Urządzenie nawigacyjne pokazuje drogę, natomiast podgrzewane siedzenia zapewniają komfort: elektronika w samochodach nie jest już żadnym luksusem. Jednak, aby zmalało zużycie paliwa, źródła energii elektrycznej muszą być bardziej wydajne. Zapewniają to rdzenie tworników z fabryki Robert Bosch GmbH w Stuttgarcie. Obecnie Bosch bazuje na współrzędnościowej maszynie pomiarowej DuraMax produkcji ZEISS, która gwarantuje zoptymalizowanie jakości produkcji.
Mówiąc prostymi słowami, rdzeń twornika to metalowy element wielkości pięści z sześcioma lub ośmioma haczykowatymi zębami skierowanymi ku górze i otworem w środku. Jest to kluczowa część alternatora, czyli generatora dostarczającego energię elektryczną w praktycznie każdym pojeździe silnikowym. Niestety, właściwie nie ma w nim żadnej prostej powierzchni, żadnego symetrycznego zęba, a prostopadłe krawędzie występują rzadko. Jest to wyzwanie dla Działu Kontroli Jakości: w przeszłości podczas pomiarów używano do 10 różnych urządzeń pomiarowych. Losowe pomiary były czasochłonne i podatne na błędy. Największy problem uwidocznił się przy okazji ostatniej generacji rdzeni twornika opracowywanych w firmie Bosch, które będą dostarczać do 30% więcej energii: detale są tak ukształtowane, że wielu elementów nie można nawet skontrolować za pomocą sprzętu do pomiarów manualnych.
Obecnie dwie maszyny pomiarowe DuraMax firmy ZEISS zapewniają uzyskiwanie maksymalnej jakości. „Bez tych maszyn nie bylibyśmy w stanie zmierzyć nowego rdzenia twornika” — podkreśla Uwe Kasten z Działu Opracowania Metodologii Metrologicznej w firmie Bosch. „Kiedy maszyna ta została w 2008 r. pokazana na targach Control Show, wiedzieliśmy, że jest dokładnie tym, czego szukamy.” Solidna maszyna do wykorzystania na wydziale produkcyjnym, ekonomiczna i o dokładności wystarczającej do spełnienia wymaganych tolerancji. Po porównaniu ofert różnych dostawców i wykonaniu licznych pomiarów próbnych, w listopadzie 2008 r. firma Bosch zainwestowała w dwie maszyny DuraMax: jedna przeznaczona jest do produkcji rdzeni twornika, a druga do wytwarzania narzędzi do wstępnej kontroli dziurkarek i noży kształtowych.
Produkcja nie została jeszcze całkowicie przestawiona na pomiary seryjne za pomocą współrzędnościowej maszyny pomiarowej, jednak jej potencjał na wydziale produkcyjnym jest już wyraźnie widoczny: wyniki pomiarów są dostępne w ciągu zaledwie sześciu minut, a nie po upływie połowy dnia. Pracownicy mogą rzetelnie sprawdzić każdy z 37 typów rdzenia twornika — nawet te najnowsze. Poza tym prawie zupełnie wyeliminowano wpływ operatora; w procesie pomiarowym pracownicy nie są nawet potrzebni, zatem mają czas na wykonywanie innych zadań. Uwe Kasten jest bardziej niż zadowolony. Chętnie rozszerzyłby współpracę z firmą ZEISS w przyszłości, np. organizując dzień użytkownika oprogramowania CALYPSO, który objąłby wszystkie zakłady Robert Bosch GmbH.
Fabryka Robert Bosch GmbH w Stuttgarcie produkuje rocznie 16,5 miliona rdzeni tworników. Są dostarczane do wszystkich fabryk generatorów firmy Bosch na świecie, gdzie montuje się je w alternatorach. Fabryka w Stuttgarcie jest odpowiedzialna za produkcję rdzeni tworników od ponad czterech dekad. Inne sfery produkcji alternatorów stopniowo przeniosły się za granicę — do Anglii, Hiszpanii, Brazylii, Południowej Afryki i Indii. Tylko rdzenie tworników są nadal produkowane w Stuttgarcie, ponieważ nie można było przenieść do innych zakładów zaawansowanej technologii przebijania otworów oraz związanego z nią wytwarzania narzędzi.