Zestawy do budowania układów trzpieni pomiarowych

Firma GM skraca czas projektowania i wytwarzania układów trzpieni pomiarowych o 40%

Centrum Odlewów Silnika i Przekładni GM od kilku lat z powodzeniem kontroluje produkowane przez siebie części, korzystając ze współrzędnościowych maszyn pomiarowych ZEISS. W ostatnim czasie firmie zależało na przyspieszeniu i globalizacji projektowania oraz produkcji niestandardowych układów trzpieni pomiarowych używanych na maszynach CMM związanych z nowym projektem obejmującym wszystkie zakłady GM w Ameryce Północnej. Korzystając z Kreatora układu trzpieni i nowych części ThermoFit Pro produkcji ZEISS, firma GM wkroczyła w nową erę budowy zaawansowanych układów trzpieni pomiarowych z wykorzystaniem symulatora.

Wyzwanie: potrzeba większej kontroli nad projektowaniem oprzyrządowania

Grupa pracowników zajmujących się maszynami CMM i projektowaniem sprawdzianów w Centrum Odlewów Silnika i Przekładni to scentralizowany zespół około 10 programistów CMM i inżynierów odpowiedzialnych za obsługę wszystkich północnoamerykańskich laboratoriów kontroli jakości kolejnej generacji 4-cylindrowych silników V8. Do realizacji tego projektu dedykowanych jest prawie 150 maszyn CMM firmy ZEISS, głównie ACCURA i PRISMO, w różnych zakładach produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Zespół projektuje zestawy trzpieni pomiarowych do maszyn CMM i pisze programy pomiarowe dla nowego projektu. Celem wdrożenia było uzyskanie większej kontroli nad odtwarzalnością części we wszystkich zakładach, ograniczenie prac projektowych związanych z oprzyrządowaniem oraz proste i szybkie modyfikacje oprzyrządowania w wypadku zmiany produktu.

Rozwiązanie: elastyczne podejście do budowy układów trzpieni i symulacje tych układów

Przedstawiciele firmy Carl Zeiss 3D Automation, będącej częścią Działu Metrologii ZEISS, po raz pierwszy odwiedzili Centrum Odlewów Silnika i Przekładni firmy GM w 2010 r., wprowadzając nowe przedłużki do trzpieni pomiarowych z obrotowym systemem połączeń. Firmie GM spodobała się stabilność termiczna przedłużek i ich grafitowa konstrukcja, jednak zależało jej na zastosowaniu stale obrobionych przedłużek zapewniających większą kontrolę w odległych laboratoriach kontrolnych. Potrzebna też była możliwość wymiany poszczególnych składników w razie konieczności zmiany konfiguracji układu trzpieni. W przypadku tego projektu nowej generacji, zakupione przez firmę maszyny CMM przeznaczone były dla cyklu życia danej części. Ponieważ mógł on wynieść 5, 10 lub więcej lat (w zależności od linii produktowej), firma potrzebowała trwałych systemów trzpieni, które można by było wykorzystać ponownie po zakończeniu projektu. W wyniku współpracy z firmą GM i testowania próbnego oprzyrządowania do budowy trzpieni, firma Carl Zeiss 3D Automation zakończyła opracowanie nowego rozwiązania do konstruowania układów trzpieni ThermoFit Pro i wprowadziła je na rynek w 2011 r.

W Centrum Odlewów Silnika i Przekładni firmy GM zaczęto wykorzystywać pierwsze moduły ThermoFit Pro już w czerwcu 2011 r. Nowy asortyment wyrobów umożliwia firmie GM budowanie nawet najbardziej złożonych układów trzpieni za pomocą symulatora trzpieni CALYPSO bez konieczności typowego projektowania niestandardowych zestawów w programie CAD. Generyczne elementy kątowe można modyfikować za pomocą oprogramowania, uzyskując wymagany kąt przez prosty wybór odpowiednich wartości. Potem elementy kątowe są szybko wytwarzane z półobrobionych części. Gotowe elementy kątowe mogą zostać poddane obróbce przez firmę ZEISS lub przez własny warsztat narzędziowy, ponieważ detale półobrobione są dostępne na składzie. Każdej sztuce nadawany jest numer detalu ZEISS ułatwiający dokumentację i ponowne składanie zamówień.

Do takiego konstruowania układów nie jest potrzebny inżynier projektujący w programie CAD ani rysunki. Wszystkie czynności mogą zostać wykonane przez wdrożeniowców za pomocą Kreatora Układu Trzpieni. „Jestem pod ogromnym wrażeniem symulacji CALYPSO i Kreatora Układu Trzpieni wykorzystujących moduły ThermoFit Pro” — mówi Craig Wegienka, Starszy Inżynier Produkcji w Centrum Odlewów Silnika i Przekładni firmy GM. „Za pomocą Kreatora Układu Trzpieni udało mi się utworzyć cały zestaw elementów kątowych i zestawów trzpieni na potrzeby naszego projektu. W celu sprawdzenia układów trzpieni przeprowadzałem symulację konfiguracji każdej głowicy w programie CALYPSO. Symulacja wykazała, że całe oprzyrządowanie będzie działać prawidłowo.”

Korzyść: skrócenie czasu projektowania i wytwarzania układów trzpieni

„Wszystkie te opcje i łatwość ich wykorzystania powodują, że czas projektowania i wytwarzania oprzyrządowania skraca się o około 40%” — twierdzi Craig — „Oszczędzamy czas, ale również pieniądze, ponieważ nie musimy wyrzucać trzpieni, kiedy wprowadzamy zmiany.”

Firma GM musi zagwarantować powtarzalność swoich wyrobów poprzez uzyskanie takiej samej jakości — bez względu na to, czy detale pochodzą z zakładu w Bangalore, Szanghaju, Detroit czy Sao Paolo. Jest to duże wyzwanie, ponieważ nierówny poziom umiejętności pracowników lub dostępność części zamiennych mogą powodować opóźnienia w produkcji. Zmiany konstrukcji wyrobu wymagają modyfikacji oprogramowania i narzędzi głowicy oraz wprowadzenia zmian w dokumentacji. Firma GM może teraz polegać na modułach ThermoFit Pro i Kreatorze układu trzpieni CALYPSO. Dzięki nim programy kontroli jakości są wdrażane globalnie, skraca się czas wprowadzania wyrobów na rynek, a jednocześnie zakłady szybko dostosowują produkcję do wszelkich zmian w wyrobach.

O firmie

Centrum Odlewów Silnika i Przekładni firmy GM zlokalizowane w Pontiac w stanie Michigan kontroluje części za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych ZEISS; wdrożyło też globalne procesy projektowania i wytwarzania niestandardowych układów trzpieni używanych w projekcie obejmującym wszystkie zakłady w Ameryce Północnej.