Idealne widzenie podczas jazdy na rowerze: jakie soczewki są najlepsze dla rowerzystów?

Szybkość, zmienne warunki oświetleniowe oraz unoszące się cząsteczki kurzu i pyłu stawiają szczególne wyzwania przed okularami do jazdy rowerem: poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od LEPSZY WZROK.

Niezależnie od tego, czy jeżdżą Państwo na rowerze zawodowo czy rekreacyjnie, dobra para okularów jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Szybkość, często zmieniające się warunki oświetleniowe od jasnego słońca po migające światła i cień, owady, kurz i piasek -wszystko to powoduje, że okulary do jazdy na rowerze muszą być odpowiednie. LEPSZY WZROK pomoże Państwu dowiedzieć się, na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okularów do jazdy rowerem i jakie opcje są dostępne przy wyborze soczewek.

Okulary dla rowerzystów muszą być naprawdę uniwersalne - chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, pędem powietrza, owadami, pyłem, a nawet kurzem i piaskiem w powietrzu. A jednocześnie muszą być lekkie, a mostek i zauszniki muszą być wygodnie dopasowane pod kaskiem. Ponadto, podczas jazdy rowerem bardzo ważny jest wysoki kontrast oglądanych przedmiotów. Oko musi przystosowywać się do ciągle zmieniających się warunków oświetleniowych oraz gry światła i cienia. Co więcej, okulary muszą też zapewniać odpowiednią ochronę przed oślepianiem.

Soczewki okularowe dla rowerzystów

Obok dobrze dopasowanych, wytrzymałych ,o większej krzywiźnie bazowej oprawek, bardzo ważne są także soczewki. Muszą one zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV, wiatrem ,a ponadto muszą umożliwiać rowerzyście doskonałe widzenie drogi, czy to w jasnym świetle słońca, w cieniu czy też przy złej pogodzie. Firma Carl Zeiss utworzyła gamę soczewek oferujących rowerzystom zarówno bezkompromisowe widzenie, jak i duży jego komfort. Soczewki te zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby zmieniających się warunków oświetleniowych.

1. Soczewki polaryzacyjne

Szybkie i częste przechodzenie ze słońca do cienia jest męczące dla oczu. Gdy doda się do tego oślepienie i refleksy ,zagrożenia na drodze mogą być dostrzegane zbyt późno . Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi- czy to korekcyjne czy nie - zapewniają idealną ochronę przed oślepieniem. Dzięki temu widzą Państwo lepiej podczas jazdy rowerem i dzięki redukcji oślepienia mogą Państwo wcześniej określić ryzyko na drodze.

 

2. Soczewki o wyższej krzywiźnie bazowej

Krzywizna oprawek jest bardzo ważna. Okulary muszą być idealnie dopasowane do twarzy, aby chroniły oczy. Kluczowa jest też ostrość widzenia w pełnym zakresie pola widzenia, w szczególności, jeśli mają Państwo wadę wzroku. Dobre widzenie musi być zapewnione także w obszarach peryferyjnych soczewki . Wielu rowerzystów nosi pod swoimi okularami do uprawiania sportu soczewki kontaktowe. Jeżeli jednak pył lub piasek dostaną się za okulary i pod soczewki kontaktowe, może to spowodować poważny problem. Kiedyś, soczewki montowane w oprawkach o wyższych krzywiznach bazowych posiadały uciążliwe aberracje boczne. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii przy projektowaniu i produkcji soczewek ZEISS do opraw sportowych możemy zaoferować precyzyjne widzenie nawet w obszarach bocznych soczewki. Niezależnie od tego, czy potrzebują Państwo soczewek progresywnych czy jednoogniskowych, soczewki sportowe firmy ZEISS zapewniają koniec problemów z widzeniem bocznym, nawet przy większych wadach wzroku.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Najlepsze barwienia dla rowerzystów

Bursztynowe i różowe zabarwienia soczewek zwiększają ostrość widzenia i są zalecane do jazdy rowerem. Mają one efekt rozjaśniający i są idealne w warunkach słabego światła słonecznego lub jego braku. Gdy światło słoneczne jest słabe lub nie ma go wcale, ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie zabarwienia, które umożliwia szybkie i dokładne rozpoznawanie nawet najmniejszych szczegółów. Podczas wybierania barwienia w okularach do jazdy rowerem, proszę upewnić się, że nie wybierają Państwo zbyt ciemnego wariantu, ponieważ w trakcie jazdy będą Państwo szybko zmieniali miejsce jazdy z nasłonecznionych odcinków na zacienione obszary Odradzamy raczej rowerzystom soczewki samoprzyciemniające się, jako że pomimo doskonałych charakterystyk współczesnych soczewek samoprzyciemniających się, rozjaśniają się one jednak zbyt wolno, jeśli chodzi o szybką jazdę rowerem.

Szare barwienie soczewek, choć mniej skuteczne, także jest polecane do jazdy rowerem. Redukują one oślepiające światło, a kolory są widziane w swojej rzeczywistej postaci. Oferują dobre widzenie, nawet w jasnym świetle słonecznym.

W naszej atmosferze dominuje światło niebieskie i nasza zdolność postrzegania kontrastu jest w związku z tym ograniczona. Żółte zabarwienie soczewek filtruje światło o długości fali światła niebieskiego, co umożliwia lepsze postrzeganie kontrastu. Zabarwienie to gwarantuje rowerzystom lepsze widzenie przy mniejszej ilości światła, czyli innymi słowy przy słabszym świetle słonecznym.

Przy średnim lub dużym natężeniu światła słonecznego szczególnie przydatne są soczewki filtrujące promieniowanie niebieskie (np. Barwienie w kolorze brązowym Skylet firmy ZEISS). Pozytywne aspekty selektywnej transmisji błękitu to większy kontrast oglądanych przedmiotów przy jednoczesnym neutralnym postrzeganiu kolorów jak również optymalna ochrona przed słońcem.

Wiele soczewek sportowych dostępnych jest także jako polaryzacja. Soczewka polaryzacyjna eliminuje rozchodzące się pionowo fale światła ,które to fale tworzą oślepiające źródła światła np. mokra powierzchnia drogi po deszczu.

Powłoki i materiały soczewek okularowych do jazdy rowerem

Państwa okulary do jazdy rowerem muszą być przygotowane na wiele. Po zakończeniu jazdy mogą być pokryte pyłem, kurzem oraz insektami bardziej niż jakiekolwiek inne okulary sportowe. Dobra powłoka antyrefleksyjna - w szczególności na tylnej powierzchni soczewek - minimalizuje rozpraszające refleksy, które mogą poważnie przeszkadzać i dezorientować w trakcie jazdy. 

Dodatkowa warstwa CleanCoat ułatwi czyszczenie, a warstwa hydrofobowa sprawi, że krople deszczu nie będą się trzymały powierzchni soczewek. Ponadto soczewki w okularach rowerowych muszą być wyjątkowo wytrzymałe i odporne.

O czy muszą Państwo pamiętać:

  • Podczas wizyty u optyka proszę rozważnie zdecydować, co muszą zapewniać Państwa okulary do jazdy rowerem.
  • Proszę wziąć ze sobą swój kask na potrzeby dopasowania.
  • Okulary muszą być łatwe do założenia i zdjęcia.
  • Aby dopasować zabarwienie, proszę udać się z wizytą do optyka w słoneczny dzień

 

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Lepsze widzenie dla sportowców Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.
10 wskazówek dla miłośników sportu O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.
Idealne okulary dla golfistów Tajemnica większej przewagi
Dlaczego okulary słoneczne są tak ważne zimą Ryzyko oślepienia światłem odbitym od lodu i śniegu sprawia, że okulary słoneczne są niezbędnym dodatkiem w czasie zimy

Powiązane produkty