Kierunek precyzja

TRW Automotive mierzy podzespoły do kierownic z dokładnością 0,1 mikrometra

Wiarygodne pomiary przez całą dobę – w ten sposób TRW Automotive dba o najwyższą jakość podzespołów do układów kierowniczych produkowanych w Polsce. Wymagania TRW – dostawcy dla branży motoryzacji – są bardzo wysokie, jeśli chodzi o współrzędnościowe systemy pomiarowe oraz urządzenia do pomiaru chropowatości, kształtu i konturu stosowane podczas produkcji układów kierowniczych.

Wyzwanie: monitorować jakość produkcji z dokładnością do najmniejszego szczegółu.

„Od naszych produktów zależy ludzkie życie. Dlatego też jakość jest dla nas najważniejsza” – wyjaśnia Jarosław Muchajer, Menadżer ds. Jakości w TRW Automotive, który w bielskim zakładzie odpowiada za jakość układów kierowniczych – najbardziej skomplikowanych i najdroższych po silniku podzespołów samochodu. Dlatego też produkcja poszczególnych elementów jest monitorowana z dokładnością do najmniejszego szczegółu. Jeśli wyniki pomiarów przekroczą wąskie, sięgające 0,1 mikrometra zakresy tolerancji, produkcję trzeba wstrzymać. Tego typu rygorystyczne wymogi mogą powodować znaczny wzrost kosztów. W związku z tym firma rozpoczęła poszukiwania precyzyjnego sprzętu pomiarowego z całodobowym wsparciem producenta.

Rozwiązanie: Współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS i urządzenia do pomiaru konturu, kształtu i chropowatości z oferty ZEISS

Gdy w 2012 roku otwierano fabrykę w Bielsku-Białej, jego kierownictwo postanowiło oprzeć się o własne dotychczasowe doświadczenia z eksploatacji maszyn do pomiarów współrzędnościowych i pomiaru kształtu oraz chropowatości. Już w 2001 roku firma TRW zakupiła współrzędnościową maszynę pomiarową ZEISS PRISMO ultra do zakładu w niedalekich Czechowicach-Dziedzicach. Druga taka maszyna została zakupiona 6 lat później. Wieść o wysokiej precyzji i niezawodności tego systemu szybko rozniosła się po całej firmie. Kolejne jednostki zostały zatem zainstalowane w fabryce w Bielsku-Białej i są wspierane przez portalowe maszyny pomiarowe ZEISS ACCURA II oraz ZEISS DuraMax. Główną zaletą systemów ZEISS PRISMO, DURAMAX i ACCURA II jest fakt, że głowice skanujące szybko oddają całą geometrię mierzonej części, w przeciwieństwie do pomiarów punktowych. Od wprowadzenia kilka miesięcy temu systemu do pomiaru konturu i chropowatości SURFCOM 5000 firma jest w stanie mierzyć chropowatości nie przekraczające 0,1 mikrometra. W przypadku jakichkolwiek problemów technicy odpowiedzialni za pomiary mogą skontaktować się z całodobowym wsparciem firmy ZEISS w Polsce, które znajduje się zaledwie 50 km od ich zakładu.

Korzyści: Niezawodne pomiary przez całą dobę

Dzięki niezawodnym i precyzyjnym systemom pomiarowym oraz całodobowemu wsparciu ZEISS Dział Kontroli Jakości TRW może swobodnie pracować przez 24 godziny na dobę. Dotychczasowe dobre doświadczenia sprawiły, że niedawno firma zamówiła kolejny współrzędnościowy system pomiarowy ZEISS PRISMO ultra. „Nasz proces pomiaru jest częścią procesu produkcji” – wyjaśnia Tomasz Wadon, kierujący laboratorium pomiarowym w Bielsku-Białej – „Dlatego też niezawodność maszyn pomiarowych jest kluczowa”.

About the company

TRW Automotive to producent układów hamulcowych, kierowniczych i zawieszenia, a także systemów ochrony pasażerów i podzespołów elektronicznych do samochodów. Jako jeden z największych dostawców dla branży motoryzacyjnej firma dostarcza części do około 250 modeli pojazdów ponad 40 producentów. W Polsce pracuje 5000 z 65 000 pracowników firmy, z czego 1000 zajmuje się produkcją układów kierowniczych w zakładach w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach.