Zdrowe oczy i zdrowy wzrok nie wymagają okularów ani soczewek kontaktowych.

Oko

Jak to działa

Oko

Wrażliwy i złożony narząd zmysłów

Oko jest jednym z najważniejszych, najbardziej wrażliwych i złożonych organów zmysłów w organizmie człowieka. Umożliwia gromadzenie informacji na temat otaczającego świata oraz doznawanie jego kolorów i piękna. Zaburzenie wzroku związane z chorobą lub naturalnym procesem starzenia ma bezpośredni wpływ na Twoją jakość życia i może budzić dużą frustrację. Najczęstszym zaburzeniem wzroku jest zaćma. Na następnych stronach dowiesz się więcej o tej chorobie oraz o innych zaburzeniach wzroku. 

Anatomia oka

Jak działa wzrok

Ludzkie oko składa się z różnych części. Światło wpada do oka i przechodzi przez jego przednią, środkową i tylną część. Stamtąd nerw wzrokowy przekazuje informacje do mózgu.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa wzrok

Wady refrakcji

Krótko-, dalekowzroczność i astygmatyzm

Wady refrakcji to zaburzenia wzroku wynikające z nieprawidłowego załamywania (skupiania) światła na tylnej części oka. Powoduje to zamglenie lub zniekształcenie wzroku, które można łatwo wyleczyć.

Dowiedz się więcej o wadach refrakcji

Zmiany wzroku związane z wiekiem

Zaćma i prezbiopia

Podobnie jak większość organów, oko nie jest w stanie funkcjonować idealnie przez cały czas. Najczęstszymi schorzeniami związanymi z wiekiem są zaćma i prezbiopia. Problemy pojawiają się prędzej czy później prawie u każdego.

Dowiedz się więcej o zmianach wzroku związanych z wiekiem