Właściwa dawka

Przełom w zapewnianiu jakości w MeadWestvaco Calmar

Malutkie pompy z tworzywa sztucznego, równo odmierzające leki, gwarantują prawidłową dawkę każdego lekarstwa. Firma MeadWestvaco Calmar GmbH, wiodący producent takich dozowników przygotowuje się do wykonania kluczowego kroku w rozwoju kontroli jakości. Początkowa kontrola części zajmować będzie wkrótce tylko kilka dni, a nie kilka tygodni — wszystko to dzięki tomografowi komputerowemu MATROTOM 800.

Wyzwanie: ukryte detale

Niewielkie dozowniki z tworzywa sztucznego wytwarzane przez firmę MeadWestvaco z Hemer w Niemczech składają się nawet z 12 elementów. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że ich działanie jest niezwykle skomplikowane. Kluczowym kryterium oceny jest tu wydajność: jaka ilość płynu jest wyrzucana przy każdym naciśnięciu? Producenci uzyskują odpowiednią dawkę tylko wtedy, gdy elementy są doskonale dopasowane: tolerancje wynoszą zwykle kilka setnych milimetra. Wymagania w przemyśle medycznym są wyjątkowo surowe.

Dotychczas w firmie MeadWestvaco do kontroli jakości używano tradycyjnych optycznych i stykowych maszyn pomiarowych. Proces ten był jednak bardzo czasochłonny i generował błędy, w szczególności dlatego, że niektóre wady produktów były ukryte. Pracownicy musieli zniszczyć dany element, aby do nich dotrzeć. W rezultacie łatwo popełniano błędy, ponieważ w trakcie tych czynności materiał ulegał deformacji.

Rozwiązanie: promienie rentgenowskie

Aby udoskonalić i przyspieszyć procedury zapewniania jakości, firma MeadWestvaco Calmar zainwestowała w maszynę METROTOM 800 wyprodukowaną przez ZEISS. Ten tomograf komputerowy prześwietla malutkie detale z tworzywa sztucznego ze wszystkich stron i generuje obraz 3D przedstawiający wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne wymiary. Kolorowy model 3D wyświetlany na monitorze umożliwia technikom natychmiastową identyfikację wymiarów wykraczających poza wartość tolerancji.

Korzyść: szybciej uzyskiwane, rzetelniejsze wyniki pomiarów

Pracownicy ciągle zapoznają się z nowym sprzętem kontrolnym, jednak już są bardzo zadowoleni z pierwszych testów. „Poza szybszym wykonywaniem pomiarów, rzetelność wyników znacznie wzrośnie, ponieważ nie trzeba już niszczyć mierzonych części” — wyjaśnia Lahmer. Jest pewien, że w jego dziale tomografia będzie wkrótce stosowana przy wszystkich pomiarach kontrolnych: „Zamiast czekać przez dwa tygodnie na raport z testów, dostarczymy go w dwa dni.”

O firmie

Firma MeadWestvaco Calmar GmbH w Hemer w Niemczech jest jednym z wiodących producentów rozpylaczy i systemów dozujących do zastosowań w branży chemicznej, kosmetycznej i farmaceutycznej oraz w gospodarstwie domowym. Listę klientów firmy MeadWestvaco Calmar czyta się jak „Who is who” w przedsiębiorstwach wielonarodowych. Największym rynkiem zbytu dla malutkich pomp z tworzywa sztucznego są zastosowania medyczne. MeadWestvaco Calmar GmbH to filia amerykańskiego producenta opakowań MeadWestvaco.