Kontrola jakości daje nową pewność

Firma Jamco Aerospace podnosi jakość i skraca czas pomiaru

W ciągu ostatnich 40 lat przemysł wytwórczy uległ radykalnym przemianom. W firmie Jamco Aerospace Incorporated dostrzeżono wagę tych zmian i zdano sobie sprawę, jak ważne dla zachowania konkurencyjnej pozycji na rynku jest włączenie w procesy produkcyjne urządzeń
do zaawansowanej kontroli jakości. Aby zapewnić precyzję tych procesów na każdym etapie, w firmie używa się dwóch współrzędnościowych maszyn pomiarowych (CMM) firmy ZEISS.

O kliencie

Firma Jamco Aerospace jest producentem złożonych konstrukcyjnie elementów stosowanych głównie w przemyśle lotniczym. Jest to zakład zapewniający pełną obróbkę i montaż podzespołów kadłuba samolotu. Do większych klientów firmy należą: Northrop Grumman, Boeing, Spirit AeroSystems i rząd Stanów Zjednoczonych. W 2006 r. w firmie Jamco uznano, że potrzebne są bardziej wydajne urządzenia do kontroli jakości. Posiadane współrzędnościowe maszyny pomiarowe i ręczne przyrządy pomiarowe nie były już efektywne; firma potrzebowała nowej współrzędnościowej maszyny pomiarowej wykorzystującej lepszą technikę pomiarową.

„Pracuję w tej branży od ponad 40 lat; w tym czasie baza produkcyjna w Stanach Zjednoczonych stawała się coraz mniejsza i bardziej konkurencyjna” — mówi dr Jack Lee, dyrektor zarządzający firmy Jamco. „Technologia skanowania szybko się rozpowszechnia i, jak sądzę, jest kluczem do poprawy jakości w całym procesie produkcyjnym. Bez niej kontrola ostateczna jest zupełnie bezwartościowa.”

Zgodność ze specyfikacją techniczną

Po dogłębnym zbadaniu rynku w firmie Jamco uznano, że wykorzystująca technologię skanowania maszyna CONTURA G2 z głowicą VAST XXT RDS najlepiej odpowiada wymogom przeprowadzanych w kontroli jakości. CONTURA G2 jest solidna, a jej rozmiar jest odpowiedni do produkowanych przez firmę części. Głowica na przegubie uchylno-obrotowym VAST XXT RDS nadaje się do pomiaru małych elementów i pod wieloma kątami. Technologia skanowania umożliwia uzyskanie dużo większej ilości informacji w krótszym czasie niż
w przypadku poprzednio wykorzystywanej współrzędnościowej maszyny pomiarowej — ta cecha powoduje obniżenie kosztów produkcji przez zwiększenie wydajności. Typowymi detalami produkowanymi przez Jamco są konstrukcyjne przegrody czołowe lub elementy mocujące wykorzystywane w samolotach. W firmie mierzy się je podczas kontroli ostatecznej i w czasie obróbki. W wyniku zwiększania wydajności firma otrzymywała
na przestrzeni lat coraz więcej zleceń, mimo że większość produkowanych przez nią części wymaga 100-procentowej kontroli. Ponieważ liczba części i zamówień wzrastała, w firmie zdano sobie sprawę, że potrzebna będzie dodatkowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa. W 2011 r. zakupiono dużą portalową współrzędnościową maszynę pomiarową MMZ T 20/50/15, która nie tylko mierzy większe części, ale również dokonuje pomiarów dużych partii części niewielkich. W Jamco ceni się prostą i przyjazną dla użytkownika obsługę oprogramowania CALYPSO. „Kiedy wiadomo już czego szukać, sprawa staje się prosta” — mówi Ronald Lee, Menadżer ds. Kontroli Jakości w Jamco. „To pozwala poświęcić więcej czasu na mierzenie niż na planowanie, inaczej niż w przypadku poprzedniego używanego przez nas oprogramowania” — dodaje Lee.

Większa wydajność

Systemy ZEISS — dzięki poprawie kontroli jakości i wydajności — pomogły firmie Jamco zdobyć kolejnych klientów. Poprzednia stykowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa wykonywała pomiary w około 100 punktach w ciągu 2–3 godzin, skanująca maszyna ZEISS wykonuje pomiary w około 1 000 punktach w ciągu zaledwie 1–2 minut. W chwili obecnej w firmie Jamco mierzy się około 30 części dziennie. W przypadku większych zamówień, obejmujących około 40 części, wykorzystywana jest funkcja AutoRun pozwalająca na automatyczną kontrolę całych partii wyrobów. Systemy ZEISS dają firmie Jamco wiarę w możliwość przeprowadzenia większej liczby pomiarów i realizacji większej liczby projektów. „Kontrola jakości we wszystkich naszych procesach produkcyjnych daje nam i naszym klientom większą pewność” — twierdzi dr Jack Lee.

O firmie

Firma Jamco Aerospace Inc. została założona w 1967 r. Jej siedziba znajduje się w stanie Nowy Jork. Firma produkuje skomplikowane i wymagające precyzji wykonania komponenty oraz nitowane podzespoły dla wojska i firm komercyjnych.