Diagnoza zaćmy

Diagnoza i leczenie zaćmy

Przygotuj się do wizyty

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim wzroku, powinieneś/powinnaś umówić się na wizytę u optometrysty lub okulisty. Jeżeli specjalista rozpozna u Ciebie zaćmę, może skierować Cię do okulisty, który przeprowadzi zabieg usunięcia zaćmy. Jak przygotować się do badania wzroku:

Co możesz zrobić

  • Zapisz wszystkie objawy, których doświadczasz. 
  • Sporządź listę wszystkich przyjmowanych leków
  • Zapisz pytania, które chcesz zadać lekarzowi

Okulista zbierze wywiad medyczny i zapyta Cię o objawy, aby ustalić, czy masz zaćmę, a także przeprowadzi badanie wzroku. Oto niektóre z testów, które może przeprowadzić okulista.

Badanie ostrości widzenia

Badanie ostrości widzenia

Okulista poprosi Cię o odczytanie liter z tablicy. Tablica ta służy do sprawdzenia, na ile dobrze potrafisz odczytać szereg liter. Oczy badane są pojedynczo. W tym czasie drugie oko jest zasłonięte. Badanie to pomaga okuliście ustalić, czy Twój wzrok wykazuje oznaki zaburzeń.

Badanie za pomocą lampy szczelinowej

Badanie za pomocą lampy szczelinowej

Przy tym badaniu okulista wykorzysta światło i powiększenie, aby przyjrzeć się strukturom w przedniej części Twojego oka. Wykorzystywany w tym celu mikroskop nazywany jest lampą szczelinową, ponieważ do badania służy linia intensywnego światła, która podświetla soczewkę, rogówkę, tęczówkę oraz przestrzeń między nimi. Badanie umożliwia okuliście obejrzenie tych struktur małymi wycinkami, co ułatwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Za pomocą lampy szczelinowej okulista może zbadać soczewkę pod kątem oznak zaćmy.

Badanie siatkówki

Badanie siatkówki

Aby móc zbadać siatkówkę, okulista rozszerzy Ci źrenice poprzez podanie do oczu specjalnych kropli. Pełny efekt działania kropli osiąga się po 15–20 minutach. Rozszerzenie źrenic ułatwia zbadanie tylnej części oka (siatkówki).

Lekarz może także za pomocą kropli znieczulić powierzchnię oczu. To badanie wykonywane jest w ramach zwykłego badania wzroku, jeżeli cierpisz już na problemy ze wzrokiem lub na choroby takie jak cukrzyca, które mogą powodować schorzenia oczu. Twój lekarz zaświeci jasnym światło w oczy, aby zbadać siatkówkę pod kątem nieprawidłowości.

Przez kilka godzin po badaniu będziesz widzieć niewyraźnie, a Twoje źrenice będą wydawać się większe niż wcześniej. Pamiętaj, aby:

  • Chronić oczy przed słońcem lub innymi źródłami światła poprzez założenie okularów przeciwsłonecznych
  • Unikaj prowadzenia pojazdów przez kilka godzin po zabiegu, dopóki nie wróci normalna ostrość wzroku.
Konsultacje w sprawie leczenia zaćmy

Leczenie zaćmy

Zaćmy nie da się wyleczyć za pomocą leków ani skorygować okularami. Jeżeli zaćma rozwinie się i będzie zaburzać Twój wzrok w stopniu negatywnie wpływającym na Twoje codzienne życie, jedynym skutecznym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej implantem, tzw. soczewką wewnątrzgałkową (IOL).

Chirurgiczne leczenie zaćmy bardzo skutecznie przywraca wzrok. Większość pacjentów postanawia się poddać zabiegowi, kiedy zaćma przeszkadza im w wykonywaniu zwykłych czynności dnia codziennego, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu po zmroku. Warto również poświęcić czas na przemyślenie korzyści i  ryzyka związanego z zabiegiem usunięcia zaćmy

Nowoczesny zabieg usunięcia zaćmy jest jednak jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych obecnie na świecie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba zabiegów usunięcia zaćmy w Europie wzrosła gwałtownie. Właśnie dlatego zabiegi te zostały dopracowane w najmniejszych szczegółach. Co roku na całym świecie wykonuje się ponad 20 milionów zabiegów usunięcia zaćmy z doskonałym skutkiem. Decyzję o tym, kiedy zabieg usunięcia zaćmy będzie odpowiedni dla Ciebie, podejmiesz Ty wraz ze swoim okulistą.

Jeżeli nie zdecydujesz się na usunięcie zaćmy od razu, okulista może zalecić badania kontrolne, które pozwolą stwierdzić, czy zaćma postępuje.