Lekarz wyjaśniający pacjentowi działanie trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych

Cechy soczewek wieloogniskowych: Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe (IOL)

Ostre widzenie na wszystkich odległościach

Soczewki trójogniskowe są najbardziej zaawansowanymi dostępnymi obecnie soczewkami wewnątrzgałkowymi (IOL), zapewniającymi wyraźne widzenie na krótkim, średnim i dużym dystansie bez luk pomiędzy nimi. Zostały opracowane dla zapewnienia wysokiego stopnia niezależności od okularów dla pacjentów prowadzących aktywny styl życia i chcących funkcjonować bez okularów i soczewek kontaktowych.

Jak działają soczewki trójogniskowe

Soczewki trójogniskowe działają poprzez załamywanie światła docierającego do oka z bliska, ze średniej odległości i z daleka, i skupianie go w jednym ognisku na siatkówce. Umożliwia ona jednoczesne skupianie wzroku na różnych odległościach, zapewniając dobry wzrok na bliskim, średnim i dalekim dystansie za pomocą jednej soczewki. Nowoczesne typy soczewek wewnątrzgałkowych ograniczają, a nawet mogą eliminować potrzebę korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, soczewki wewnątrzgałkowe również zostaną dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, aby zapewnić Ci jak najlepsze widzenie.

Jak działa wzrok z soczewkami trójogniskowymi
Starsza para przed laptopem

Soczewki trójogniskowe w codziennym życiu

W przeciwieństwie do soczewek jednoogniskowych i dwuogniskowych, soczewki trójogniskowe zapewniają także wygodne patrzenie na średnim dystansie, które jest ważne przy różnych czynnościach dnia codziennego, takich jak praca przy komputerze.

Dzięki soczewkom trójogniskowym można wykonywać wiele codziennych czynności bez okularów. Należą do nich między innymi:

  • Czytanie
  • Gotowanie, sprzątanie, prasowanie
  • Praca przy komputerze
  • Robienie zakupów
  • Oglądanie telewizji
  • Kierowanie samochodem
  • Prace w ogrodzie
  • Uprawianie sportu lub wykonywanie ćwiczeń
Lekarz i pacjent po zabiegu usunięcia zaćmy

Zalety soczewek trójogniskowych

Największą zaletą trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych jest możliwość wyraźnego widzenia na wszystkich dystansach bez okularów.

Dzięki temu nie będziesz już potrzebował(-a) okularów do wykonywania codziennych czynności.

Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe umożliwiają wyleczenie istniejących wad wzroku, takich jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Soczewki wewnątrzgałkowe w wersji torycznej mogą także korygować astygmatyzm.

Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe skutecznie korygują także zaburzenia wzroku związane z wiekiem, takie jak prezbiopia, która występuje u prawie wszystkich osób po 40. roku życia. Zastosowanie trójogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej do leczenia zaćmy umożliwia jednoczesne wyleczenie problemu prezbiopii.

Krótko mówiąc, idealnymi kandydatami do wszczepienia soczewek trójogniskowych są pacjenci, którzy chcieliby uzyskać pełną niezależność od okularów i soczewek kontaktowych.

Kobieta pijąca kawę

Co należy wiedzieć

Podobnie jak w przypadku wszystkich innowacyjnych technologii, przy wyborze soczewek trójogniskowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jeżeli cierpisz na chorobę oczu, taką jak jaskra, retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, lub zwyrodnienie plamki żółtej, możesz nie być odpowiednim kandydatem do wszczepienia soczewek dwuogniskowych lub trójogniskowych. Choroby te, nawet na najwcześniejszym etapie, mogą uniemożliwiać zastosowanie nawet najlepszych soczewek wewnątrzgałkowych. Jeżeli cierpisz na jedną z wymienionych wyżej chorób, możesz porozmawiać ze swoim okulistą o alternatywnych możliwościach.

Objawy fotooptyczne

Jednym ze skutków ubocznych związanych z soczewkami wewnątrzgałkowymi jest wyższy poziom zaburzeń wzrokowych i objawów fotooptycznych (dysfotopsja), których przyczyną jest skupianie przez soczewkę światła na różnych odległościach Zwykle są one postrzegane jako

  • Efekt olśnienia (glare) w niektórych sytuacjach przy słabym oświetleniu
  • Efekt halo (pierścienie) wokół źródeł światła po zmroku 

Większość osób z soczewkami wieloogniskowymi uważa te objawy za zaledwie delikatnie niekomfortowe i przyzwyczaja się do nich z czasem. Istnieje jednak niewielka grupa pacjentów, którzy nie przystosowują się do tego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych lub którym poważnie przeszkadzają skutki uboczne.

Obniżona czułość kontrastowa

Inną konsekwencją wieloogniskowości jest nieco mniej idealna jakość obrazu. Wynika ona z rozszczepiania przez soczewkę światła na różnych odległościach na siatkówce. Aby więc uzyskać efekt wieloogniskowości, pacjenci muszą nieco poświęcić jakość obrazu.