Doskonałe wyroby z tworzyw sztucznych

Maszyna O-INSPECT kontroluje ołówki kosmetyczne w firmie Schwan Cosmetics

Kosmetyki są artykułami bardzo pożądanymi od czasów starożytnego Egiptu. Te często wartościowe substancje muszą być zapakowane w możliwie jak najbardziej bezpieczny i estetyczny sposób. Firma Schwan Cosmetics Kunststofftechnik GmbH & Co. KG specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy rozwiązań opakowaniowych z tworzywa sztucznego. Stykowo-optyczna współrzędnościowa maszyna pomiarowa O-INSPECT firmy ZEISS w sposób rzetelny i dokładny kontroluje te części.

Grupa Schwan-STABILO jest znana wielu osobom jako producent artykułów piśmienniczych. Dużo mniej znany jest fakt, że Schwan-STABILO Cosmetics produkuje różnorodne ołówki kosmetyczne na potrzeby wielu dobrze znanych międzynarodowych firm kosmetycznych. Nowa hala produkcyjna Schwan-STABILO Cosmetics do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych została oddana do użytku na początku 2009 roku w Weissenburgu.

Wymóg: technika multisensorowa

Podczas powstawania budynku produkcyjno-administracyjnego w Weissenburgu firma pragnęła również zreorganizować proces zapewnienia jakości i wprowadzić najnowocześniejsze maszyny. Optyczna maszyna pomiarowa używana do początkowego próbkowania oraz stykowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa ECLIPSE firmy ZEISS używana do wytwarzania narzędzi, były w stanie wykonać wymagane pomiary albo metodą optyczną, albo stykową. Günter Lurz, nowy prezes, oraz jego pracownik odpowiedzialny za zapewnienie jakości – Markus Meier, szybko zdali sobie sprawę, że tylko stykowo-optyczna maszyna pomiarowa będzie w stanie zaspokoić bieżące i przyszłe potrzeby firmy.

Proces formowania wtryskowego

Liczba detali produkowanych w czasie każdej procedury formowania wtryskowego znacznie się zwiększyła, szczególnie poprzez wykorzystanie form wielokrotnych. Formy wielokrotne to często idealne rozwiązanie, kiedy w przypadku tanich elementów istnieje konieczność uzyskania dużego wolumenu produkcji. Formy wielokrotne oznaczają, że w jednym cyklu można wytworzyć wiele identycznych produktów. W firmie Schwan Cosmetics Kunststofftechnik metoda ta jest stosowana do formowania nawet 32 części na raz, co daje ponad 380 milionów części z tworzywa sztucznego rocznie.

Różne materiały

Klienci wymagają obecnie również szerokiej gamy kolorów i rodzajów powierzchni. Zastosowanie różnych kolorów stanowi w produkcji części z tworzywa sztucznego szczególne wyzwanie.
Do wytwarzania części wielobarwnych firma wykorzystuje przede wszystkim tworzywa sztuczne, takie jak kopolimer akrylonitrylowo-butadienowo-styrenowy (ABS) i polipropylen (PP). Części funkcjonalne są wykonywane z poliformaldehydu (POM). Aby zapewnić funkcjonalność ołówka kosmetycznego, pojedyncze części z tworzywa sztucznego muszą być wytworzone z zachowaniem bardzo dokładnych tolerancji wymiarowych o wartości 0,02 mm. Przestrzeganie tolerancji dla wszystkich tych elementów jest kwestią podstawową. Należy zagwarantować ich funkcjonalność w każdym momencie, w różnych warunkach. Na przykład, jeżeli klientka chce użyć pomadki do ust, zatyczka pomadki musi się za każdym razem otworzyć, a kolorowy wkład bezproblemowo wysunąć. Jakość niezawodnego działania określa wymagana siła zdejmowania lub moment obrotowy.

Właściwe rozwiązanie

Wymagania dotyczące maszyny pomiarowej muszą przewidzieć również przyszłe jej zastosowania. Musi szybko podawać wyniki, być łatwa w użyciu i odpowiadać różnym wymogom pomiarowym. Firma postanowiła w końcu kupić maszynę O-INSPECT firmy ZEISS. Wynikało to również z elastycznej reakcji producenta maszyny pomiarowej na wymaganie, by była ona wyposażona w obrotowy stół. W ramach pilotażowego zamówienia po raz pierwszy dostarczono obrotowy stół do maszyny O-INSPECT. Całościowa metoda stosowana w oprogramowaniu pomiarowym CALYPSO, łącząca przyjazne dla użytkownika pomiary optyczne i stykowe w jednym interfejsie, odegrała również kluczową rolę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

O firmie

Już piąte pokolenie prowadzi obecnie założoną w 1855 roku firmę Schwan-STABILO. Wraz z pierwszym ołówkiem do brwi wyprodukowanym w 1927 r., fachowa wiedza firmy na temat artykułów piśmienniczych znalazła zastosowanie w zupełnie nowej branży — kosmetyce. Firma odpowiedziała na rosnące wymagania związane z technologią tworzyw sztucznych, zakładając Schwan Cosmetics Kunststofftechnik GmbH & Co. KG w 2009 r. w Weissenburgu w Niemczech. Zatrudniająca 90 osób firma produkuje wypracowane pojemniki z tworzywa sztucznego do artykułów kosmetycznych oraz rozwija know-how.