Kobieta w obliczu zmian wzroku związanych z wiekiem

Zmiany wzroku związane z wiekiem

Wystąpienie prezbiopii i zaćmy

Podobnie jak większość organów, oko nie jest w stanie funkcjonować idealnie przez cały czas. Z wiekiem jego części się zużywają, co prowadzi do stopniowego pogorszenia wzroku. Najczęstszymi schorzeniami związanymi z wiekiem są zaćma i prezbiopia.

Krótko mówiąc, prędzej czy później każdy w życiu będzie musiał zmierzyć się z jednym z nich. Zaburzenia te mogą bardzo przeszkadzać w codziennym życiu. Zmiany te są jednak normalnym elementem procesu starzenia się i nie powinny Cię powstrzymywać przed prowadzeniem aktywnego stylu życia i samodzielnością, ponieważ można je wyleczyć.

Symulacja wzroku w prezbiopią

Symulacja prezbiopii

Prezbiopia

Kiedy wraz z wiekiem widzenie z bliskich odległości staje się mniej ostre.

Prezbiopia to skutek naturalnego procesu starzenia się oka i zwykle zaczyna się mniej więcej około 40. roku życia. Technicznie rzecz biorąc, prezbiopia polega na utracie zdolności oka do wyostrzania wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko. Prezbiopia nie jest chorobą – jest tak samo naturalna jak zmarszczki, które pojawiają się w pewnym wieku. Ludzie doświadczają wówczas zamazania widzenia, nawet jeśli wcześniej nie mieli problemów z oczami.

 • Przyczyny prezbiopii

  Prezbiopia to wada refrakcji, którą powoduje proces związany z wiekiem – tym różni się od innych wad refrakcji, takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność, które związane są z kształtem gałki ocznej.

  Po 40. roku życia soczewka zaczyna tracić elastyczność, co powoduje ograniczenie zdolności dopasowywania się i skupiania na przedmiotach znajdujących się na różnych odległościach. Coraz trudniej jest dostrzegać przedmioty znajdujące się w pobliżu. Prezbiopia często powoduje pogorszenie wzroku na lata przed wystąpieniem kolejnej wady związanej z wiekiem, tak zwanej zaćmy (katarakta).

 • Objawy prezbiopii

  Jednym z najbardziej oczywistych oznak prezbiopii jest konieczność trzymania materiałów do czytania w wyciągniętej ręce, aby móc widzieć wystarczająco ostro.

  Chociaż objawy dalekowzroczności i prezbiopii są podobne do siebie, ich przyczyny są różne. Prezbiopię powoduje utrata elastyczności soczewki spowodowana wiekiem, zaś dalekowzroczność powoduję nieprawidłowe załamywanie światła w tylnej części oka, związane na przykład ze zbyt krótką gałką oczną.

  Typowymi oznakami prezbiopii są:

  • Potrzeba korzystania z okularów do czytania lub okularów progresywnych
  • Trudność w wykonywaniu czynności wymagających patrzenia na przedmioty z bliskiej odległości, takich jak czytanie, szycie, korzystanie z telefonu komórkowego
  • Niewyraźne widzenie: Trzeba trzymać przedmioty z dala od siebie, aby móc je wyraźnie dostrzec
 • Korekcja prezbiopii

  Prezbiopia jest nieuleczalna. Istnieje jednak wiele możliwości skorygowania wzroku u osób z prezbiopią.

  Okulary

  Okulary do czytania są powszechnym i łatwym sposobem korekcji objawów prezbiopii. Zwykle noszone są one wyłącznie do wykonywania czynności, podczas których wzrok skupia się na przedmiotach znajdujących się w pobliżu, takich jak czytanie i szycie.

  Okulary z soczewkami dwuogniskowymi lub progresywnymi to najczęstsze sposoby korekcji prezbiopii. Okulary progresywne to soczewki wieloogniskowe, które zapewniają bardziej naturalną korekcję dzięki płynnej progresji mocy szkieł na średnią odległość i do bliży.

  Soczewki kontaktowe

  Jeżeli zamiast okularów wolisz soczewki kontaktowe, możesz wybrać soczewki wieloogniskowe, które są dostępne w wersji twardej i miękkiej. Innym rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki monowizyjne – na jednym oku noszona jest soczewka do dali, a na drugim soczewka do bliży. Mózg dopasowuje się do zmiany i uczy się korzystać z poszczególnych oczu przy różnych czynnościach. Choć niektórym osobom rozwiązanie to przypada do gustu, inne narzekają na ograniczenie ostrości wzroku.

  Zabieg chirurgiczny 

  Istnieje także szereg metod chirurgicznych leczenia prezbiopii.

  • Keratoplastyka (przeszczep rogówki): Za pomocą fal radiowych zwiększana jest krzywizna rogówki, aby uzyskać bardziej „plusowy” wzrok, który poprawi widzenie do bliży. Korekcja ta jest jedynie tymczasowa i wykonywana jest tylko na jednym oku dla uzyskania monowizji. 
  • LASIK Metodę tę można wykorzystać także do uzyskania monowizji, w której korygowany jest wzrok tylko w jednym oku.
  • Soczewki wewnątrzgałkowe korygujące prezbiopię: Jeżeli poddajesz się operacji usunięcia zaćmy lub myślisz o innych soczewkach i masz prezbiopię, możesz skorzystać z wieloogniskowej soczewki korygującej prezbiopię. Dzięki wieloogniskowym soczewkom wewnątrzgałkowym możesz uzyskać ostry wzrok na wszystkich odległościach. 

  Porozmawiaj ze swoim okulistą na temat różnych opcji leczenia, aby ustalić, która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

Dziadek i wnuk czytają w parku

Zaćma

Kiedy wzrok staje się zamglony

Soczewka oka jest normalnie przezroczysta. Jej zamglenie lub zmętnienie nazywa się zaćmą. Około 45. roku życia w białkach soczewki zachodzą zmiany biochemiczne. Właśnie dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy rośnie z wiekiem. Zaćma rozwija się powoli, a jej objawy pojawiają się z czasem stopniowo. Schorzenia tego nie da się wyleczyć za pomocą okularów ani leków. Jedynym trwałym rozwiązaniem jest chirurgiczna wymiana naturalnej soczewki na soczewkę wewnątrzgałkową. Przeczytaj szczegółowe informacje na temat przyczyn, czynników ryzyka, diagnozy i metod leczenia zaćmy, które znajdują się na kolejnych stronach.