Wyścig z czasem

Dostawca części dla sportów motorowych skraca czas pomiarów na linii produkcyjnej dzięki technologii pomiarowej ZEISS

Wyścigi stawiają wysokie wymagania przed producentami silników – również w odniesieniu do technologii pomiarowych. Firma Pankl Racing Systems w swoim zakładzie w Bruck zastąpiła z tego powodu prawie wszystkie ręczne urządzenia pomiarowe maszynami pomiarowymi firmy ZEISS i zaoszczędziła nawet 80 procent czasu przeznaczanego na pomiary.

Wyzwanie: wysokie wymagania, skomplikowane pomiary

„Lżejsze, bardziej niezawodne i w lepszej jakości“ – Mario Pichler, szef Działu Zapewnienia Jakości w firmie Pankl Engine Systems, tymi słowami opisuje stale rosnące wymagania zespołów Formuły 1 stawiane komponentom silników. Inżynierowie w firmie Pankl zajmują się zatem projektowaniem części, które byłyby jak najlżejsze, a jednocześnie wytrzymywały ekstremalne siły oddziałujące na torze: „Często istnieje tylko cienka granica pomiędzy wagą a trwałością“ – mówi Pichler.
Aby móc przekraczać granice technologiczne, konieczne jest również dokonywanie licznych pomiarów, choćby podczas procesu produkcyjnego. Firma Pankl do niedawna używała głównie ręcznych urządzeń pomiarowych do tych pomiarów na linii produkcyjnej. „Kosztowało to wiele czasu i było w znacznym stopniu zależne od umiejętności pracowników“ – przypomina Pichler.

Rozwiązanie: automatyzacja pomiarów na linii produkcyjnej

Mając na uwadze swój główny cel, czyli przyspieszenie procesów pomiarów na linii produkcyjnej i ich odtwarzalność, firma Pankl zdecydowała się na wypróbowanie współrzędnościowej maszyny pomiarowej DuraMax 3D firmy ZEISS. Ta kompaktowa maszyna pomiarowa jest odporna na wibracje mechaniczne i wahania temperatury, co sprawia, że jest idealna do stosowania w środowisku produkcyjnym. Inżynierowie metrolodzy znali już wcześniej oprogramowanie pomiarowe ZEISS CALYPSO.
„Maszyna ZEISS DuraMax była dla nas po prostu najłatwiejszą i najszybszą opcją, umożliwiającą natychmiastowe rozpoczęcie pracy“ – mówi Pichler. Technicy zajmujący się pomiarami przenieśli dotychczas stosowane programy pomiarowe na nową maszynę i możliwe było natychmiastowe rozpoczęcie pomiarów pierwszych elementów obrabianych i przebiegów testowych. „Po dwóch tygodniach nie chcieli się już rozstać z maszyną pomiarową. Decyzja zapadła: zatrzymujemy ją.“ – opowiada Pichler.

Korzyści: skrócenie czasu pomiarów o 80 procent

Dzięki współrzędnościowej maszynie pomiarowej ZEISS DuraMax firma Pankl może skrócić czasy pomiarów nawet o 80 procent. Przykład: frezowanie konturów na korbowodzie Zgodnie z raportem testowym konieczny jest pomiar około 80 elementów. Przed wprowadzeniem ZEISS DuraMax pracownicy potrzebowali godziny i 20 minut na wykonanie tego zadania. Obecnie element obrabiany mocowany jest na maszynie ZEISS DuraMax, która następnie dokonuje wszystkie wymagane pomiary w zaledwie 15 minut. W odniesieniu do wielu etapów procesu i początkowych kontroli wyrywkowych powoduje to znaczne oszczędności na poziomie produkcji dla firmy Pankl.
Wprowadzenie maszyny ZEISS DuraMax miało też inne korzyści: ponieważ maszynę pomiarową można stosować bezpośrednio w środowisku produkcyjnym, firma Pankl otrzymuje wysoki stopień pewności co do jakości swoich produktów już na wczesnym etapie produkcji. Od tego czasu firma Pankl zakupiła cztery takie kompaktowe maszyny pomiarowe.