Wizyta kontrolna po zabiegu usunięcia zaćmy, aby wyeliminować potencjalne skutki uboczne

Powikłania zabiegu usunięcia zaćmy

Możliwe zagrożenia i działania niepożądane

Przed zabiegiem odbędzie się konsultacja z udziałem chirurga i anestezjologa.

Zabieg usunięcia zaćmy jest sprawdzoną, uznaną metodą, uznawaną za bezpieczną i mniej obciążającą dla organizmu. Większość pacjentów postanawia poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy z następujących powodów:

  • Lepszy wzrok
  • Większa mobilność i niezależność
  • Ulga od obawy o utratę wzroku

Jednak podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, operacja ta nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka czy skutków ubocznych. Twój okulista wyjaśni Ci wszystkie potencjalne zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji usunięcia zaćmy.

Ogólne zagrożenia i powikłania

Zabieg usunięcia zaćmy jest najczęściej wykonywanym rodzajem operacji. Wielu chirurgów specjalizujących się w zaćmie przeprowadziło już kilka tysięcy zabiegów. Wybór doświadczonego chirurga do wykonania zabiegu usunięcia zaćmy może pozytywnie wpłynąć na rezultat operacji i pozwoli Ci się poczuć bezpieczniej.

Według przeprowadzonego badania, 95% dorosłych pacjentów jest zadowolonych z wyniku zabiegu usunięcia zaćmy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, potencjalnymi skutkami ubocznymi zabiegu usunięcia zaćmy mogą być objawy takie jak ból, zakażenie i obrzęk, ale poważne powikłania po zabiegu pojawiają się u niewielu pacjentów. W przypadku powikłań większość z nich można skutecznie wyleczyć lekami lub kolejnym zabiegiem.

Aby ograniczyć ryzyko powikłań po zabiegu usunięcia zaćmy, postępuj zgodnie z zaleceniami chirurga i niezwłocznie zgłaszaj wszelkie niecodzienne objawy. Przed zabiegiem odbędzie się konsultacja z udziałem chirurga i anestezjologa.

Zaraz po zabiegu mogą wystąpić pewne skutki uboczne:

Lekarz rozmawia z pacjentką

Zakażenia i drobne powikłania

Po zabiegu usunięcia zaćmy istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia w oku. W razie pojawienia się zakażenia konieczne może być przyjmowanie kropli do oczu. Jeżeli oko zacznie puchnąć lub wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, zwróć się do okulisty. Inne potencjalne powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy są niewielkie i mogą obejmować:

  • Opuchliznę
  • Podwyższenie ciśnienia w oku
  • Opadanie powieki

Drobne powikłania zwykle ustępują po zastosowaniu leków i po dłuższym czasie gojenia. Pamiętaj, aby wszelkie zmiany zgłaszać okuliście. Lekarz może sprawdzić, czy oko się goi i czy konieczne jest zastosowanie leków. 

Starsza para w restauracji

Objawy fotooptyczne po zabiegu

U niektórych pacjentów zaraz po zabiegu usunięcia zaćmy mogą wystąpić zjawiska optyczne, takie jak olśnienie (glare) lub efekt halo, szczególnie w złych warunkach oświetleniowych. Efekt halo to jasne pierścienie otaczające źródło światła, takie jak reflektory samochodowe. Z kolei efekt olśnienia (glare) to światło, które dociera do oka, zaburzając widzenie; częściej pojawia się za dnia.

Zjawisko to występuje na przykład podczas prowadzenia samochodu w nocy lub w przypadku obecności sztucznego oświetlenia po zmroku. Problem ten zwykle ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach od zabiegu usunięcia zaćmy, ponieważ mózg automatycznie dopasowuje się do soczewki wewnątrzgałkowej i stosuje kompensację. Zjawiska fotooptyczne nie przeszkadzają większości pacjentów.

Jeżeli zauważysz zjawiska fotooptyczne nawet po zakończeniu procesu gojenia, udaj się do okulisty na badanie kontrolne.  

Zmętnienie torebki tylnej

Zmętnienie torebki tylnej (posterior capsule opacity, PCO) jest jednym z najczęstszych powikłań zabiegu usunięcia zaćmy. Jest ono wynikiem rozwoju i nieprawidłowego namnażania się komórek nabłonkowych soczewki na torebce podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Komórki te mogą przenieść się do torebki tylnej, w której zbliżają się do osi widzenia i mogą powodować jej zamglenie. Chociaż niektóre osoby nazywają PCO „zaćmą wtórną”, nie jest to zaćma. Usunięta zaćma nigdy już nie wraca.

Na szczęście PCO można leczyć za pomocą lasera YAG. Twój okulista może przeprowadzić ten zabieg w swoim gabinecie. Jest on bardzo skuteczny, bezbolesny i zajmuje zaledwie kilka minut.

Większość osób oczekuje, że poprawa wzroku nastąpi w ciągu jednego dnia. Jeżeli po zabiegu usunięcia zaćmy nadal zmagasz się ze słabym wzrokiem, skontaktuj się z okulistą, aby omówić potencjalne kolejne kroki.