Lekarz wyjaśniający pacjentowi działanie soczewek wewnątrzgałkowych o wydłużonej ogniskowej

Cechy soczewek o wydłużonej ogniskowej

Wyraźne widzenie na średnim i dużym dystansie.

Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej (Extended Depth of Focus, EDoF) oparte są na zaawansowanej technologii optycznej, która umożliwia poszerzenie zakresu ostrości w porównaniu do standardowych jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych.

Dzięki temu soczewki o wydłużonej ogniskowej zapewniają wyraźne widzenie w zakresie od dali do średniego dystansu, np. pracy przy monitorze komputera. Do wykonywania czynności wymagających ostrego widzenia z bliskiej odległości, np. do czytania drobnego druku i prac precyzyjnych, pacjenci z wszczepionymi soczewkami o wydłużonej ogniskowej mogą potrzebować okularów do czytania. Będą jednak doświadczali mniej zakłóceń fotooptycznych nocą, które czasami pojawiają się przy wieloogniskowych soczewkach wewnątrzgałkowych podczas patrzenia na źródła jasnego światła.

Jak działają soczewki o wydłużonej ogniskowej?

Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF) działają poprzez załamywanie światła docierającego do środka ze średniej odległości i z daleka, i skupianie go w jednym ognisku na siatkówce. Umożliwiają one jednoczesne skupianie wzroku na tych odległościach, zapewniając dobry wzrok na średnim i dalekim dystansie za pomocą jednej soczewki. Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej ograniczają, a nawet mogą eliminować potrzebę korzystania z okularów. Podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, soczewki wewnątrzgałkowe również zostaną dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, aby zapewnić Ci jak najlepsze widzenie.

Wyraźne widzenie na średnim i dużym dystansie dzięki soczewkom o wydłużonej ogniskowej
Mężczyzna robiący selfie smartfonem

Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej (EDoF) w codziennym życiu

Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF) zapewniają ostry wzrok w szerokim zakresie, umożliwiając wyraźne widzenie przedmiotów na różnych odległościach: od dali po średni dystans (mniej więcej na wyciągnięcie ręki). Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej umożliwiają wykonywanie wielu czynności bez okularów, w tym np.:

  • uprawianie sportu, 
  • spotkania towarzyskie, 
  • pracę przy komputerze,
  • prowadzenie samochodu,
  • oglądanie telewizji, 
  • sprzątanie,
  • gotowanie, 
  • robienie zakupów, 
  • inne typowe czynności wykonywane w domu i w ogrodzie.

Codzienne czynności stają się łatwiejsze i przyjemniejsze. Większość czynności można wykonywać bez konieczności korzystania z okularów korekcyjnych. Możesz jednak potrzebować okularów do czytania drobnego druku.

Mężczyzna prowadzący samochód po zmroku

Zalety soczewkach wewnątrzgałkowych o wydłużonej ogniskowej

Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF) łączą w sobie zalety soczewek jednoogniskowych i wieloogniskowych, zapewniając idealną równowagę między większą niezależnością od okularów i ograniczeniem optycznych skutków ubocznych zwykle kojarzonych z wieloogniskowymi soczewkami wewnątrzgałkowymi.

Niektórzy pacjenci są bardziej, a inni mniej wrażliwi na objawy fotooptyczne, które mogą występować w postaci efektu halo lub efektu olśnienia (glare) wokół źródeł światła, szczególnie nocą.

Pacjenci posiadający soczewki o wydłużonej ogniskowej zasadniczo cieszą się dobrym wzrokiem w ciemności, co jest szczególnie ważne na przykład podczas prowadzenia samochodu po zmroku. Niezakłócona i niezawodna jakość wzroku, którą gwarantują soczewki o wydłużonej ogniskowej, daje pacjentom poczucie dodatkowego komfortu i bezpieczeństwa.

Soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących utrzymać aktywny styl życia w podeszłym wieku.

Lekarz i pacjent przy tablicy okulistycznej

Co należy wiedzieć

Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF) zapewniają wysoki poziom niezależności od okularów. Uzyskana jakość wzroku jest jednak sprawą indywidualną i może być różna u poszczególnych pacjentów.

Soczewki o wydłużonej ogniskowej są dobrym rozwiązaniem dla osób wymagających większej niezależności od okularów i komfortowego widzenia zarówno w dzień, jak i w nocy. Skonsultuj się z lekarzem, aby przekonać się, czy soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej ogniskowej mogą być dla Ciebie odpowiednie.