Sprawianie, że niewidoczne staje się widoczne

Tomografia komputerowa w Centrum Innowacji Jakości P&G
w firmie BRAUN w Kronberg w Niemczech

Artykuły codziennego użytku, takie jak szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia, muszą spełniać coraz wyższe wymagania dotyczące wyglądu ale i jakości. Krótsze okresy eksploatacji produktów stawiają wysokie wymogi procesom projektowania, przygotowania do produkcji i produkcji. Firma Procter & Gamble (do której należy Braun®) przy opracowywaniu wysokiej jakości produktów do masowej produkcji w krótkim czasie polega na metrotomografii® firmy ZEISS.

O kliencie

Poza atrakcyjnym wyglądem należy jeszcze wspomnieć, że nowoczesne produkty są często montowane z komponentów wykonanych z różnych materiałów. Głównym wyzwaniem związanym z zaprojektowaniem produktu jest sprawienie, by pojedyncze części o skomplikowanym kształcie idealnie do siebie pasowały. Każdy klient ocenia jakość powierzchni i docenia doskonałą funkcjonalność produktu przy jego zakupie.

Produkcję poszczególnych elementów liczy się w milionach egzemplarzy. Kiedy części są już w produkcji, korygowanie ich konstrukcji lub wad procesu jest bardzo kosztowne. Dlatego niezwykle istotne jest wykorzystanie techniki pomiarowej podczas etapu projektowania i prototypowania produktu, aby przenieść wyroby do produkcji masowej, spełniając wymagania dotyczące jakości. Centrum Innowacji Jakości P&G w Kronbergu w Niemczech gwarantuje, że proces ten będzie przebiegał możliwie najpłynniej.

Optymalizacja jakości

W proces rozwoju produktu zaangażowany jest również Dział Pomiarów Długości. Centrum Innowacji Jakości potrzebowało rozwiązania, które jeszcze bardziej podwyższyłoby jakość produktów i zoptymalizowało proces przygotowania wyrobów i współpracę między różnymi działami. Części o skomplikowanych kształtach sprawiały, że ich pomiary z wykorzystaniem istniejącej techniki pomiarowej były coraz trudniejsze. Potrzebne było takie rozwiązanie, które pozwoliłoby uzyskać jak najszybciej jak najwięcej informacji o trwałości wymiarowej i jakości detali. W procedurach wykorzystujących stykową lub optyczną technikę pomiarową nie można zmierzyć złożonej wewnętrznej geometrii i skomplikowanych kształtów powierzchni lub przeanalizować chropowatości detali, nie niszcząc ich. Odpowiedzią na to wyzwanie był nowy produkt ZEISS: metrotomografia® — połączenie tomografii komputerowej i metrologii. Tomograf komputerowy METROTOM® 1500 firmy ZEISS znajduje się w Centrum Innowacji Jakości P&G od lutego 2008 r. W ten sposób P&G stało się jednym z pierwszych klientów, którzy kupili METROTOM. „Znacznie ułatwiły nam decyzję dobre doświadczenia ze współrzędnościowymi maszynami pomiarowymi ZEISS i wyjątkowa koncepcja urządzenia METROTOM” — relacjonuje menadżer projektu tomografii komputerowej, Jochen Maass — „i nie zawiedliśmy się: wdrożenie nowej technologii okazało się sukcesem.”

Zajrzenie do środka

Metrotomografia jest idealną metodą pomiaru spełniającą wymogi P&G: szybko i wydajnie generującą bardzo dokładne dane pomiarowe skomplikowanych detali 3D. Ale to jeszcze nie wszystko. Technika tomografii komputerowej umożliwia zajrzenie do wnętrza gotowych produktów i znalezienie wtrąceń w strukturze elementów. „W przeszłości było to bardzo trudne.” — wyjaśnia Maass — „Detale trzeba było pokrywać żywicą, a potem ciąć na kawałki, plaster po plastrze.” Jednak często niemożliwe było określenie przyczyn wady materiału. Uszkodzenie nierzadko zlokalizowane było na przecinanym fragmencie materiału. Dzięki metodom analizy METROTOMu te czasochłonne i skomplikowane procedury nie są już konieczne. Produkt jest w krótkim czasie poddawany tomografii, a wyniki można ocenić w postaci graficznej na modelu przestrzennym. Urządzenie METROTOM można również wykorzystywać do kontroli montażu. Jeżeli jakieś urządzenie ma wadę, metrotomografia pozwala szybko zlokalizować jego przyczynę. Dane z obrazu 3D dostarczają wielu informacji i są dostępne dla wszystkich osób zaangażowanych w proces opracowania produktu. Po wykonaniu pomiaru dane są przez wiele lat dostępne do dodatkowych kontroli i analiz.

Nieznane możliwości

Ten nieznany wcześniej system znacznie zwiększył możliwości kontroli w dziale metrologicznym firmy. Pracownicy działów projektowego, rozwoju i produkcji odwiedzają teraz często techników zajmujących się pomiarami w Centrum Innowacji Jakości i entuzjastycznie wykorzystują to wszystko, co oferuje tomograf komputerowy.

O firmie

Braun to dobrze znany producent golarek elektrycznych, szczoteczek do zębów i sprzętu gospodarstwa domowego. Jest częścią światowej korporacji Procter & Gamble. Firma P&G jest obecna w Niemczech od
1960 r. w około 20 placówkach obejmujących trzy centra innowacji zatrudniające około 1 000 osób zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi. P&G na całym świecie zatrudnia około 138 tys. osób w ponad 80 krajach, z czego 15 tys. — w Niemczech. Dzięki temu Niemcy są największą lokalizacją P&G poza Stanami Zjednoczonymi. Firma chlubi się jednym z najsilniejszych portfolio sprawdzonych wysokojakościowych i wiodących marek obejmujących Pampers®, Pringles®, Lenor®, Oral-B®, Duracell®, Wella®, Head & Shoulders®, Gillette® i Braun®.