Na wydziale produkcyjnym najważniejsza jest dokładność

Pomiar części do wiodących systemów paliwowych wykorzystywanych w silnikach wysokoprężnych

Do mierzenia małych i precyzyjnych części firma Cummins używa urządzenia do pomiaru konturu i chropowatości powierzchni – Surfcom 5000, a do pomiaru kształtu – Rondcom 60.

O kliencie

Układ paliwowy XPI z systemem common rail jest wytwarzany przez Cummins-Scania XPI Manufacturing LLP, joint venture z udziałami 50:50 w zakładzie Cummins Fuel Systems w Columbus w stanie Indiana oraz w zakładzie Cummins w Juarez w Meksyku.

„Zmniejszyła się ilość produkcji niezakończonej, ponieważ jesteśmy w stanie wykonywać pomiary w czasie rzeczywistym oraz częściej niż w przeszłości” — powiedział Spencer Wilkison, menadżer ds. jakości firmy XPI w Cummins. Zdaniem Wilkisona dokładność i częstotliwość pomiarów są sprawą kluczową dla firmy Cummins, wiodącego producenta systemów paliwowych dla silników wysokoprężnych.

Decyzję o wyborze maszyny na potrzeby wykonywanych w zakładzie pomiarów firma Cummins podejmowała jesienią 2006 roku. Proces oceny rozpoczął się w laboratorium, aby na podstawie stosowanych w przeszłości praktyk pomiarowych i otoczenia, ustalić poziom odniesienia. Po kalibracjach na produktach od wybranych dostawców przeprowadzono próby na artefaktach. Maszyny musiały przejść próbę lakmusową w trakcie produkcji. „Musieliśmy mieć pewność, że w wyniku pojawienia się zmian czystości środowiska pracy i drgań, nie występuje żadna zmiana w dokładnościach” — dodaje Wilkison. Decyzję o wyborze dostawcy oparto o wyniki pomiarów, ocenę jakości obsługi serwisowej, wsparcia technicznego i innych usług dodanych. Finalnie firma Cummins zdecydowała się na zakup trzech urządzeń Rondcom i pięciu – Surfcom. W ramach zwiększania mocy produkcyjnych od wiosny 2008 r. firma stopniowo wprowadzała pięć dodatkowych maszyn, w tym współrzędnościową maszynę pomiarową GageMax produkcji ZEISS.

Wilkison podkreśla znaczenie procesu szlifowania. „Produkowane przez nas części wymagają precyzyjnego szlifowania. Konieczne jest wykonanie wielu operacji szlifowania prowadzących do uzyskania cech kopii seryjnej lub cech mających kluczowe znaczenie w procesie produkcji. Po każdej operacji operatorzy sami wykonują wszystkie pomiary. Po zakończeniu procesu mierzenia wszystkie dane wysyłane są do SPC w celu sterowania procesami i przeglądu miesięcznej wydajności produkcji.

Znaczne korzyści

Użytkowanie produkcyjne utwierdziło firmę w decyzji zakupu systemów ZEISS:

  • Brak zwrotów od klienta z powodu niespełnienia kryteriów odbioru dotyczących precyzji szlifu
  • Zmniejszono ilość odpadów
  • Redukcja czasu procesu zatwierdzania produkcji wstępnej (PPAP)

Automatyzacja zmienia wszystko

„Oprogramowanie TIMS jest łatwe w użytkowaniu. Operatorzy potrzebowali tylko jednego dnia na zapoznanie się z programem” — wyjaśnia Wilkison. „Chcemy podkreślić, że aby wykonać pomiary części, nie trzeba być ekspertem. Oprogramowanie umożliwia operatorowi uruchomienie trybu automatycznego, w którym poza umieszczeniem części i naciśnięciem przycisku Start, pracownik nie musi robić nic. Jestem przekonany, że dzięki automatyzacji nasza dokładność wzrosła, ponieważ wyeliminowało błędy operatora podczas przygotowania.”

Spojrzenie w przyszłość

„W krótkim okresie, w miarę zwiększania się wydajności, powielimy to, co stworzyliśmy, korzystając z istniejącego sprzętu” — mówi Wilkison. Wierzy, że pierwszym krokiem w stronę doskonalszej kontroli jakości jest myślenie niestandardowe, a nie zadowolenie ze stosowanych w przeszłości praktyk pomiarowych.

Jak dotąd najlepszym doświadczeniem była rzetelność i solidność sprzętu dostarczanego przez ZEISS. Maszyny pracują prawie 24 godziny na dobę, na trzech zmianach. Jest to istotne, ponieważ zawsze istnieją osoby sceptycznie nastawione do tak dużej zmiany i ryzyka związanego z tak dużym programem.

O firmie

Firma Cummins Inc., światowy lider sektora zasilania, to korporacja uzupełniających się przedsiębiorstw, które projektują, wytwarzają i rozprowadzają silniki i powiązane z nimi technologie (w tym układy paliwowe, sterowania, uzdatniania powietrza, filtracji, rozwiązania związane z emisjami i systemy wytwarzania energii elektrycznej). Siedziba firmy znajduje się w Columbus w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Cummins służy klientom w około 190 krajach i terytoriach poprzez sieć ponad 500 własnych i niezależnych dystrybutorów w około 5 200 punktach sprzedaży.