Pomiar złożonych geometrii

a Aluline skróciła czas pomiaru nawet o 70%

Zawsze na czasie: Aluline, duński producent aluminiowych elementów i systemów, stosuje jedną zasadę, aby wyróżnić się na globalnym rynku. Ta rodzinna firma regularnie inwestuje w nowe technologie pomiarowe. Do najnowszych zakupów należą dwie współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS ACCURA z nową głowicą skanującą. Pozwoliły one firmie znacznie ograniczyć czas realizacji pomiarów.

Wyzwanie: skrócić czas pomiaru części o złożonej geometrii

Każdego roku zakłady produkcyjne Aluline opuszcza 11–12 milionów produktów składających się z 300 części. Trafiają one do odbiorców z całego świata i z różnych branż. Wśród klientów producenta są firmy z branży technologii medycznych, telekomunikacji, elektroniki konsumenckiej, technologii wojskowych, motoryzacji czy lotnictwa. Każda z nich oczekuje maksymalnej precyzji – nawet w przypadku części o skomplikowanej geometrii. Kiedyś operatorzy musieli wielokrotnie zatrzymywać maszynę, aby ręcznie zmieniać ułożenie mierzonego elementu.

Rozwiązanie: głowica skanująca

Stykowa głowica skanująca XTR ułatwia i przyspiesza kontrolę jakości części o złożonej geometrii. Posiada wbudowane złącze obrotowe, co umożliwia obracanie zamontowanego układu trzpieni co 15 stopni dookoła swojej osi, dzięki czemu trzpień pomiarowy ustawia się zawsze pod właściwym kątem do mierzonej części. Firma nabyła także portalową maszynę pomiarową ZEISS ACCURA, która zapewnia jej niezbędną precyzję oraz możliwość skanowania całego elementu mierzonego za jednym razem zamiast łączenia pojedynczych punktów. Co więcej, pracownicy byli już obeznani z oprogramowaniem pomiarowym ZEISS CALYPSO.

Korzyści: krótszy czas pomiaru

Nowa stykowa głowica skanująca pozwala specjalistom z firmy Aluline mierzyć elementy złożone geometrycznie bez potrzeby zmiany głowicy czy przerywania pracy urządzenia. Wcześniej potrzeba było 35 minut, aby zmierzyć 128 zdefiniowanych cech wkładki do drzwi. Głowica XTR oraz element mocujący opracowany przez firmę ZEISS specjalnie pod kątem tej części pozwoliły skrócić ten czas do 11 minut. Ponieważ nie ma już potrzeby ręcznego obracania przedmiotu, pracownicy mogą wykorzystać czas pomiędzy rozpoczęciem pomiaru a wyświetleniem wyników na inne zadania. Do korzyści tego rozwiązania należy także możliwość skanowania całych przedmiotów za jednym razem. Dzięki temu pracownicy i projektanci otrzymują znacznie więcej informacji o geometrii elementu niż w przypadku pomiarów pojedynczych punktów. René Schow Jørgensen, Dyrektor Zarządzający, powiedział również, że współrzędnościowe maszyny pomiarowe imponują klientom: „Gdy pokazujemy klientom laboratorium pomiarowe, po prostu nie mają żadnych pytań. Wiedzą, że nasze pomiary i procesy produkcyjne są precyzyjne”.

Informacje o firmie

Aluline A/S to firma rodzinna, która od 1965 roku opracowuje i produkuje elementy aluminiowe. W swoim zakładzie w Tølløse, ok. 60 km od Kopenhagi, zespół 110 pracowników tej duńskiej firmy zajmuje się całym procesem produkcji – od projektowania do wysyłki gotowego produktu.