Konsultacja z lekarzem w sprawie soczewek jednoogniskowych

Cechy jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych

Wyraźny wzrok na jednym dystansie

Soczewki jednoogniskowe są najpopularniejszym rodzajem soczewek wewnątrzgałkowych (IOL) stosowanym u pacjentów z zaćmą. Kiedy światło dociera do oka przez soczewkę jednoogniskową, załamywane jest w jednym ognisku na siatkówce.

Jednak przy tym rodzaju soczewki nie da się skupiać światła docierającego jednocześnie od przedmiotów odległych i bliskich. Oznacza to, że soczewki jednoogniskowe mogą korygować wzrok wyłącznie na jednym dystansie i zapewniać dobre widzenie albo do bliży, albo do dali.

Większość pacjentów, którzy decydują się na soczewki jednoogniskowe, chcą dobrze widzieć na dużym dystansie, co pozwala im wykonywać czynności takie jak prowadzenie samochodu i oglądanie telewizji. Zazwyczaj potrzebują okularów do wykonywania czynności, w czasie których wzrok skupia się na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości, takich jak czytanie, gotowanie czy praca przy komputerze.

Soczewki jednoogniskowe umożliwiają dobre widzenie do dali.
Dziadek z wnuczkiem puszczają latawiec

Wybór odpowiedniej odległości widzenia

Choć większość chirurgów wszczepia jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe do dali, aby skorygować widzenie na odległość, można także wybrać soczewkę jednoogniskową z korekcją do bliży, aby zapewnić sobie dobry wzrok z bliska. Pacjent potrzebuje wówczas okularów do wszystkich pozostałych dystansów.

Decyzja o tym, czy soczewka wewnątrzgałkowa ma korygować wzrok do dali, czy do bliży, zależy od stylu życia pacjenta i jego potrzeb związanych z widzeniem. Decyzję należy podjąć wspólnie z chirurgiem po dokładnej konsultacji z pacjentem.

Inną opcją są soczewki dwuogniskowe, które mają dwa ogniska. Dowiedz się więcej o soczewkach dwuogniskowych i przekonaj się, czy to rozwiązanie jest bardziej odpowiednie dla Ciebie.

Oko z asferyczną soczewką wewnątrzgałkową

1. Soczewka wewnątrzgałkowa o asferycznej powierzchni 2. Promienie światła są skupiane dokładnie w jednym punkcie siatkówki.

Co należy wiedzieć

Standardowe rodzaje jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych mają sferyczną część optyczną, która jest równomiernie zakrzywiona po obu bokach. Ten rodzaj soczewek jest zazwyczaj refundowany z ubezpieczenia zdrowotnego.

Naturalna soczewka oka ma jednak delikatnie asferyczny (niezupełnie okrągły) kształt z przodu i nie jest równomiernie zakrzywiona po obu stronach. Ten kształt pozwala jej precyzyjnie skupiać promienie światła docierające do oka w jednym punkcie siatkówki. W rezultacie powstaje wyraźny, szczegółowy obraz.

Nowoczesne jednoogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe dostępne są z asferycznym elementem optycznym, który jest bardzo podobny do kształtu naturalnej soczewki oka.

Specjalna budowa asferycznych soczewek wewnątrzgałkowych umożliwia uzyskanie lepszej jakości obrazu.

Ponadto, jeżeli kształt Twojej rogówki jest nieregularny, jednoogniskowa soczewka w wersji torycznej może znacząco poprawić jakość widzenia. Skonsultuj się z okulistą, aby ustalić, który rodzaj jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych jest dla Ciebie odpowiedni.