Pierwszy mikroskop operacyjny ze zintegrowanym OCT - ZEISS umożliwia chirurgowi śródoperacyjną diagnostykę struktur oka

JENA/Niemcy, 17.03.2014.

Firma ZEISS jako pierwsza wprowadziła do medycyny mikroskop operacyjny oraz optyczną tomografię koherentną (w okulistyce).
Znów jako pierwsza, firma ZEISS wprowadza połączenie dwóch złotych standardów w jeden system - mikroskop operacyjny ze zintegrowanym śródoperacyjnym OCT (OPMI LUMERA® 700 i RESCAN™ 700). Bez przerywania zabiegu chirurgicznego umożliwia on chirurgowi śródoperacyjną diagnostykę OCT struktur oka w najwyższej jakości.

Chirurdzy mogą teraz w trakcie zabiegu zobaczyć nawet przejrzyste struktury oka, monitorować postępy w trakcie procedury i sprawdzać wyniki kliniczne na sali operacyjnej. "Z nowym urządzeniem firmy ZEISS mamy po raz pierwszy pełną integrację OCT z mikroskopem", mówi Susanne Binder MD, profesor i przewodniczący Department of Ophthalmology, Rudolf Foundation Clinic, Teaching Hospital of the Medical University w Wiedniu, który wspiera rozwój nowego urządzenia. Podczas Frankfurt Retina Meeting, które odbyło się w dniu 15 -16. marca 2014, w Mainz, w Niemczech, prof Ramin Tadayoni z Hôpital Lariboisière, Paryż, Francja przeprowadził operację na żywo z wykorzystaniem najnowszego rozwiązania ZEISS dla chirurgii w okulistyce.

Dziś operatorzy mogą mieć trudności w rozpoznawaniu pewnych szczegółów anatomicznych podczas operacji. Dzięki nowemu rozwiązaniu te ograniczenia zostają pokonane. "To niesamowite - nagle zobaczyć rzeczy, które nigdy nie były widoczne", mówi prof Oliver Findl, MD, MBA (Szpital Hanusch w Wiedniu, Austria). "Dla mnie, nowe urządzenie od ZEISS to coś, za czym naprawdę się tęskni".

Obrazy ZEISS HD-OCT dodają do obrazu widzianego bezpośrednio w okularze mikroskopu trzeci wymiar w czasie rzeczywistym. Dostępne stają się obrazy spod powierzchni pola operacyjnego. Widoczne stają się nawet przejrzyste struktury w przednim i tylnym odcinku oka.

ZEISS RESCAN 700 i CALLISTO eye® dostarczając niezbędnych informacji umożliwiają lekarzom koncentrację tylko na zabiegu chirurgicznym. Dodatkowo, ciągłe skanowanie OCT wspiera osiąganie lepszych wyników leczenia pacjenta, umożliwia monitorowanie postępów i kontrolę wyników w trakcie zabiegu.

Skany OCT mogą być również archiwizowane i odtwarzane do późniejszej oceny w systemie CALLISTO z ZEISS. "Mam teraz dużo nowych informacji, które pomagają zdecydować, czy moje przedoperacyjne podejście jest słuszne, czy też muszę je zmienić w trakcie postępowania", mówi Marta S Figueroa, MD, PhD z Hospital Universitario Ramón y Cajala, Madryt, Hiszpania .P rof Findl dodaje: "Z ZEISS OPMI LUMERA 700 i RESCAN 700 uczymy się wielu rzeczy, aby poprawić jakość naszej pracy."

ZEISS RESCAN 700 może być wykorzystywany w wielu zabiegach w przednim i tylnym odcinku oka. "Pierwsze pozytywne doświadczenia chirurgów z naszym nowym śródoperacyjnym OCT potwierdziły nasze podejście do łączenia dwóch złotych standardów w jeden system. Dzięki temu jesteśmy w stanie obsługiwać naszych klientów jeszcze lepiej i poprawić wyniki leczenia pacjentów. Dopiero teraz zaczynamy doceniać zakres, w jakim ta nowa technologia zmienia operacje okulistyczne i poszerza możliwości chirurgii siatkówki i rogówki", mówi Dr Ludwin Monz, prezes Carl Zeiss Meditec AG.

Kontakt prasowy:
Jann Gerrit Ohlendorf, Group Communications, Carl Zeiss Meditec AG
Telefon: +49 (0)3641 220-331, Email: press .meditec @zeiss .com

Dla inwestorów:
Sebastian Frericks, Investor Relations, Carl Zeiss Meditec AG
Telefon: +49 (0)3641 220-116, Email: investors .meditec @zeiss .com

www.meditec.zeiss.de/presse

Krótki profil
Carl Zeiss Meditec AG (ISIN: DE 0005313704), która jest notowana na TecDAX niemieckiej giełdy, jest jedną z wiodących na świecie firm technologiczno medycznych. Firma dostarcza innowacyjne technologie i aplikacje zaprojektowane, aby pomóc lekarzom poprawić jakość życia swoich pacjentów. Dostarcza kompletne pakiety rozwiązań dla diagnostyki i leczenia chorób oczu - w tym implantów i materiałów eksploatacyjnych. Firma tworzy innowacyjne rozwiązania wizualizacji w dziedzinie mikrochirurgii. Portfel technologii medycznej Carl Zeiss Meditec uzupełniany jest przez obiecujące, przyszłościowe technologie takie jak śródoperacyjna radioterapia. W roku obrotowym 2012/2013 (zakończonym 30 września) ponad 2500 pracowników Grupy uzyskało przychody w wysokości prawie 906 milionów €.

Siedziba Carl Zeiss Meditec jest w Jenie w Niemczech. Firma posiada oddziały w Niemczech i za granicą; więcej niż 50 procent swoich pracowników zlokalizowanych jest w USA, Japonii, Hiszpanii i Francji.Centrum Badań i Rozwoju (CARin) w Bangalore w Indiach i Carl Zeiss Innovations Center na rzecz badań i rozwoju w Szanghaju w Chinach, wzmacniają obecność w tych szybko rozwijających się gospodarkach. Około 35 procent akcji Carl Zeiss Meditec jest w wolnym obrocie. Pozostałe 65 procent jest w posiadaniu Carl Zeiss AG, jednym z wiodących na świecie grup w optycznym i optoelektronicznym przemyśle. Carl Zeiss oferuje innowacyjne rozwiązania dla przyszłościowych rynków, badania medyczne, rozwiązania przemysłowe, do pielęgnacji oczu i Lifestyle Products. Carl Zeiss AG, Oberkochen, jest w pełni własnością Fundacji Carl Zeiss.