Poprawa jakości Życia pacjentów

ZEISS Technologia Medyczna

ZEISS Technologia Medyczna – Informacje dla pacjentów

Wyraźne spojrzenie na życie

Zdolność widzenia jest niezbędna do prowadzenia spełnionego życia.

Ponad 80 procent sygnałów odbieranych przez nasze zmysły dociera do nas dzięki oczom. Oczy służą do odbierania informacji. To one pomagają nam widzieć w najciemniejszą noc i w najjaśniejszy dzień. Dzięki nim dostrzegamy to, co znajduje się niewiarygodnie daleko, na przykład gwiazdy na niebie, a także najmniejsze drobinki.

Opierając się na wieloletniej tradycji w dziedzinie optyki, firma ZEISS, światowy lider technologii medycznej, pomaga realizować postępy w medycynie, rozwijając metody diagnozowania i leczenia chorób. Od 1882 roku, kiedy Robert Koch wykorzystał mikroskop marki ZEISS do odkrycia bakterii gruźlicy, aż po najnowsze technologie cyfrowe gwarantujące postęp w dziedzinie opieki okulistycznej – ZEISS pozwala lekarzom poprawiać jakość życia ich pacjentów. Wielu lekarzy okulistów i optometrystów korzysta z produktów marki ZEISS przy diagnozowaniu i leczeniu najczęstszych chorób oczu i wad wzroku.

Optyka okularowa

Zachowaj ostrość wzroku

Stale patrzymy na otaczający świat. Dopóki mamy zdrowe oczy, niewielu z nas myśli o tym, jak cenny jest dobry wzrok. Nawet jeżeli od małego musimy nosić okulary z powodu krótkowzroczności lub dalekowzroczności, większość wad refrakcji negatywnie wpływających na wzrok można prawie całkowicie skorygować.

Mniej więcej od 40., 50. roku życia prawie każdy wymaga okularów do bliży, gdy z upływem czasu mięśnie soczewki i tęczówki tracą elastyczność. Wada wzroku polegająca na dalekowzroczności związanej z wiekiem nazywa się „prezbiopią”.

Wady refrakcyjne wzroku można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub korekcji laserowej. Do korekcji wad refrakcyjnych można wykorzystać także wymianę naturalnej soczewki oka na soczewkę wewnątrzgałkową (IOL).

Soczewki okularowe poprawiające widzenie

W ostatnich latach firma ZEISS opracowała wiele innowacji optycznych do okularów, które nie tylko korygują wady refrakcyjne, takie jak minimalizujące odbicia soczewki do jazdy nocą czy soczewki ograniczające zmęczenie oczu spowodowane korzystaniem z komputera, smartfona lub tabletu. Sprawdź, jak okulary mogą poprawić Twoje samopoczucie.

Regularne badania

Nawet osoby, które nie noszą okularów, powinny regularnie badać swój wzrok u okulisty. Oprócz oceny wad refrakcyjnych, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, badanie wzroku może pomóc wykryć chorobę oczu lub inne problemy na wczesnym etapie. Wiele zaburzeń wzroku i chorób oczu może nie dawać objawów przez wiele lat. Wczesne wykrycie i leczenie może ograniczyć ryzyko trwałej utraty wzroku.

Leczenie wad wzroku

Operacja przywracająca wzrok

We współczesnej medycynie stosuje się szereg zabiegów medycznych przywracających wzrok oraz wspomagających zdrowe widzenie. Bez względu na to, czy chodzi o korekcję wad refrakcyjnych, czy leczenie problemów zdrowotnych, niektóre spośród tych zabiegów chirurgicznych są dziś jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych na całym świecie. Na przykład wymianę soczewki naturalnej zasłoniętej zaćmą na wszczepianą soczewkę wewnątrzgałkową (IOL) wykonuje się według danych WHO ponad 20 milionów razy na całym świecie. Poniższa lista zawiera podstawowe informacje na temat tych standardowych zabiegów:

Chirurgia laserowa oka, laserowa korekcja wzroku (LVC, Laser Vision Correction):

Korekta wad refrakcyjnych

Każdy chce widzieć jasno i wyraźnie. Wiele osób nie ma jednak idealnego wzroku – są krótkowzroczni, dalekowzroczni lub mają astygmatyzm. Te powszechne wady wzroku nazywane są wadami refrakcyjnymi. Chirurg okulista może skorygować je za pomocą lasera poprzez zmianę kształtu rogówki tak, aby światło właściwie skupiało się na siatkówce i w ten sposób zapewniało dobry wzrok bez konieczności korzystania z okularów i soczewek kontaktowych. Dowiedz się więcej o możliwościach chirurgii laserowej oka.

Zabieg usunięcia zaćmy:

Zaćma i jej leczenie

Zaćma to obecnie najczęstsza przyczyna pogorszenia jakości wzroku, która dotyka z wiekiem większość ludzi. Pacjenci mogą zorientować się, że mają zaćmę, dopiero gdy zamazany wzrok znacząco utrudni im codzienne funkcjonowanie. Nieleczona zaćma może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dobra wiadomość jest taka, że zaćmę można łatwo i skutecznie leczyć za pomocą bezpiecznego, rutynowego zabiegu. Dowiedz się więcej o nowoczesnych technologiach leczenia zaćmy.

Odpowiedzialność na całym świecie

Wspieranie walki z możliwą do uniknięcia ślepotą

Czy wiesz, że 625 milionom ludzi zagraża ślepota? I że 2,2 mld ludzi nie ma dostępu do opieki okulistycznej? Naszym celem jest zapewnienie wszystkim na całym świecie dostępu do technologii medycznych. Lepsze szkolenie lekarzy i odpowiednie urządzenia lecznicze są kluczem do zwalczania możliwej do zapobieżenia ślepoty we wszystkich regionach świata. Stypendia International Council of Ophthalmology (ICO) wspieranej przez firmę ZEISS pomagają młodym lekarzom z krajów wschodzących zapoznać się z nowoczesną opieką kliniczną dotyczącą chorób oczu. Wraz z fundacją Christoffel Mission for the Blind (CBM) i innymi partnerami firma ZEISS dba o to, aby więcej osób we wszystkich regionach świata miało dostęp do dobrej opieki okulistycznej. Zaangażowanie społeczne jest bardzo ważne dla spółki ZEISS, zaś wdzięczny uśmiech pacjenta jest nagrodą za naszą pracę.