Precyzja szwajcarskiego zegarka najwyższej klasy

Kontrola jakości firmy IWC Schaffhausen opiera się na niezawodności maszyn ZEISS

Miniaturowe koła zębate bez zarzutu się zazębiają, bez wysiłku napędzając wewnętrzne mechanizmy zegara. Za precyzyjny pomiar czasu odpowiadają tu najmniejsze detale i surowe zasady. W związku z tym i oczekiwania producenta zegarków IWC są wyjątkowo wysokie. Technologia pomiarowa ZEISS gwarantuje rzetelne i wydajne zapewnienie jakości kosztownych szwajcarskich zegarków z Schaffhausen.

Wyzwanie: maksymalna dokładność

Celem firmy IWC jest tworzenie innowacyjnych zegarków łączących w sobie technologię i inżynierię z wyjątkowym wzornictwem. Od czasu do czasu zdarza się, że producent zegarków pracuje nad pojedynczym arcydziełem przez kilka tygodni.

Jednak aby zegarek przez cały czas pokazywał dokładny czas, wszystkie malutkie detale muszą byś idealnie do siebie dopasowane. Dlatego doskonałe zarządzanie jakością jest absolutną koniecznością. Tolerancja wielu pomiarów wynosi zaledwie 2 mikrometry (pojedynczy włos jest 50 razy grubszy!).

Jeszcze kilka lat temu firma IWC polegała na pomiarach manualnych. Cztery lata temu wprowadzono w firmie, z pomocą Carl Zeiss Industrial Metrology, nowy proces umożliwiający sporządzanie raportów pomiarowych, minimalizując przy tym nakład pracy: „IWC Schaffhausen to rozwijająca się międzynarodowa firma łącząca w swoich produktach precyzję, technologię, doskonałość i wyjątkowość. Dlatego podczas rozwijania działalności postanowiliśmy polegać na zapewniającym jakość partnerze, który również żyje zgodnie z tymi wartościami” — twierdzi Thomas Bregel, wicedyrektor ds. jakości w IWC, wyjaśniając partnerstwo z firmą ZEISS.

Rozwiązanie: współrzędnościowe maszyny pomiarowe i centralne zarządzanie danymi

Wiele współrzędnościowych maszyn pomiarowych, jedno oprogramowanie do planowania zadań pomiarowych i scentralizowany system zarządzania danymi stanowią obecnie szkielet systemu kontroli jakości w firmie IWC.

Cztery multisensorowe maszyny pomiarowe O-INSPECT znajdujące się w laboratoriach pomiarowych służą do kontroli pozycji i kształtu części zegarków. Po naciśnięciu jednego przycisku trzpień wysuwa się i skanuje część. Zintegrowana kamera sprawdza krzywe i kontury. Firma IWC posiada również dwie współrzędnościowe maszyny pomiarowe DuraMax. Ponieważ maszyny te zajmują mało miejsca i nie są wrażliwe na wahania temperatury, mogą być używane bezpośrednio na wydziale produkcyjnym.

Korzyść: precyzyjne wyniki pomiaru

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa wykonuje złożone pomiary 3D w zaledwie kilka minut. Połączenie maszyn w sieć za pośrednictwem internetowego systemu dokumentowania jakości PiWeb umożliwia pracownikom firmy IWC elastyczne pomiary każdego detalu na każdej maszynie. System PiWeb scala wszystkie wyniki w centralny zbiór danych.

„Nowe współrzędnościowe maszyny pomiarowe pozwalają nam uzyskać maksymalną dokładność pomiaru” — dodaje Bregel. „Nowa koncepcja pomiarów umożliwiła firmie IWC zwiększenie efektywności w zakresie zapewnienia jakości.”