Technologia w pionierskich projektach

Pomyślna zamiana specjalistycznych przyrządów do pomiaru kół zębatych ma maszyny CMM

Ludzkość poszukuje nowych sposobów produkowania energii i optymalizacji wydajności, koła zębate muszą spełniać maksymalne wymagania tej produkcji. Z tego też powodu firma Zahnradfabrik Wittmann używa współrzędnościowej maszyny pomiarowej firmy ZEISS do pomiaru detali z dokładnością do jednego mikrometra.

O kliencie

Koła przekładni od tysiącleci wykorzystywane są w swej najprostszej formie do przenoszenia sił i przekształcania energii w ruch. W dzisiejszych czasach pełnią kluczową rolę w mechanizmach napędowych maszyn i pojazdów. Wysoka jakość przekładni gwarantuje wykonywanie tych zadań przy minimalnych stratach i zużyciu. W firmie Zahnradfabrik Wittmann GmbH jakość ma najwyższy priorytet. Dr Oliver Mager, kierownik wyższego szczebla w firmie, podkreśla, że „zamówienia od klientów to nie ulice o ruchu jednokierunkowym. Jesteśmy zainteresowani długofalowym partnerstwem.” Klienci firmy Wittmann działają w wielu sektorach: produkcji przekładni, budowy maszyn, konstrukcji urządzeń specjalnych, kolejnictwie, technologii energetycznej i w sektorze turbin wiatrowych. Jako kontraktowy producent kół przekładni firma wytwarza koła zębate walcowe o zębach prostych lub ukośnych, koła zębate stożkowe, koła łańcuchowe, koła do przekładni z pasem zębatym i wały z kołem zębatym w modułach od 1 do 36. Dziewięćdziesiąt procent partii obejmuje od 10 do 100 sztuk. Od czasu do czasu firma proszona jest o dostarczenie pojedynczych części, prototypów i zamówień seryjnych obejmujących od 1 000 do 10 000 sztuk. Kontroli poddawane są pojedyncze sztuki i całe partie. Przekładnie muszą sprostać wyjątkowym wymaganiom, co odzwierciedlają wymogi podane w normie DIN dla klasy dokładności 6 i wyższych.

Przejście do współrzędnościowej technologii pomiarowej 3D

Kilka wydarzeń doprowadziło do tego, że w 2009 r. firma Wittmann zastąpiła specjalistyczne przyrządy do pomiaru kół zębatych współrzędnościową technologią pomiarową 3D. Jest to jedyny sposób sprostania stale zmieniającym się potrzebom rynku, jak również bezproblemowe dokumentowanie wszystkich kontrolowanych parametrów, pozwalające na wyeliminowanie ryzyka odpowiedzialności. Dokumentacja cyfrowa części mierzonej to usługa, której klienci coraz częściej wymagają. Zanim zainstalowano współrzędnościową maszynę pomiarową ZEISS, używane były specjalistyczne przyrządy do pomiaru kół zębatych. „U podstaw decyzji zakupu współrzędnościowej maszyny pomiarowej leżały rosnące wymagania klientów dotyczące optymalnego zapewnienia jakości; musieliśmy też coraz częściej mierzyć kształt i pozycję. Przy sprzęcie jaki posiadaliśmy możliwości te były bardzo ograniczone” — mówi dr Mager. Zakres pomiarowy posiadanego sprzętu był również ograniczony do 700 mm. Maszyna pomiarowa MMZ T i pakiety oprogramowania ZEISS są dokładnie tym, czego potrzebowaliśmy, aby sprostać tym nowym wyzwaniom: kontrolować przekładnie oraz kształt i pozycję przy jednym ustawieniu tj. wykonywać pomiary uniwersalne. Rzeczą szczególnie ważną i nieosiągalną w przeszłości jest możliwość bezproblemowego zewnętrznego dokumentowania wyników pomiarów dużych części. Pomiary można przygotować offline za pomocą oprogramowania pomiarowego CALYPSO z opcją GEAR PRO. Podczas programowania offline maszyna CMM nie stoi bezczynna. Kopia zapasowa planu pomiarowego i raportu jest automatycznie zapisywana na serwerze.

Najważniejszym elementem maszyny jest zintegrowany stół obrotowy. Jego specjalne położenie umożliwia pomiar kół zębatych o średnicy do 1 500 mm i wadze całkowitej do dwóch ton. Należy również podkreślić nową koncepcję klimatyzacji — wentylacji warstwowej dla laboratorium pomiarowego DIN klasy jakości 3.
Dr Oliver Mager, który opisuje firmę Wittmann jako „kombinację innowacyjnego niemieckiego majsterkowicza z wyjątkowym rzemiosłem”, podsumowuje: „wszystkie nasze pomysły, życzenia i wymogi zostały zrealizowane. Wszyscy pracowali wspólnie.”

O firmie

Firma Zahnradfabrik Wittmann GmbH ma siedzibę w Uhingen w Niemczech. Została założona w 1955 r. jako firma rodzinna. Specjalizuje się w całościowej produkcji wysokiej jakości niestandardowych elementów przekładni. Zgodnie ze swoim motto — Jakość nas wyróżnia — firma Zahnradfabirk Wittmann oferuje klientom fachową wiedzę i innowacyjne technologie w pełnym zakresie łańcucha produkcji.