Lekarz wyjaśniający pacjentowi działanie dwuogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych

Cechy soczewek wieloogniskowych: Dwuogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe

Ostry wzrok na dwóch odległościach

Dwuogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) mają dwa ogniska, dzięki czemu zapewniają ostry wzrok na dwóch odległościach – blisko i daleko. Pacjenci wybierają ten typ soczewek zamiast soczewek jednoogniskowych, kiedy chcą widzieć wyraźnie na dodatkową odległość i chcą być mniej zależni od okularów. Dwuogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe pozwalają wyraźnie widzieć i wykonywać takie czynności jak czytanie i prowadzenie samochodu bez okularów. Możesz jednak nadal potrzebować okularów przy niektórych zadaniach wykonywanych na średnim dystansie (ok. 80 cm), takich jak praca przy komputerze czy gotowanie.

Soczewki dwuogniskowe mają dwa ogniska
Starsza para czytająca gazety

Zalety soczewek dwuogniskowych

Największą zaletą soczewek dwuogniskowych jest możliwość zyskania większej niezależności od okularów nie tylko przy czynnościach wykonywanych z bliskiej odległości, ale także przy zadaniach wymagających dobrego widzenia dali, takich jak prowadzenie samochodu. Soczewki wewnątrzgałkowe z dwoma ogniskami pozwalają wykonywać takie czynności jak czytanie, szycie i inne prace wykonywane z bliskiej odległości bez konieczności korzystania z okularów. Oznacza to, że już nie będziesz musiał(-a) zmieniać jednych okularów na drugie, np. okularów do czytania i okularów do pracy przy komputerze, dzięki czemu zyskasz większą swobodę w codziennym życiu.

Jeżeli rozważasz rozwiązanie, które pozwoli Ci dodatkowo wyraźnie widzieć przedmioty na średnim dystansie, warto porozmawiać z okulistą, czy soczewki trójogniskowe będą dla Ciebie odpowiednie. Czytaj więcej o tym, jak działają soczewki trójogniskowe

 

Kobieta prowadząca samochód nocą

Co należy wiedzieć

Podobnie jak w przypadku wszystkich innowacyjnych technologii, przy wyborze soczewek dwuogniskowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeżeli cierpisz na niektóre choroby oczu, takie jak jaskra, retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej lub zwyrodnienie plamki żółtej, możesz nie być odpowiednim kandydatem do wszczepienia soczewek dwuogniskowych lub trójogniskowych. Porozmawiaj ze swoim okulistą o rozwiązaniach alternatywnych, jeżeli cierpisz na jedną z wymienionych wyżej chorób.

Objawy fotooptyczne

Jednym ze skutków ubocznych związanych z soczewkami wewnątrzgałkowymi jest wyższy poziom zaburzeń wzrokowych i objawów fotooptycznych (dysfotopsja),  których przyczyną jest skupianie przez soczewkę światła na różnych odległościach. Zwykle są one postrzegane jako:

  • Efekt olśnienia (glare) w niektórych sytuacjach przy słabym oświetleniu
  • Efekt halo (pierścienie) wokół źródeł światła po zmroku 

Większość osób z soczewkami wieloogniskowymi uważa te objawy za zaledwie delikatnie niekomfortowe i przyzwyczaja się do nich z czasem. Istnieje jednak niewielka grupa pacjentów, którzy nie przystosowują się do tego rodzaju soczewek lub którym poważnie przeszkadzają efekt olśnienia (glare) i efekt halo.

Obniżona czułość kontrastowa

Inną konsekwencją wieloogniskowości jest niewielki spadek kontrastu i mniejsza ostrość obrazu na siatkówce. Wynika ona z rozszczepiania przez soczewkę światła na różnych odległościach. Aby więc uzyskać efekt wieloogniskowości, pacjenci muszą nieco poświęcić jakość obrazu.