Pomiary kół zębatych

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS i oprogramowanie ZEISS GEAR PRO umożliwiają pomiary i ocenę wszystkich typów kół zębatych o średnicy zewnętrznej do 3 metrów i wadze do 16 ton.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w pomiarach kół zębatych zapewniamy profesjonalne wsparcie w różnorodnych zadaniach pomiarowych - znajdziemy właściwą procedurę pomiarową dla każdego z Państwa zastosowań.
W zależności od potrzeb pomiary kół zębatych mogą być wykonane z zastosowaniem stołu obrotowego lub bez stołu z zastosowaniem gwieździstego układu trzpieni.

Ocena kół zębatych może być przeprowadzona zgodnie z międzynarodowymi lub krajowymi normami (DIN, ISO, AGMA i JIS) lub tolerancjami zdefiniowanymi przez użytkownika.

Przy wykorzystaniu modelu CAD, możliwe jest również wykorzystanie tomografów komputerowychMETRONOM, co umożliwia porównanie danych nominalnych z rzeczywistymi. Jest to szczególnie przydatne w pomiarach kół wykonanych z tworzyw sztucznych.

Walcowe koła zębate

Moduł INVOLUTE umożliwia pomary kół walcowych o zębach prostych i skośnych oraz wielowypusty o zarysie ewolwentowym lub prostym. Możliwe są pomiary uzębienia zewnętrznego lub wewnętrznego. Oprogramowanie umożliwia ocenę baryłkowatości i profili specjalnych. Można również dokonać pomiaru kół typu beveloid.

Stożkowe koła zębate o zębach prostych i łukowych

Moduł GEAR PRO bevel umożliwia pomiary kół stożkowych o zębatych prostych i łukowych. Możliwe są pomiary zębników i kół talerzowych. Dane nominalne mogą pochodzić z typowych formatów przemysłowych, takich jak Gleason (GAGE) lub Klingenberg (KIMOS); można je również importować z modelu CAD. Jeżeli nie ma danych nominalnych, można zastosować metodę digitalizacji koła wzorcowego.

Ślimak

Moduł WORM umożliwia pomiary i ocenę zgodnie z normami wszystkich typowych profili ślimaka, takich jak ZI, ZA, ZN i ZK.

Rotor

Służy do pomiarów wirników sprężarek śrubowych: męskich, żeńskich oraz prostych. Dane nominalne do pomiaru można dostarczyć w postaci przekroju poprzecznego lub modelu CAD.

Frezy ślimakowe

Ta opcja umożliwia pomiary frezów ślimakowych jedno lub wielozwojnych. Obsługiwane są frezy ślimakowe o pełnym profilu, blokowe lub z płytkami. Można również zmierzyć frezy ślimakowe o geometrii stycznej.