Ciche szuflady

Producent okuć meblowych optymalizuje kontrolę jakości elementów z tworzywa sztucznego

Nowoczesne kuchnie charakteryzują inteligentne szuflady. Zamykają się cicho a otwierają, kiedy tylko się ich dotknie. Aby zagwarantować prawidłowe działanie tych systemów, austriacki producent GRASS kontroluje ich jakość, stosując technikę pomiarową ZEISS. Od momentu wprowadzenia optyczno-stykowej maszyny pomiarowej O-INSPECT, firma otrzymuje wstępne raporty testów na próbkach w czasie krótszym o połowę.

Wyzwanie: niewielkie i delikatne detale

Największe wyzwanie dla kontroli jakości w firmie GRASS stanowią małe, delikatne części z tworzywa sztucznego wykorzystywane w systemach szuflad. Przed uruchomieniem masowej produkcji takich części w firmie generuje się raport z prób prototypu. W pojedynczym elemencie należy sprawdzić do 420 różnych wymiarów. Stykowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa używana w GRASS od ponad 10 lat nie zaspokajała w pełni potrzeb firmy. Tworzywo sztuczne jest tak delikatne, że może ulec deformacji w kontakcie z trzpieniem, powodując tym samym zafałszowanie wyniku pomiaru. Do niedawna w firmie używano różnorodnych urządzeń pomiarowych, obejmujących również tradycyjne sprawdziany i wysokościomierze. Sporządzenie raportu z prób prototypu zajmowało nawet dwa tygodnie.

Rozwiązanie: głowica optyczna i pomiar stykowy w jednym systemie

Aby przyspieszyć procesy i poprawić jakość wyników, w 2008 r. firma GRASS zainwestowała w optyczno-stykową maszynę pomiarową O-INSPECT. Taki system umożliwia operatorom łatwe przełączanie pomiędzy tradycyjnym pomiarem stykowym a optycznym. Obecnie można skontrolować wszystkie wymiary za pomocą jednej maszyny pomiarowej, dotyczy to nawet niewielkich wierconych otworów o średnicy zaledwie 0,6 milimetra. Dla trzpieni na posiadanej współrzędnościowej maszynie pomiarowej takie otwory były po prostu zbyt małe; w przypadku pomiarów optycznych wielkość nie ma już znaczenia.

Korzyść: zmniejszenie wydatków o połowę

Jako pilotażowy klient firma GRASS odegrała kluczową rolę w optymalizacji maszyny O-INSPECT. System jest eksploatowany w zakładzie w Höchst w Austrii od początku 2009 r. Dla Markusa Ehgartnera, dyrektora operacyjnego ds. zarządzania jakością w firmie GRASS, ta inwestycja była warta wydanych pieniędzy: „Na początkowe próbkowanie nowego detalu potrzebujemy teraz pięciu dni, a nie dwóch tygodni.” Jego pracownicy również zyskują dzięki oprogramowaniu CALYPSO, które automatycznie przechwytuje wszystkie wymiary i przedstawia technikom zajmującym się pomiarami kompleksowe dane konieczne do przeprowadzenia analizy danej części. Firma GRASS uważa się za dobrze wyposażoną, aby sprostać rosnącemu popytowi na inteligentne systemy szuflad.

O firmie

Firma GRASS GmbH z siedzibą w Höchst w Austrii od ponad 60 lat jest jednym z największych producentów okuć meblowych i maszyn do obróbki. Systemy prowadnic i zawiasów GRASS są używane w meblach renomowanych producentów, takich jak Miele i LEICHT. „Każdy mebel skrywa jakiś wspaniały sekret.” Tak austriacki producent GRASS opisuje swoją pasję: ruchome systemy zapewniające maksymalny komfort użytkowania. Precyzja i jakość to kwintesencja w produkcji i technikach pomiarowych.