Kiedy mikrometry nie są wystarczająco dokładne

Firma LT Ultra wykorzystuje maszynę pomiarową ZEISS do mierzenia części do teleskopów i laserów

Kiedy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowuje sondę kosmiczną do podróży w kosmos, jedna rzecz liczy się przede wszystkim: precyzja w każdym najmniejszym szczególe. Firma LT Ultra, producent optyki metalowej o wysokiej dokładności gwarantuje tę precyzję, korzystając z technologii pomiarowej ZEISS.

Wyzwanie: czysta precyzja

Siedem lat w kosmosie, wahania temperatury od minus 40 do plus 300 stopni — pierwsza europejska misja na Merkurego z pewnością nie będzie przechadzką po parku. Dlatego wszystkie części, które wyruszą w podróż w 2014 r., muszą spełniać specjalne wymagania. Dotyczy to np. wysokościomierza, który ma obliczyć powierzchnię planety. Jego elementy obejmują deflektory, aluminiowe detale, które chronią laser i teleskop przed silnym promieniowaniem słonecznym. Firma LT Ultra-Precision Technology GmbH w Herdwangen-Schönach w Niemczech — w wielostopniowym procesie wykorzystującym tokarkę precyzyjną — produkuje części deflektorów o grubości zaledwie kilku dziesiętnych milimetra.

Firma specjalizuje się w ultraprecyzyjnych maszynach: obrabiarkach zapewniających dokładność do jednego nanometra i w zakresie sub-mikrometrowym. To jednak nie wystarczy: „Wysoka precyzja jest dziś niemożliwa bez odpowiadającego jej sprzętu pomiarowego” — wyjaśnia Richard Widemann, prezes LT Ultra.

Elementy takie jak deflektory stawiają technice pomiarowej w LT Ultra pewne wyzwania: cienkościenne części mają wyjątkowo wrażliwą powierzchnię optyczną, która łatwo ulega zarysowaniom, a musi zostać zmierzona z dokładnością do kilkuset nanometrów.

Rozwiązanie: PRISMO ultra

Aby sprostać wysokim wymaganiom związanym z dokładnością i wrażliwością części, firma LT Ultra zakupiła współrzędnościową maszynę pomiarową PRISMO ultra wyprodukowaną przez ZEISS — opracowaną pod jej specjalne potrzeby. Standardowa maszyna PRISMO ultra mierzy z dokładnością do 0,6 mikrometra. Jednak nawet tak imponująca precyzja jest niewystarczająca w przypadku specjalnych elementów, takich jak deflektory.

Używając wyselekcjonowanych ręcznie części i udoskonalając już bardzo staranny montaż, firma Carl Zeiss pomyślnie przygotowała niestandardową maszynę pomiarową spełniającą niezwykłe wymagania dotyczące dokładności. Ponadto eksperci ZEISS zoptymalizowali parametry sterownika głowicy stykowej i zmodyfikowali ustawienia oprogramowania odpowiednio do tego specjalnego zadania. Teraz zetknięcie trzpienia pomiarowego i obrabianego elementu jest bardzo delikatnie, gwarantując, że wrażliwa powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu.

Korzyść: Wysoka precyzja, pomiar na miejscu

„Ta maszyna pomiarowa jest dla nas kamieniem milowym” — podsumowuje Wideman po roku. Dzięki zastosowaniu współrzędnościowej maszyny pomiarowej PRISMO ultra, firma LT Ultra mierzy złożone geometrie o wysokich wymaganiach dokładnościowych. Nie musi już polegać na dostawcach zewnętrznych, co w przeszłości znacznie spowalniało procesy i uniemożliwiało realizację niektórych projektów. Kto wie, czy produkty firmy LT Ultra kiedykolwiek poleciałyby na Merkurego bez inwestycji w maszynę pomiarową.

O firmie

Firma LT Ultra-Precision Technology GmbH, z 70-osobowym zespołem pracowników, jest wiodącym producentem wysokiej klasy optyki metalowej, ultraprecyzyjnych maszyn, elementów łożysk powietrznych i prowadzenia promienia do laserów. Produkty założonej w 1995 r. firmy znajdują zastosowanie w skanerach bagażu na lotniskach lub podczas budowy nowego typu akceleratora cząstek w Instytucie Badań Jądrowych CERN.