Czytanie w ciemności przy asferycznych soczewkach wewnątrzgałkowych

Funkcje asferycznych i torycznych soczewek wewnątrzgałkowych

Zaawansowane metody leczenia zaćmy

Obecnie dostępne są różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych (IOL). Każdy z nich można wykorzystać do leczenia zaćmy. Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe oferują jednak dodatkowe funkcje oprócz leczenia zaćmy. Na przykład soczewki asferyczne korygują niektóre objawy fotooptyczne i poprawiają kontrast, podnosząc tym samym jakość obrazu.

Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe umożliwiają leczenie astygmatyzmu, który jest częstym zaburzeniem wzroku, występującym u około jednej trzeciej ludzi na świecie i powodującym zniekształcone widzenie.

Oba typy soczewek wewnątrzgałkowych mają specjalne cechy gwarantujące wyraźny, szczegółowy obraz. Dodatkowe funkcje nie są jednak zawsze refundowane z krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Zapytaj lekarza, czy w Twoim przypadku zalecałby soczewki asferyczne i/lub toryczne, a także porozmawiaj o ewentualnym dodatkowym koszcie soczewki.

Cechy soczewek asferycznych

Korekcja aberracji sferycznej dla wyraźnego widzenia

Standardowe rodzaje jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych mają sferyczną część optyczną, która jest równomiernie zakrzywiona po obu bokach. Naturalna soczewka oka ma jednak delikatnie asferyczny (niezupełnie okrągły) kształt z przodu. To pozwala precyzyjnie skupiać promienie światła docierające do oka w jednym punkcie siatkówki.

Nowoczesne jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe są dostępne w wersji z asferyczną częścią optyczną, która umożliwia uzyskanie wzroku możliwie jak najbardziej zbliżonego do wzroku naturalnego.

Symulacja widzenia przy sferycznej (lewa) i asferycznej soczewce wewnątrzgałkowej (prawa).

Symulacja widzenia przy sferycznej (lewa) i asferycznej soczewce wewnątrzgałkowej (prawa).

Jak soczewki asferyczne korygują wzrok

Specjalnie niejednolicie zakrzywiona budowa asferycznych soczewek wewnątrzgałkowych umożliwia korekcję aberracji sferycznych.

Co to jest aberracja sferyczna?

Aberracja sferyczna to defekt wzrokowy, który występuje, gdy promienie światła przechodzące przez oko nie są skupiane dokładnie w jednym punkcie siatkówki. Kiedy jesteśmy młodzi, rogówka i soczewka oka współpracują z sobą, by skupiać docierające promienie światła w dokładnie jednym punkcie siatkówki, optymalizując tym samym kontrast obrazu.

Z wiekiem współpraca ta słabnie, powodując spadek jakości wzroku. Oznacza to:

  • Rozmazane widzenie oraz
  • Gorsze postrzeganie kontrastu, co powoduje trudności w widzeniu przy słabym oświetleniu

W przypadku asferycznych soczewek wewnątrzgałkowych promienie światła docierające do oka są ponownie ostro skupiane w jednym punkcie siatkówki. Skutkiem tego jest poprawa wrażliwości na kontrast i lepsza jakość obrazu, szczególnie podczas czynności takich jak prowadzenie samochodu po zmroku czy czytanie przy słabym świetle.

Jeżeli już teraz cierpisz na aberracje sferyczne lub chcesz im zapobiec, asferyczna soczewka wewnątrzgałkowa może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Porozmawiaj o tej opcji ze swoim okulistą.

Toryczna soczewka wewnątrzgałkowa wszczepiona do oka.

Toryczna soczewka wewnątrzgałkowa wszczepiona do oka.

Cechy soczewek torycznych

Korekcja rogówek o nieregularnym kształcie dla uzyskania wyraźnego widzenia

Ostrość widzenia jest ważna dla pacjentów. Możliwość skorygowania astygmatyzmu za pomocą torycznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL) podczas zabiegu usunięcia zaćmy to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na oba te zaburzenia. Astygmatyzm jest wadą refrakcji podobnie jak krótko- i dalekowzroczność. Wada ta zazwyczaj spowodowana jest nieregularnym kształtem rogówki, co powoduje, że światło nie jest prawidłowo skupiane na siatkówce. Astygmatyzm powoduje, że przedmioty znajdujące się w różnej odległości wydają się przekrzywione lub zniekształcone.

Symulacja wzroku a) z astygmatyzmem b) z toryczną soczewką wewnątrzgałkową.

Symulacja wzroku a) z astygmatyzmem b) z toryczną soczewką wewnątrzgałkową.

Jak soczewki toryczne korygują astygmatyzm

Jak działa soczewka

Soczewka toryczna ma specjalny kształt. Kształt soczewek torycznych różni się znacząco od innych rodzajów soczewek korekcyjnych, ponieważ mają one dwie różne krzywizny.

Kształt soczewek torycznych powoduje powstanie różnych mocy refrakcji na osi pionowej i poziomej. To połączenie pomaga skupiać całe docierające światło prawidłowo na siatkówce w celu ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania astygmatyzmu.

Jak wszczepia się toryczne soczewki do oka

Jeżeli postanowisz skorzystać z torycznej soczewki wewnątrzgałkowej, zabieg chirurgiczny będzie miał nieco inny przebieg niż normalny zabieg usunięcia zaćmy. Soczewka musi bowiem zostać wszczepiona w bardzo konkretnym ułożeniu w oku, co oznacza, że:

  • W zależności od rodzaju soczewki tuż przed zabiegiem usunięcia zaćmy konieczne może być umieszczenie tymczasowych oznaczeń na rogówce wskazujących położenie najbardziej zakrzywionego południka.
  • Podczas zabiegu toryczna soczewka wewnątrzgałkowa zostaje wszczepiona do oka.
  • Po wszczepieniu każda soczewka toryczna jest obracana do uzyskania zbieżności oznaczeń na soczewce z tymi na rogówce. 

Jeżeli masz astygmatyzm i chcesz skorygować go podczas zabiegu usunięcia zaćmy, skonsultuj się z lekarzem, aby omówić wszczepienie soczewek torycznych.