Rzetelny pomiar precyzyjnych części z tworzywa sztucznego

Technologia MASS dla większej wydajności

Kiedy w urządzeniu jakaś część porusza się lub w szczególności obraca, zwykle odpowiada za to silnik. Im jest mniejszy, tym bardziej skomplikowane i delikatne są poszczególne jego części. Firma Nidec Motors & Actuators GmbH z Bietigheim-Bissingen kontroluje jakość produkowanych silników przy użyciu maszyny pomiarowej ACCURA II z technologią MASS.

O kliencie

Producenci części dla przemysłu motoryzacyjnego, do zastosowań przemysłowych i sprzętu medycznego odczuwają coraz większą presję zwiększania wydajności. Jednocześnie jakość ich produktów powinna pozostawać co najmniej na tym samym poziomie lub ulegać poprawie. Z tego powodu firma Nidec Motors & Actuators zainwestowała w jedną z najnowocześniejszych dostępnych na rynku współrzędnościowych maszyn pomiarowych: portalową maszynę ACCURA wyprodukowaną przez ZEISS. Jest ona używana do wstępnej kontroli i pomiarów prototypów modułów napędowych — niewielkich silników ze szczotkami lub bez nich. „Był to jedyny sposób uzyskania precyzyjnych pomiarów możliwie najszybciej i najefektywniej, tak by cały proces przebiegał optymalnie” — mówi Ronald Frey, Menadżer Laboratorium ds. Silników i Prototypów. Obudowy silników NIDEC są często wykonane z tworzywa sztucznego, wzmacniane włóknem szklanym, a ich charakterystyczną cechą jest skomplikowana geometria. Z tego powodu wybrano urządzenie pomiarowe z technologią MASS i navigator.

Większa produktywność dzięki technologiom MASS i navigator

„To mierzona część decyduje o wyborze głowicy pomiarowej” — to naczelna zasada ZEISS podczas udzielania konsultacji klientom. Aktywne centralne głowice VAST robią wrażenie swoją wysoką produktywnością. Poza tym aktywne głowice pomiarowe VAST są bardzo precyzyjne i mogą obsługiwać bardzo długie i skomplikowane układy trzpieni bez utraty dokładności. Elastyczność uchylno-obrotowego przegubu RDS z głowicą VAST XXT jest idealna przy pomiarach detali formowanych wtryskowo. Przegub RDS sprawdza się również przy obsłudze optycznych głowic pomiarowych, takich jak optyczna głowica skanująca ViScan lub LineScan, w trybie CNC. Technologia MASS (Multi Application Sensor System) firmy ZEISS jest znana z możliwości zastosowania zarówno przy centralnej głowicy pomiarowej, jak również przegubie uchylno-obrotowym z różnymi głowicami stykowymi i optycznymi. Operator może szybko i w łatwy sposób wymienić głowice pomiarowe.

Zadowoleni klienci

Alexander Klein, Szef Działu Techniki Pomiarowej, jest bardzo zadowolony z samej maszyny pomiarowej, jak i oprogramowania. Graficzna wizualizacja i ocena w oprogramowaniu CALYPSO oraz FlexReporting są zrozumiałe dla wszystkich pracowników. Dzięki temu błędna interpretacja już się nie zdarza. Cechy na rysunkach są elektronicznie znakowane dla firmy Nidec za pomocą oprogramowania CAQ produkcji IQS, tzn, każda testowana cecha automatycznie otrzymuje specyficzną nazwę. Podczas importu do oprogramowania CALYPSO, do każdej cechy automatycznie przypisywana jest odpowiednia nazwa i tolerancja. Technik zajmujący się pomiarami musi tylko połączyć te cechy z modelem 3D, klikając myszą. ACCURA II znacznie poprawia jakość produktów. Dla podkreślenia korzyści Klein podał przykład: „Klient potrzebował modułu napędowego do szyberdachu z „zerowym luzem”, aby zagwarantować, że szyberdach będzie przesuwał się praktycznie bezszelestnie. Za pomocą maszyny ACCURA II zidentyfikowaliśmy moduły spełniające te wymagania i określiliśmy wymagane parametry. Szczególnie pomocne okazało się wyświetlenie linii skanowania w oknie CAD.” Klient był bardzo zadowolony z wyniku i sposobu wizualizacji, co wyraził w liście przesłanym do firmy.

Najważniejsze kwestie z perspektywy klienta

Bezpośrednim wynikiem zastosowania technologii MASS i navigator jest doskonała wydajność pomiarów. Z technologią VAST navigator optyczne zbieranie punktów w trybie szybkim, neutralizacja sił odśrodkowych i dynamiczna kalibracja trzpienia sprawiają, że ACCURA II jest bardzo dynamiczną maszyną pomiarową. W ciągu godziny można skontrolować więcej części niż w przypadku poprzednio stosowanych procesów pomiarowych. Ponieważ nacisk VAST XXT podczas pomiaru jest niezwykle mały (od 0,01 do 0,13 N), delikatne tworzywa sztuczne i części perforowane można mierzyć, stosując metody stykowe, co jest szczególnie istotne w Nidec. Gwarantuje to, że części z tworzywa sztucznego nie ulegną deformacji. Według Kleina moduł FlexReporting oprogramowania CALYPSO zapewnia najlepsze na rynku wyświetlanie wyników. „Ta maszyna pomiarowa sprawia, że jesteśmy przygotowani na wszelkie przewidywalne wyzwania związane z pomiarami. Jestem przekonany, że ta inwestycja doprowadzi do jeszcze ściślejszego partnerstwa z naszymi klientami”.

O firmie

Firma NIDEC Motors & Actuators to wiodący na świecie producent silników i napędów na prąd stały. Na całym świecie w filiach tej japońskiej firmy pracuje ponad 110 tys. osób. Jej produkty obejmują silniki do układów hamulcowych, podnośników szyb, wentylatorów, elektrycznych urządzeń nastawczych siedzeń i produktów do zastosowań przemysłowych. Oddziały firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą są rozproszone po całym świecie. Zakład produkcji silników znajduje się w Bietigheim-Bissingen, niemieckim mieście położonym na północ od Stuttgartu.