Badanie wzroku przed zabiegiem usunięcia zaćmy

Zaćma

Kiedy wzrok staje się zamglony

Co to jest zaćma?

Przymglenie wzroku

Zaćma do schorzenie, które prędzej czy później dotyka większości osób. Jest to najczęstsza choroba oczu będąca skutkiem normalnego procesu starzenia. Dość prawdopodobne jest, że w ludzkim oku po 50. roku życia zaczyna pojawiać się jakaś forma zaćmy. Słowo „katarakta”, często używane na zmianę z pojęciem „zaćma”, pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „wodospad” oraz od starogreckiego słowa καταρράκτης (katarrhaktēs), które oznacza „spadający w dół”. Podobnie jak woda szybko spadająca w dół pieni się na biało, tak pojęcie „katarakta” mogło być używane metaforycznie do opisywania wpływu, jaki ma upływający czas na bielenie soczewki przy postępującej zaćmie.

Zaćmę powodują zmiany zachodzące w oku z wiekiem. Naturalna soczewka zbudowana jest głównie z wody i białka. Z czasem jednak dochodzi do zmiany budowy tego białka, co powoduje stopniowe mętnienie soczewki i pojawienie się głównych objawów zaćmy.

Według najnowszej analizy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

  • Zaćma jest przyczyną 51% przypadków ślepoty i jest główną jej przyczyną.
  • Odsetek ten oznacza około 20 milionów ludzi. 
  • Wiele osób powyżej 50. roku życia ma jakąś postać zaćmy.

Na wczesnym etapie zaćmy soczewka zaczyna mętnieć, co powoduje delikatne rozmazanie widzenia. W miarę rozwoju zaćmy pogarsza się jakość obrazu rzucanego na siatkówkę. Nieleczona zaćma może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Przesuń suwak, aby przekonać się, jak zaćma zmienia z upływem czasu jakość widzenia.

Objawy zaćmy

Oznaki umożliwiające wykrycie zaćmy

Zaćma pojawia się powoli i początkowo ma jedynie niewielki wpływ na Twój wzrok. Pierwsze oznaki zaćmy możesz zauważyć, kiedy Twój wzrok ulegnie niewielkiemu zamgleniu. Możesz mieć wrażenie, że patrzysz przez mleczną szybę lub zamglone okno. Aby móc wykryć zaćmę na wczesnym etapie, należy poznać jej najczęstsze objawy.

Najczęstsze objawy zaćmy:

  • stopniowe pogarszanie się wzroku
  • zamglone lub mętne widzenie 
  • pogorszenie widzenia barw i kontrastu 
  • większa wrażliwość na jasne światło
  • częste zmiany okularów korekcyjnych

Pomyśl o konsultacji z lekarzem w sprawie leczenia zaćmy, gdy zacznie ona negatywnie wpływać na Twój wzrok i jakość życia.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Jak zapobiegać zaćmie

Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się. Istnieją także inne przyczyny, które również mogą wskazywać na zaćmę, takie jak predyspozycje genetyczne lub istniejące schorzenia.

Diagnoza i leczenie

Jak wykryć zaćmę

Zaćma zaczyna się od objawów fotooptycznych i stopniowo się nasila. Warto znać jej najczęstsze objawy, aby móc ją rozpoznać i leczyć, zanim znacząco wpłynie na Twoje codzienne życie.