Współrzędnościowe maszyny pomiarowe dbają o jakość wysokiej klasy sprężarek śrubowych

Od badań do wiedzy

Sprężarki śrubowe GEA Refrigeration Germany GmbH stanowią serce układów chłodzenia, które generują wymagane temperatury oraz są wykorzystywane w procesie transportu gazu ziemnego, który musi zostać uprzednio skroplony. W celu zadbania o jakość oraz efektywność energetyczną swoich sprężarek firma wykorzystuje trzy współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS, w tym portalową maszynę pomiarową MMZ T ze stołem obrotowym.

Wyzwanie: wysoka precyzja produkcji dużych elementów

Aby skroplić gaz ziemny do postaci LNG (skroplony gaz ziemny), trzeba obniżyć jego temperaturę do -163°C. W wyniku tego procesu jego objętość spada 600-krotnie, co ułatwia transport dużej ilości gazu w przestrzeni o niewielkiej objętości. Bardzo duże sprężarki śrubowe firmy GEA Refrigeration Germany stanowią część gigantycznego układu sprężania. Serce każdej sprężarki stanowią dwa duże wały ślimakowe odpowiadające za sprężanie gazu. Ich sprawność i efektywność energetyczna zależą przede wszystkim od ich optymalnego współdziałania. Dlatego właśnie podczas produkcji wymagana jest wysoka precyzja, a zakres tolerancji wynosi od -0,02 mm do +0,01 mm. „Bez odpowiednich maszyn pomiarowych byłoby to niemożliwe” – podkreśla Harald Wilke, Menedżer Działu Kontroli Jakości w GEA Refrigeration Germany.

Rozwiązanie: portalowa maszyna pomiarowa MMZ T

W październiku 2013 roku firma GEA nabyła portalową maszynę pomiarową MMZ T, która odpowiada za kontrolę jakości dużych elementów. Ta maszyna pomiarowa oferuje zakres pomiarowy prawie 16 m3 i precyzję 2,8 mikrometrów. Nie jest to urządzenie standardowe, lecz specjalnie skonfigurowane pod kątem potrzeb berlińskiej firmy: wyposażone w obrotowy stół pomiarowy i uchwyt, który na czas pomiaru precyzyjnie utrzymuje dwutonowe wały ślimakowe w pionie.

Korzyści: niezawodne pomiary za naciśnięciem przycisku

„Ta maszyna powstała z myślą o precyzyjnych pomiarach naszych skomplikowanych i dużych elementów” – stwierdza Harald Wilke. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe pozwoliły wyeliminować czasochłonny proces parowania, podczas którego wielu producentów wciąż wykorzystuje przyrządy pomiarowe do określenia, które dwa wały ślimakowe pasują do siebie w zakresie określonych tolerancji. Odkąd w GEA rozpoczęto stosowanie współrzędnościowych maszyn pomiarowych, każdy wał ślimakowy jest taki sam jak poprzedni. Maszyny pomiarowe oraz oprogramowanie CALYPSO i GEAR PRO firmy ZEISS umożliwiają firmie określanie źródeł błędów za naciśnięciem jednego przycisku, dzięki czemu można szybko rozpocząć proces ich usuwania, niezależnie od lokalizacji. Podsumowanie Haralda Wilke: „Teraz rola menedżerów ds. kontroli jakości nie ogranicza się jedynie do sprawdzania – mają szerszą wiedzę i większa kontrolę nad procesami, co sprawia, że firma jest znacznie mocniejsza”.

Informacje o firmie

Na całym świecie rozwiązania chłodzące firmy GEA Refrigeration Germany GmbH gwarantują możliwość wytwarzania niskich temperatur w przemyśle spożywczym i rozrywkowym, a także firmach z branży chemicznej, petrochemicznej i farmaceutycznej. Zespół 260 pracowników w Berlinie i Halle produkuje wysokiej klasy sprężarki śrubowe o znakomitej efektywności energetycznej. Firma należy do GEA Refrigeration Technologies i stanowi część globalnej grupy GEA.