa on 15–30 minut. Zabieg wykonuje się na jednym oku naraz. Drugie oko operowane jest zwykle kilka dni lub tygodni później.

Oto przewodnik krok po kroku dotyczący wszystkich czynności poprzedzających zabieg i po nim następujących: od przygotowania w domu po opuszczenie sali operacyjnej.

Przygotowanie w dniu zabiegu

W dniu zabiegu należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie używaj balsamów, płynów po goleniu, perfum, zrezygnuj z makijażu.
  • Włóż zwykłą, wygodną odzież.
  • Zjedź lekki posiłek nie później niż pięć godzin przed zabiegiem i zadbaj o nawodnienie, aby zapewnić stabilne krążenie podczas zabiegu.
  • Zorganizuj sobie transport po zabiegu.

Podczas wizyty zostaniesz przywieziony(-a) na łóżku zabiegowym do sali operacyjnej. Zabieg zazwyczaj nie wymaga zakładania szwów, co przyspiesza powrót do zdrowia. Po krótkiej obserwacji zostaniesz zwolniony(-a) do domu.

 

Etapy zabiegu usunięcia zaćmy

Czego spodziewać się podczas zabiegu

1. Pomiar

Najpierw na kilka dni lub tygodni przed zabiegiem oko jest dokładnie mierzone w celu wyliczenia odpowiedniej mocy soczewki wewnątrzgałkowej.

2. Znieczulenie

Bezpośrednio przed zabiegiem otrzymasz znieczulenie w zastrzyku lub kroplach, aby znieczulić oko i zapewnić bezbolesny przebieg operacji. Rozwieracz powiek zapobiega mruganiu podczas zabiegu. Ponadto Twoje powieki i otaczająca skóra zostaną zdezynfekowane.

3. Nacięcie rogówki

Chirurg wykonuje w rogówce niewielkie nacięcie o długości ok. 2 mm, aby móc włożyć soczewkę wewnątrzgałkową do oka.

4. Ochrona środkowej części oka

Aby ochronić oko, struktury pomocnicze znajdujące się wewnątrz gałki ocznej tworzą przestrzeń dla narzędzi chirurgicznych. Lekarz wstrzykuje do oka żelową substancję nazywaną preparatem wiskoelastycznym (Ophthalmic Viscosurgical Device, OVD). OVD chroni śródbłonek rogówki i inne tkanki podczas zabiegu poprzez ograniczanie do minimum interakcji między tkankami a instrumentami.

5. Otwarcie torebki do umieszczenia soczewki

Za pomocą cienkiego skalpela chirurg wykonuje niewielki otwór w torebce, w której znajduje się naturalna soczewka.

6. Fakoemulsyfikacja

Zmętniałą soczewkę zmiękcza się i rozdrabnia za pomocą niewielkiego urządzenia ultradźwiękowego nazywanego „końcówką głowicy fakoemulsyfikatora”. Następnie soczewka zostaje delikatnie odessana z oka.

7. Wprowadzenie soczewki wewnątrzgałkowej

Soczewka wewnątrzgałkowa jest ostrożnie umieszczana w torebce, w której wcześniej znajdowała się naturalna soczewka. Nacięcia w oku goją się same.

8. Ochrona oka po zabiegu

Chirurg umieści na oku opaskę ochronną.