Kolejki linowe w warunkach ekstremalnych

Firma Doppelmayr zaufała portalowej maszynie pomiarowej ZEISS

Doppelmayr – lider światowego rynku systemów kolei linowych, poprzez wdrożenie portalowej maszyny współrzędnościowej ACCURA wyprodukowanej przez ZEISS zamierza osiągnąć jeszcze wyższą precyzję systemów kolei linowej i wpisać w kulturę korporacji ambicję dostarczania 100-procentowej jakości.

Ośmioosobowe wyciągi krzesełkowe, silne podmuchy wiatru i praca setki metrów nad ziemią: firma Doppelmayr codziennie styka się z ekstremalnymi warunkami. Tak było również w przypadku gigantycznych części wykorzystanych w Wolfurt w Austrii. Centralna część dużych pasowych kół napędowych prowadzących linę wokół dwóch stacji na szczycie i u podnóża góry waży około dwóch ton. Jest otoczona czterema segmentami łopatek.

W produkcji tego typu części bardzo istotna jest maksymalna — sięgająca setnych milimetra — precyzja. Odchylenie od wymiarów idealnych nie stanowi być może zagrożenia dla bezpieczeństwa; jednak nawet najbardziej nieszkodliwa awaria kolejki linowej, może kosztować operatora miliony utraconego przychodu. Precyzja centralnej części koła pasowego oznacza, że odchylenie od kształtu idealnego nie może przekraczać 50 mikrometrów. W przeciwnym przypadku element centralny nie będzie spasowany z segmentami skrzydłowymi. Poza tym łożyska kulkowe znajdujące się w środku muszą zostać umieszczone z zachowaniem całkowitej koncentryczności; w przeciwnym razie tarcie spowoduje nadmierne zużycie detali i może być przyczyną awarii systemu. Z tego powodu rzetelne zapewnienie jakości zawsze było priorytetem w firmie Doppelmayr. Portalowa maszyna pomiarowa ACCURA II wyprodukowana przez ZEISS jest kluczowym elementem procesu produkcji od sierpnia 2011 r. Mając wymiary 2 000 × 3 000 × 1 500 mm, jest jedną z największych portalowych maszyn pomiarowych kiedykolwiek sprzedanych przez ZEISS w Austrii.

Maszyna pomiarowa na przyszłość

Zündel zdecydował się na maszynę ZEISS z uwagi na dobrą reputację firmy oraz bliskość jej austriackiej filii, gwarantującą krótki czas reakcji w razie ewentualnego wystąpienia problemu: „Jesteśmy przez cały czas w kontakcie z naszymi klientami. Będąc klientem, oczekujemy tego samego” — dodaje Zündel. Poza tym istotne było, by w razie potrzeby sprzęt pomiarowy obejmował oprogramowanie i głowice optyczne.

Cztery do pięciu razy większa dokładność

Doppelmayr stosuje już maszynę ACCURA do pomiaru 100% istotnych dla bezpieczeństwa części. Maszyna pomiarowa skanuje część centralną i koło pasowe w czasie jednego pełnego cyklu CNC. Porównuje położenie każdego wywierconego otworu z geometrią nominalną, sprawdza wszystkie wymiary czterech powierzchni obrobionych i mierzy toczony cylindryczny otwór w środku. Następnie oprogramowanie CALYPSO automatycznie generuje raport pomiarowy.

Korzyści dodatkowe: nakład pracy potrzebnej na wykonanie pomiarów został znacząco zredukowany, a precyzja jest cztero- lub pięciokrotnie większa. Poza tym oprogramowanie pomiarowe CALYPSO, za naciśnięciem jednego przycisku, eksportuje precyzyjnie zorganizowaną dokumentację wyników.

„Kiedy wygeneruję plan pomiarów dla obrabianego elementu, maszyna robi wszystko automatycznie, nawet jeżeli trzeba zmierzyć 200 detali” — stwierdza z zadowoleniem Roland Schedler pracujący w Dziale Zapewnienia Jakości firmy Doppelmayr.

100-procentowa jakość

Ale dla Karla-Heinza Zündela dokładność nie jest wszystkim: „Mając szczególnie precyzyjną maszynę pomiarową, chcemy również wpoić naszej całej załodze, że wszystko co robimy, musimy robić zapewniając 100-procentową jakość.”

Maszyna pomiarowa jest już w pełni wykorzystywana, a firma rozważa zakup drugiej. Jednak najpierw potrzebne jest większe laboratorium pomiarowe.

O firmie

Zakłady Grupy Doppelmayr, lidera światowego rynku systemów kolei linowych, znajdują się w Wolfurt w Austrii i w Goldau w Szwajcarii. Do produktów grupy należą systemy 3-kablowe, w których nawet 30 pasażerów unosi się w powietrzu ponad doliną. W 2011 roku 2 200 pracowników firmy wygenerowało roczny przychód o wartości około 618 milionów euro.